Povodí zvyšuje odtok z Vltavské kaskády pro zajištění vody na hašení požáru

růtok Labe podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) nedostačuje pro hašení požáru, který od neděle likvidují hasiči v okolí Hřenska na Děčínsku, Povodí Vltavy proto zvyšuje odtok z nádrží Vltavské kaskády do Vltavy, tekoucí do Labe. Ministr o tom dnes informoval na twitteru.

Mluvčí hasičů Ústeckého kraje Lukáš Marvan novinářům po 14. hodině řekl, že nemá informaci o tom, že by bylo vody nedostatek. Vrtulníky vodu podle něj dál nabírají.

"Povodí Vltavy zvyšuje odtok z Vltavské kaskády o 20 metrů krychlových za sekundu, abychom pomohli navýšit průtok vody v Labi. Znamená to 1,7 milionu kubíků vody denně navíc na hašení požáru," uvedl ministr.

Mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán na dotaz ČTK upřesnil, že odtok se zvýšil zhruba ve 14:00 ze 40 na 60 metrů krychlových. Voda jde hlavně z vodního díla Orlík, ženou ji turbíny. "Zvýšený průtok by měl být v Labi znát zhruba za 24 hodin, tedy přibližně v pátek po poledni," dodal Roldán.

Podle mluvčího krajských hasičů Marvana je zatím vody dostatek a nemá informaci o tom, že by se množství vody v řece blížilo nějaké hraniční úrovni.

Požár, který v Českém Švýcarsku zasáhl plochu kolem 1200 hektarů, hasí stovky hasičů a do dneška jim s tím pomáhalo 11 vrtulníků a letadel, další policejní stroj řídí letecký provoz. Armáda do oblasti vyslala ještě silnější vrtulník Mi-17, který unese větší bambi vak na vodu. Jeden vrtulník UH-60M Blackhawk s 30 vojáky vyšle na pomoc s hašením i Slovensko, o čemž dnes rozhodla na mimořádném zasedání slovenská vláda. Požár likviduji také němečtí hasiči v Saském Švýcarsku, kam se rozšířil v pondělí ráno z české strany.

Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) dnes ale upozornil na to, že hrozí pokles vody v Labi, odkud vrtulníky nabírají vodu na hašení. Situaci podle něj kraj řeší s Povodím Labe. "To už jsme komunikovali, povodí na tom pracuje," řekl po poledni hejtman.

Do požářiště shazují vodu mimo jiné dva letouny Canadair z Itálie. Pojmou přes 6000 litrů vody, čerpají ji z jezera Milada nedaleko Ústí nad Labem.

Související

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

Více souvisejících

požár lesa u Hřenska (červenec 2022) Zdeněk Nekula

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

před 1 hodinou

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy