Pobyt Janouška ve vězení není rizikový, uvedl Vrchní soud

Olomoucký vrchní soud ve svém rozhodnutí o nástupu lobbisty Romana Janouška zpět do vězení odkazuje i na veřejný zájem na spravedlivém odpykání trestu. Pobyt ve věznici, kam je Janoušek zařazen, není vzhledem k tamní zdravotní péči rizikový, řekl dnes ČTK mluvčí soudu Stanislav Cik.

Soud vzal v úvahu i to, že se lobbista dosud na svobodě chová, jakoby žádnými závažnými zdravotními problémy netrpěl, dodal mluvčí.

Janoušek měl podle rozhodnutí Městského soudu v Praze nastoupit do vězení do 3. května, a to právě vzhledem k podané stížnosti žalobce, kvůli níž další odklad trestu nenabyl právní moci, zjistila ČTK. Dosud se tak podle dosavadních informací nestalo. Poslední pravomocné rozhodnutí ohledně přerušení trestu ze zdravotních důvodů bylo platné do 30. dubna letošního roku.

O dalším přerušení výkonu trestu na dva roky rozhodl na konci dubna brněnský krajský soud, usnesení však napadl stížností státní zástupce. Vrchní soud jí vyhověl a další přerušení zbytku výkonu trestu zamítl v neveřejném jednání na konci června, odůvodnění zveřejnil až nyní po doručení stranám. "Soud má za to, že odsouzený je skutečně vážně nemocen a jeho nemoc jej může vysoce pravděpodobně kdykoliv a kdekoliv ohrozit na životě, avšak věznice, v níž je odsouzený zařazen, je schopna mu poskytnout potřebnou lékařskou péči v odpovídající kvalitě, a proto není v zásadě rozhodné, zda se odsouzený nachází na svobodě nebo ve výkonu trestu,“ uvedl mluvčí soudu Cik.

Soud podle něj také přihlédl k veřejnému zájmu na tom, aby si odsouzený spravedlivě odpykal uložený trest, a také k tomu, že má lobbista sám zásadní podíl na vzniku těžké nemoci, kterou trpí. "Jednotlivá zranění si způsobil sám a zdravotní stav si měl zhoršit nadměrným požíváním alkoholu a dalších návykových látek, přesto provozoval další sportovní činnosti, při nichž se dále poranil. Odsouzený se dosud na svobodě chová, jakoby žádným závažným zdravotním stavem netrpěl a dokladovanými potížemi buď netrpěl,nebo je ignoroval," dodal mluvčí soudu.

Podle vrchního soudu je i z pohledu rizika infekce virem covidu-19 ze způsobu života odsouzeného lobbisty zřejmé, že pobyt ve věznici v uzavřeném prostředí není rizikovější.

Janoušek si má odpykat 4,5 roku vězení za to, že v roce 2012 v opilosti autem srazil ženu, kterou vážně zranil, a od nehody ujel. Výkon trestu mu soud ze zdravotních důvodů na jeho žádost přerušuje opakovaně. Za mřížemi dosud strávil zhruba rok a čtvrt. Podle lékařských posudků Janoušek trpí nevyléčitelnou nemocí a při chůzi se musí opírat o francouzskou hůl. Po operaci mozku má podle lékařů v hlavě implantát, který by se pohybem mohl uvolnit, a Janouška tak zabít. Během přerušení trestu byl však Janoušek zastižen na plovárně, na kole nebo v galerii. Server Seznam Zprávy letos zveřejnil fotografie z přelomu let 2019 a 2020, na nichž se Janoušek bez hole pohybuje na zasněžených svazích rakouských Alp.

t.

Související

Vrchní soud v Praze

Soud už rozhodl ohledně odblokování Janouškova majetku, výsledek nesdělil

Pražský vrchní soud už rozhodl ohledně odblokování majetku lobbisty Romana Janouška a jeho obchodního partnera Luboše Paška, který policie zajistila v kauze Chambon. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí soudu Kateřina Kolářová s tím, že rozhodnutí zatím nemůže komentovat, protože není vyhotovené a doručené. 

Více souvisejících

Roman Janoušek soudy

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy