Pánov po tornádu strádá, pomoc od státu i města je téměř nulová, říká dobrovolnice. Starosta Hodonína to popírá

Jsou přesvědčení, že stát i město na ně po řádění červnového tornáda zapomněly a otočily se k nim zády. Obyvatelé městské části Pánov v Hodoníně i dobrovolníci, kteří zde po přírodní katastrofě pracují na renovaci, si stěžují na macešský přístup státní správy. „Pomoc od ní vázne a je téměř nulová. Pánov strádá. A tornádo zde přitom smetlo půlku dědiny a zabilo tři lidi,“ říká pro EuroZprávy.cz Barbora Hvožďová, která v Pánově už třetí týden pomáhá. Starosta Hodonína Libor Střecha (Hnutí pro Hodonín) s jejím tvrzením absolutně nesouhlasí. „Opravdu je mně líto, když někdo vykládá, že tragédii Pánova ignorujeme. Jedná se o nepravdivé tvrzení.“

Napětí mezi dobrovolníky i městem vygradovalo o uplynulém víkendu. Lidé v Pánově potřebovali naftu do generátorů. „Například palivo na pohon  pro centrální stan jsme nedostali, ačkoli bylo dohodnuto, že z přistavené cisterny si naftu můžeme natankovat. Nakonec nám to hasiči nedovolili,“ zlobí se Barbora Hvožďová, která zde s dalšími kolegyněmi vaří. Libor Střecha, starosta Hodonína, kam Pánov jako městská část spadá, vše kolem nafty objasňuje. „Zařídil jsem, aby dobrovolníci, kteří rozváží pomoc, dostali do svých osobních vozů naftu. Bohužel na doplnění generátorů a pohonu pro stan už prostředky nezbyly a nafta ani pro tyto účely nebyla určená. Ale dobrovolníci skutečně dostali palivo do svých aut. Je jasné, že když pomáhají, tak si ji nebudou hradit ze svého,“ tvrdí pro EuroZprávy.cz  šéf hodonínské radnice.

Pomocníci kromě sil obětovali na opravu i své finance

Obyvatelé i jejich pomocníci jsou po třech týdnech intenzivní dřiny fyzicky i psychicky vyčerpání. „Když ale vidíme, že pomoc od státu či města vázne, anebo je téměř nulová, někde v sobě zázračně vezmeme energii a pokračujeme. Pánov po tornádu strádá. Ze sbírky od charity, na níž se vybralo dva miliony korun, kluci-řemeslníci opravili střechy. A mnozí ještě do materiálu na opravu či renovaci vynaložili spoustu svých soukromých finančních prostředků,“ praví dobrovolnice.

Radní Střecha se ale ohrazuje, že by město i stát Pánov zasažený tornádem ignoroval. „Moc mě takové tvrzení mrzí, nezakládá se na pravdě. Město Hodonín vyplatilo okamžitě  každému jednorázovou pomoc ve výši padesáti tisíc korun, kdo přišel o dům, obdržel od charity ještě čtvrt milionu korun a podporu vyplatil i úřad práce. K nikomu jsme se neobrátili zády, o co si lidé požádali, takovou pomoc dostali.“

Podle starosty byli na místě hned zaměstnanci úřadu, kteří postižené obcházeli a tázali se na další podporu. Tvrdí, že v Pánově bylo zřízeno kontaktní místo Jihomoravského kraje i města a dorazili rovněž i krizoví specialisté. „Stánek zde dokonce mělo minulou sobotu postavené ministerstvo pro místní rozvoj, které všem trpělivě vysvětlovalo pravidla čerpání dotací a pomoci. Mezi lidi chodí i odborníci z privátních nadací. Samozřejmě nemohu zapomenout na řadu dobrovolníků, kteří odvedli a odvádějí velký kus práce, za což jsem jim neskonale vděčný.“

Střecha také připomíná, že o Pánov se osobně zajímal i premiér Andrej Babiš (ANO), který místo neštěstí navštívil. „Opravdu je mně líto, když někdo vykládá, že se na Pánov zapomnělo a pomoc k tamním lidem je nulová. S tím skutečně absolutně nesouhlasím. Jedná se o nepravdivé tvrzení. Město, stát i privátní organizace  vynaložily obrovské úsilí, aby každý pocítil solidaritu. Kromě dobrovolníků pomáhají i hasiči, policisté, zástupci města i kraje.“ A tak je podle něj naprosto vyloučené, že by žádná podpora neexistovala.

Barbora Hvožďová ale trvá na svém, že pomoc není dostatečná. „Představovala bych si ji jinak, když tornádo zde smetlo půlku dědiny a zabilo tři lidi, včetně malé holčičky. Stát i město ale zjistily, že Pánov je díky obětavým obyvatelům a dobrovolníkům soběstačný a poradí si sám.“ Představitel města Libor Střecha ale kroutí hlavou. „Dobrovolníci jsou k nám nespravedliví, mají pocit, že pracují pouze oni a my nic neděláme. Každopádně znovu opakuji, jak si jejich nasazení i úsilí obrovsky cením.“

Problémy způsobují kontejnery i spor kolem údajné schůzky

Hvožďová ale argumentuje konkrétním případem, který nikdo neřeší. „Včera jsem se snažila zařídit kontejnery, v nichž by se shromažďoval odpad. Nakonec jsem se dozvěděla, že si je lidé mají zaplatit sami.“ Proto se obrátila na šéfa krizového štábu Romana Knesla a napsala mu e-mail. „Když jsem mu pak volala a tázala jsem, proč mně neodpověděl, tak mně řekl, že nevěděl, co napsat. Lidé si tady už zvykají, že jsou na všechno sami.“

Živnostnice Barbora Hvožďová ve své kritice nepolevuje. Dokonce tvrdí, že starosta Libor Střecha se nedostavil na dnešní setkání v Pánově, které bylo domluvené na osmou hodinu ranní. Redakce EuroZprávy.cz disponuje od ní textovou zprávou, v níž sama o termínu schůzky píše.“ Starosta se proti skutečnosti, že do Pánova měl ráno přijet, ostře ohrazuje.

„Nedisponuji vůbec žádnou informací, že jsem měl být na Pánově v úterý ráno v osm hodin. Dodatečně jsem zprávu ověřoval i u předsedkyně osadního výboru městské části Hodonín-Pánov Martiny Švehlové a ta mně potvrdila, že žádné setkání zde nebylo domluvené. Osadní výbor spadá pod zastupitelstvo města Hodonín, a tak jeho potvrzení má svoji váhu.“ Střecha ale potvrzuje, že během dnešního dne městskou část navštíví. „Nikdo mě nikam nemusí zvát, vím, co je moje povinnost. Osudy postižených lidí mně nejsou lhostejné, jedná se o obrovskou lidskou tragédii. Neštěstí obyvatel, které znám, se mě osobně dotýká.“

Dobrovolníci v Pánově setrvají do čtvrtka. Po třech nedělích intenzivní pomoci jej opustí. „Už jsme se silami na limitu. Kluci opravovali, my holky vařily a vytvářely zázemí. Všichni jsme zde zadarmo a musíme se také vrátit do práce. Konkrétně já jsem OSVČ, a tak od doby, co tady jsem, nemám žádný příjem, zatímco někteří pomocníci si v zaměstnání vzali dovolenou a mzda jim běží.“ Hvožďová ale zdůrazňuje, že peníze nyní neřeší. „Žiji tady v okolí a nemohla jsem jen tak nečinně přihlížet. Jsme lidé a musíme si vzájemně pomoci.“

Starosta Libor Střecha s odchodem dobrovolníků počítá a je na něj připravený. „Po jejich odjezdu  bude situace stejná jako všude, kde řádilo tornádo. Budeme se tedy pomalu vracet k normálnímu režimu, to znamená pokračovat v obnově celého prostoru.“

Související

Následky tornáda na Moravě (24.6.2021)

Charita chce v Hruškách postavit bydlení pro lidi zasažené tornádem

Diecézní charita Brno chce spolu s obcí v Hruškách na Břeclavsku postavit bydlení pro lidi zasažené tornádem, kteří nedokážou opravit své domovy. ČTK to řekla mluvčí charity Zuzana Horáková. Budova by měla mít devět bytů a náklady na její vznik by se mohly pohybovat kolem 30 milionů korun.

Více souvisejících

Tornádo na Moravě (24.6.2021)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy