Policie nezaznamenala změnu hranice okresu. Lidi vykazuje z míst, kam patří, říká starosta Holýšova

Nově vytvořené územní hranice jim silně komplikují život, neboť donedávna obě města tvořila jeden region. Staňkovští, kteří setrvali v Domažlickém okresu, doplácejí na omezení mobility kvůli koronavirové pandemii složitější cestou na nákupy, Holýšovské zase zaráží, že kontrolující policisté je neřadí do oblasti Plzeň-jih, kam od nového roku spadají. „Je neuvěřitelné, že státní správa neinformovala Policii ČR o změně hranic okresu. Občas se stane, že naše lidi hlídky vykazují do Domažlického okresu, přitom už patří do oblasti Plzeň-jih,“ říká pro EuroZprávy.cz starosta Holýšova Libor Schröpfer. Stesky naopak v době restrikcí nejsou slyšet z obce Závist na Blanensku, která je katastrální rozlohou nejmenší v zemi.

Je na něm znát rozhořčení, že jeho obyvatelé si nemohou zajet na nákup do pět kilometrů vzdáleného Holýšova, s nímž do konce uplynulého roku tvořili jeden okres. Starosta Staňkova Alexandr Horák (Volba pro Staňkov) se netají tím, že některá opatření nejsou logická, i když zdůrazňuje, že nabádá lidi, aby je striktně dodržovali. „Opravdu ale nevím, zda nemožnost zajet si pět kilometrů do blízkého Holýšova sehraje zásadní roli v boji proti covidu-19,“ konstatuje smutně pro EuroZprávy.cz. Shodný názor má i šéf Holýšova Libor Schröpfer (nezávislý kandidát za Piráty). „Když vidím televizní záběry, jak policisté Staňkovské na okresní hranici otáčejí, aby si k nám nemohli přijet nakoupit, tak si nemyslím, že jde o šťastné rozhodnutí.“

Hamáček zatím výjimku neudělil, Staňkov na ni čeká

Horák ze Staňkova se proto obrátil na ministra vnitra Jana Hamáčka ČSSD), aby městu, které má přes tři tisíce obyvatel, udělil výjimku tak jako v případě obchodního centra Globus, jež leží v okrese Plzeň-sever. Plzeňané si však do katastru obce Chotíkova mohou sjet pro potraviny. Na žádost o schválení pardonu pro Staňkovské však vicepremiér před víkendem nezareagoval. „Na pana ministra jsme se obrátili prostřednictvím datové schránky, bohužel nám zatím neodpověděl.“ Starosta se zdráhá říci, že by jej Hamáčkův postoj rozladil. „Určitě jsou důležitější problémy v zemi než, že naši lidé nemohou nakoupit v Holýšově. Nezastírám však, že kdyby nám výjimku udělil, dost by se nám ulevilo.“

Posunutí hranice v Domažlickém okresu po šedesáti letech přináší chaos a zmatky při současné kontrole mobility. „V úvodu týdne se například stal případ, že jednu ženu nechtěli policisté pustit do Chotěšova v okresu Plzeň-jih, neboť si hlídka myslela, že Holýšov stále patří do Domažlického okresu. A jelikož se událost odehrála v pondělí ráno, tak paní u sebe neměla ani potvrzení od zaměstnavatele, že jede do práce, když vláda omezení pohybu schválila v pátek večer, “ zlobí se starosta Holýšova Schröpfer. Situaci s omezením pohybu navíc ztěžuje skutečnost, že cedule oznamující přejezd do okresu zůstaly na původních místech. „Je mně záhadou, proč správa údržby silnic cedule neposunula. Neuvěřitelné však je, že státní správa Policii České republiky neinformovala, že došlo k posunu hranic v okrese. Hlídky tak občas lidi vykazují z míst, kam patří,“ hněvá se Horák, bývalý středoškolský učitel matematiky a chemie v Plzni.

Staňkovští kvůli současné uzávěře musejí na nákupy jezdit do deset kilometrů dalekého Horšovského Týna, anebo dokonce až do Domažlic, které leží dvacet kilometrů od nich.  „Máme sice u nás jednotu i večerky, ale na větší nákupy se obvykle jezdilo do Holýšova,“ tvrdí Horák. Obtíže ale vznikly i Holýšovským, kteří nemohou na hřbitov, který se nachází v Kvíčovicích. „Podle vládních nařízení se sice do jiných obcí může jen za prací či k doktorovi, ale upřímně se přiznám, že restrikci nedodržuji a klidně zaplatím za své jednání pokutu. Nikdo mně nemůže zabránit zajít na hrob rodičů a rozjímat. Jedná se o další zmatečné usnesení, které nemá logiku,“ míní Schröpfer. Proti některým restrikcím se vymezuje i Horák ze Staňkova. „Boj proti pandemii už delší dobu nemá hlavu ani patu. A přitom veškerá nařízení dodržujeme i respektujeme určitě lépe než ti nahoře. A právě nekázeň některých čelních představitelů vyvolává u lidí otrávenost. Zkrátka potvrzujeme, že jsme národem Švejků.“

Kuriózní rovněž je, že Holýšov se sice přesunul do okresu Plzeň-jih, ale přitom stále spadá pod okresní soud v Domažlicích. „A tak pokud někoho čeká justiční jednání, tak i v této době musí stejně z okresu vycestovat. Čekáme na novelu zákona, která by nás do dvou let měla přesunout pod okresní soud Plzeň-jih se sídlem v Plzni,“ upozorňuje na paradox Libor Schröpfer.

Obyvatelé nejmenší obce se nedostanou do kostela

Statečně nynější stav snášejí v jihomoravské obci Závist na Blanensku, která je katastrální rozlohou nejmenší v zemi. Její obyvatelé se mohou pohybovat jen na 44 hektarech, od jedné cedule ke druhé přejdou za šest minut, jak píše server Novinky.cz. Navíc vesnice je ze tří čtvrtin obklopena lesy, které však patří do katastrů jiných obcí. „Stali jsme se nechtěným centrem pozornosti, protože celý týden na úřad volají televize, rádia či píšící novináři a dotazují se, jak limitující mobilitu zvládáme. Humbuku příliš nerozumíme, protože díky zahradám máme možná více pohybu i volnosti než někteří lidé ve velkých městech. A rozhodně se zde nenudíme, protože práce na domech i zahradách je dost,“ praví pro EuroZprávy.cz místostarostka Jana Horáková (Nezávislá).

Určitou výhodu získali majitelé posledních pár domů na konci vesnice, která patří ke čtyři kilometry vzdálené Černé Hoře. Do území městysu totiž spadá i velká plocha lesů těsně přiléhajících k Závisti. Vlastníci těchto nemovitostí tak mají legálně násobně větší prostor k vycházkám do přírody než jejich sousedé.

Lidem v Závisti se zmenšil prostor na nákup. „Teď není možné, abychom jezdili do Kuřimi, která leží v okrese Brno-venkov, a tak potraviny nakupujeme v Černé Hoře, anebo v Blansku. Bohužel u nás v obci žádným obchodem nedisponujeme, ale máme jen hospodu, která pochopitelně musí zůstat v současnosti uzavřená,“ říká komunální politička. Opatření jsou limitující pro věřící. „Kostel totiž stojí v Újezdu u Černé Hory, a tak vládní nařízení nyní neumožňuje vycestovat za kázáním a modlitbami,“ vysvětluje Horáková.

Na obec, jež má kolem 140 obyvatel, se mohou její občané, kteří nevlastní vůz, anebo mají zdravotní problémy, obrátit s pomocí o nákup. „Jsme připraveni vyhovět každému, kdo se na nás obrátí. Zatím naší nabídky ale nikdo nevyužil,“ hlásí místostarostka. O starší obyvatele se starají jejich příbuzní. „Péče o osobu blízkou je totiž povolena,“ dodává.

Obecní úřad zatím neplánuje, že by svým lidem, kteří se v celé republice mohou díky opatřením pohybovat na nejmenším území, zpestřoval chvíli hraním hudby z místního rozhlasu, anebo by jeho prostřednictvím pouštěl mluvené slovo. „O ničem podobném ani neuvažujeme. Lidé po návratu ze zaměstnání mají dost práce ve svých domácnostech, a tak žádné rozptýlení ani nepotřebují. Žijeme zde spokojeně, nikdo z nás nestrádá,“ loučí se s optimismem v hlase Jana Horáková.

Libor Schröpfer města obce Policie ČR Lidé

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Oleksij Reznikov (vpravo)

Reznikov končí jako ukrajinský ministr obrany, nahrazuje ho Budanov

Oleksij Reznikov končí podle agentury Reuters jako ukrajinský ministr obrany. Střídá ho dosavadní náčelník vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. Reznikov, jehož úřad nedávno zasáhl korupční skandál, převezme ministerstvo pro strategický průmysl. K výměně na klíčovém ministerském postu dochází v kritickém období, kdy se očekává rozsáhlá ruská ofenziva.

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Olaf Scholz

Scholz: Zbraně ze Západu by neměly být použity mimo Ukrajinu, Zelenskyj souhlasí

S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským panuje shoda na tom, že zbraně dodané Západem by neměly být použity k útoku na ruské území. V rozhovoru pro týdeník Bild am Sonntag to uvedl německý kancléř Olaf Scholz. Server The Kyiv Independent mezitím napsal, že o dodávkách vojenské pomoci Ukrajině uvažuje i Izrael. Byl by to obrat v jeho dosavadním postoji.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Policie na Slovensku viní Čecha z napadení několika žen

Osmačtyřicetiletý Čech Martin T. čelí na Slovensku obvinění z napadení několika žen, za což mu v případě odsouzení hrozí až osm let za mřížemi. V tiskové zprávě to dnes uvedla slovenská policie. Muže, který je podezřelý mimo jiné ze sexuálního násilí, vyhrožování a výtržnictví, podle ní v sobotu zadržela česká policie. Už v minulosti byl trestán.

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Policie pátrala po ozbrojeném muži, manipuloval se zbraní v metru

Policie dnes pátrala po ozbrojeném muži, který v pátek v metru manipuloval s krátkou střelnou zbraní. Muž, který je podezřelý z výtržnictví, se krátce po zveřejnění informací v médiích sám přihlásil na jedné ze středočeských služeben. Informovala dnes policie v tiskové zprávě.

včera

Papež František

Papež považuje zákony postihující lidi z komunity LGBT+ za nespravedlivé

Zákony postihující lidi z LGBT+ komunity jsou podle papeže Františka hříchem a nespravedlností. Lidé s homosexuálními sklony jsou děti boží a církve by se jim měly otevřít, míní. Hlava katolické církve to řekla dnes v letadle při návratu do Vatikánu z návštěvy Jižního Súdánu, který je podle agentury AP jednou ze 67 zemí světa, která homosexualitu trestně postihuje.

včera

Lyžování, ilustrační fotografie.

Na horách panovaly ideální podmínky, lyžovat vyrazily tisíce lidí

Ideální sněhové podmínky a nadcházející jarní prázdniny přilákaly o víkendu do českých hor tisíce lidí. Lyžaře od návštěvy zimních středisek neodradily ani sobotní vítr a výpadky elektrického proudu, které potrápily Krkonoše, Jeseníky a Beskydy. Dnes si návštěvníci hor užili slunečné a mrazivé počasí.

včera

Liz Trussová (britská politička)

Britská expremiérka Trussová poprvé komentovala svůj brzký konec v Downing Street

Bývalá britská premiérka Liz Trussová je přesvědčena, že v čele vlády neuspěla kvůli mocnému ekonomickému establishmentu, který nesouhlasil s jejími reformními plány. Vyjádřila se tak v textu pro nedělník The Sunday Telegraph, který je jejím prvním komentářem od doby, kdy loni v říjnu skončila ve funkci. Stalo se tak po pouhých 49 dnech v úřadě. Žádný jiný šéf britské vlády nebyl ve funkci tak krátce.

včera

Aktualizováno včera

Ministerstvo vnitra

Vnitro ve zprávě varuje před nespokojenými Čechy i radikalizací extremistů

Velká skupina lidí, která je nespokojená s uspořádáním a směřováním státu, má potenciál ohrozit demokratické základy Česka. V situační zprávě o projevech extremismu za druhé pololetí loňského roku to uvedlo ministerstvo vnitra. Úřad dodal, že skupinu silně ovlivňují konspirační teorie a že je snadno manipulovatelným cílem pro extremistické a xenofobní politiky, případně pro působení cizí moci.

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policisté loni řešili 149 nenávistně motivovaných činů, meziročně více

Policie začala v loňském roce řešit celkem 149 nenávistně motivovaných trestných činů, což je meziročně o 41 více. Z loňských případů jich zatím objasnila 69. Terčem skutků byli nejčastěji Židé, následovali Romové a zástupci LGBT+ komunity. Pachatelé se nejvíce dopouštěli násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Vyplývá to ze zprávy o problematice extremismu, kterou zveřejnilo ministerstvo vnitra.

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Česká ekonomika by se měla co nejdříve navrátit k cenové stabilitě, řekl Hampl

Česká ekonomika by se měla co nejdříve navrátit k cenové stabilitě, "jinak bude trpět," řekl dnes v Otázkách Václava Moravce v České televizi předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Nesouhlasí proto se snahou České národní banky (ČNB) zanechat úrokovou sazbu na současných sedmi procentech. Měla by ji zvýšit, ale nedělá nic, doplnil. 

včera

Aktualizováno včera

JUDr. Pavel Rychetský, právník a předseda Ústavního soudu ČR.

Rychetský má jasno. Jmenování šéfa ÚS bude v kompetenci nového prezidenta Pavla

Nový prezident by mohl, a dokonce musel, ignorovat krok svého předchůdce, pokud by tento předchůdce jmenoval nového předsedu Ústavního soudu (ÚS) v době, kdy je tato funkce stále obsazená. Dnes to v České televizi uvedl dosluhující šéf ÚS Pavel Rychetský v reakci na avizovaný záměr prezidenta Miloše Zemana. V pořadu Otázky Václava Moravce dodal, že podle něj by celá věc vůbec neskončila u soudu, ale už v kanceláři nového prezidenta Petra Pavla.

Aktualizováno včera

Markéta Pekarová Adamová

Zvýšení věku odchodu do důchodu podle Pekarové Adamové podporuje TOP 09

Zvýšení věku pro odchod do důchodu koaliční TOP 09 podporuje, vláda ale musí předložit celkovou reformu penzí. V dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News to uvedla předsedkyně TOP 09 a Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Naopak opoziční hnutí SPD podle šéfa jeho poslaneckého klubu Radima Fialy se stanovením věku až na 68 let místo nynějších 65 let nesouhlasí. Podle Pekarové Adamové je ale věk 68 let jen jednou z variant.

včera

Markéta Pekarová Adamová

S Pekarovou Adamovou pojedou na Tchaj-wan i zástupci desítek firem

Ve sněmovní delegaci, jež koncem března navštíví Tchaj-wan, budou podle předsedkyně dolní komory Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) představitelé čtyř nebo pěti desítek firem. Pekarová Adamová v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News uvedla, že zatím nemá odezvu na nabídku jednoho místa pro zástupce týmu zvoleného prezidenta Petra Pavla. Místo nabídla také pro zástupce horní parlamentní komory.

včera

včera

Íránský vůdce Chameneí udělil milost desítkám tisíc vězňů, uvádí státní média

Íránský duchovní a politický vůdce Alí Chameneí při příležitosti výročí islámské revoluce z roku 1979 udělil milost desítkám tisíc vězňů, uvedla dnes státní agentura IRNA. Jsou nimi i lidé uvěznění po nedávných protestech. Někteří vězni mají podle agentury DPA test zmírněný, na jiné se vztahuje amnestie.

Zdroj: ČTK

Další zprávy