Z pletich ve veřejné zakázce obvinila policie dopravní společnosti ČSAD Liberec a BusLine. Informaci o zahájení trestního stíhání dostalo vedení krajské společnosti ČSAD Liberec ve čtvrtek prostřednictvím datové schránky. Obvinění se týká zejména doby, kdy firmy musely po dohodě vlády s odbory zvýšit mzdy řidičů autobusů.
Novinářům to dnes řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Na běžný provoz ČSAD Liberec a finanční stabilitu firmy by stíhání nemělo mít podle něj vliv, autobusy budou dál jezdit podle jízdních řádů.
Liberecký kraj, který před dvěma lety společnost ČSAD Liberec koupil prostřednictvím firmy Autobusy LK, se chce bránit. Pletich, jež spočívaly zřejmě ve společném postupu proti kraji, se měla podle hejtmana firma dopustit ještě s předchozím majitelem. Kraj zvažuje i připojení k trestnímu stíhání a vymáhání náhrady škody, která kraji vznikla, když pod tlakem přistoupil na prokazatelně nevýhodnou cenu firmy BusLine. "Ta škoda je v řádech milionů korun," řekl Půta.
Vedení ČSAD Liberec podalo proti zahájení trestního stíhání stížnost s tím, že trestní jednání se týká doby před odkoupením majoritního balíku akcií ČSAD Liberec krajem od firmy LIAD. "A co je klíčové, netýká se žádné z osob, které jsou aktuálně v řídicích či kontrolních orgánech společnosti (ČSAD Liberec)," doplnil předseda představenstva Martin Bobek. Jednání předchozího vlastníka navíc podle vedení dopravce nebylo ve prospěch ČSAD Liberec, ale v neprospěch firmy. "Proto jsme navrhli zrušení usnesení o zahájení stíhání," dodal.
Vedení společnosti BusLine posun ve vyšetřování vítá. Podle majitele Jakuba Vyskočila nikdo ze současného ani minulého vedení společnosti obviněn nebyl. Kauza se podle něj týká někdejší společnosti BusLine, která nyní působí pod názvem Witbystar. Ta již žádnou dopravní obslužnost nezajišťuje a od července 2018 není součástí skupiny BusLine, uvedl na dotaz ČTK Vyskočil. Skupina podle něj prošla celkovou restrukturalizací. "Právní dopady na skupinu BusLine neočekáváme," dodal Vyskočil.
Podle Půty se obvinění týká zejména roku 2017, kdy se na základě dohody vlády s odbory musely zvýšit mzdy řidičů v autobusové dopravě. Všichni hlavní dopravci - ČSAD Liberec, BusLine a ČSAD Česká Lípa - tehdy vypověděli smlouvy s tím, že jim peníze, které dostali od kraje navíc, nestačí. Zatímco s českolipským dopravcem se kraj dohodl, v případě dalších dvou byla podle Půty jednání výrazně tvrdší. "Jak ukazuje trestní spis, postupovaly BusLine a ČSAD Liberec po vzájemné dohodě," řekl.
Vyšetřování policie podle Půty také ukázalo, že skutečným vlastníkem společnosti BusLine je Jiří Vařil. Kraj se teď radí s právníky o tom, jak dál v případě desetileté smlouvy, kterou s firmou uzavřel na zajištění dopravy na Jablonecku a Semilsku. "Součástí smlouvy, bylo prohlášení o tom, kdo je skutečný vlastník, které podepsal Jakub Vyskočil. My teď budeme zjišťovat, zda byla smlouva podepsána podle zákona o zadávání veřejných zakázek a jestli je vůbec platná," dodal Půta.
Vyskočil odmítá, že by skutečným vlastníkem firmy byl Vařil. "Pokud mě někdo viní, že můj dopravně-analytický poradce Vařil měl vliv na mé rozhodování, a proto je tedy skrytým majitelem skupiny BusLine, pak je tedy majitelem skupiny BusLine i můj právník, můj daňový poradce, můj ekonomický ředitel atd., protože všichni tito lidé mají vliv na mé rozhodování," dodal Vyskočil.
Aktuálně se děje
před 6 minutami

Biden a Trudeau se zavázali společně postavit autoritářským režimům
Aktualizováno před 21 minutami

Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 79 útoků ruských invazních sil
před 1 hodinou

Mexického prezidenta pobouřila slova, že Mexiko ztratilo kontrolu nad částí země
před 1 hodinou

Francouzi zaměstnaní ve veřejném sektoru budou mít zakázaný TikTok
před 1 hodinou

Měl blízko k Putinovi, teď je v pátrání. Rusko hledá autora projevů
Aktualizováno před 1 hodinou

Macron odsoudil násilí v ulicích, vláda ale neustoupí
Aktualizováno před 2 hodinami

Migrační situace na hranici s Českem se podle německé ministryně zlepšila
před 3 hodinami

Brazilský prezident Lula chce s Čínou vytvořit mírový klub kvůli Ukrajině
před 3 hodinami

Vláda probere nezávazný návrh žádosti o půjčku od EK ve výši min. 68,8 miliardy
před 3 hodinami

Více než třetina Ukrajinců říká, že jejich blízký byl ve válce zabit či raněn
před 3 hodinami

Exprezident Trump očekává smrt a zkázu, pokud bude obviněn
před 3 hodinami

Macron a von der Leyenová pojedou v dubnu do Číny
před 4 hodinami

Pavlová připravuje svůj tým a oslovuje externí poradce
před 4 hodinami

Ukrajina chce ještě letos jednat o vstupu do Evropské unie
před 4 hodinami

Bolsonaro se příští týden vrátí do Brazílie, opustil ji před koncem mandátu
před 4 hodinami

Šéf Sněmovny reprezentantů McCarthy má slova ředitele TikToku za velmi znepokojivá
Aktualizováno před 5 hodinami

Jste ve střetu zájmů, upozorňuje Netanjahua prokuratura kvůli justiční reformě
před 5 hodinami

USA zavádí další sankce proti Bělorusku, míří i na Lukašenka
Aktualizováno před 5 hodinami

Na letišti u Kolína nad Rýnem najel muž do lidí. Několik lidí je zraněných
před 5 hodinami
OSN potvrdila tisíce civilních obětí války na Ukrajině. Skutečná čísla mohou být výrazně vyšší
Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) potvrdil další tisíce civilních obětí během druhého půlroku války na Ukrajině. Ve sledovaném období od začátku srpna 2022 do konce ledna 2023 podle dnes zveřejněné zprávy zemřelo nebo bylo zraněno 5987 civilistů. Mezi oběťmi je také 21 lidí, které popravily ruské síly nebo zemřeli při útoku cíleném přímo na jejich osobu.
Zdroj: ČTK