Požár kostela sv. Michala v Praze: Podle vyšetřovatelů může souviset s bezdomovci

Za požárem kostela svatého Michala v zahradě Kinských v Praze byla nejspíš lidská chyba. Podle dosavadních poznatků vyšetřovatelů, kteří dnes na místě příčinu zjišťovali, by středeční požár mohl souviset s pohybem lidí bez domova. Technickou závadu vyloučili, řekl ČTK mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Škoda, kterou požár způsobil, zatím není známá.

Pražský magistrát a církev podle Kavky budou hledat znalce, který se na místo pojede podívat a škodu odhadne. "Půjde o několik milionů," poznamenal Kavka. Škoda je ale podle něj těžko vyčíslitelná.

Požár ve středu odpoledne zasáhl spodní část dřevěného kostela i tři věže, šindelová střecha objektu se částečně propadla a konstrukce prohořela na trámy. Hasiči kostel dohasili v 18:40 a pak termokamerou dohledávali skrytá ohniska a dohasili je. Prostor ochladili, aby tam mohli vstoupit vyšetřovatelé. Na místo požáru dorazili dnes ráno, byli tam i pracovníci Technického ústavu požární ochrany.

Kavka ČTK řekl, že v kostele nebyla elektroinstalace, neboť tam není přívod elektřiny, byla tam však mobilní elektrocentrála. "Prověřujeme tedy lidský faktor i technickou závadu," uvedl ráno. Odpoledne pak sdělil, že technickou závadu vyšetřovatelé vyloučili.

Hasičští vyšetřovatelé jsou na došetření příčiny požáru dřevěného kostela sv. Michaela. Spolupracujeme s @PolicieCZ. pic.twitter.com/JMxYHWLv32

— Hasiči Praha ? (@HasiciPraha) October 29, 2020

Pravoslavný kostel svatého Michala, nazývaný někdy také karpatský, stál původně v obci Velké Loučky u Mukačeva na Ukrajině. Na tehdejší Podkarpatské Rusi, která byla mezi světovými válkami součástí Československa, byl rozebrán, převezen a znovu postaven v Praze v roce 1929. Podle mluvčího pražských hasičů se protipožární předpisy vztahují na rok, kdy byl kostel postaven. "Ve chvíli, kdy není rekonstrukce, tak to takhle zůstává," dodal. Právě proto hasiči podle Kavky doporučují ochranu památek zrevidovat.

Památkově chráněný objekt ze 17. století do parku přenesli za první československé republiky, aby se stal součástí sbírek Národopisného muzea. Pražští radní dnes rozhodli, že Praha vyhlásí na obnovu poničeného kostela veřejnou sbírku. Vyhlášení musí ještě potvrdit ministerstvo vnitra, poté město zveřejní číslo bankovního účtu, na který bude možné přispět.

Požáry v Česku v posledních letech poničily několik památek. Před třemi lety shořel dřevěný kostel ze 16. století v Gutech na Frýdecko-Místecku, škoda byla kolem 20 milionů korun. V dubnu 2002 plameny zničily dřevěný kostel svaté Kateřiny v Ostravě-Hrabové postavený také v 16. století. V březnu 2014 shořela rovněž dřevěná chata Libušín na Pustevnách v Beskydech, kterou na sklonku 19. století navrhl Dušan Jurkovič.

Související

Požár kostela svatého Michala ze 17. století

Příčina požáru kostela sv. Michala v Praze stále nejasná, policie hledá svědky

Policie hledá svědky středečního požáru kostela svatého Michala v zahradě Kinských v Praze. Zajímají ji například fotografie či videozáznamy. ČTK to dnes sdělil policejní mluvčí Jan Rybanský. Požár zasáhl spodní část dřevěného kostela i tři věže, šindelová střecha se částečně propadla a konstrukce prohořela na trámy. Škoda je předběžně vyčíslená na několik desítek milionů korun.
V Praze hoří dřevěný kostel svatého Michala ze 17. století

Požár zničil vzácný dřevěný kostel svatého Michala ze 17. století

V pražské zahradě Kinských dnes hořel dřevěný kostel svatého Michala. Požár zasáhl spodní část stavby i tři věže, šindelová střecha objektu se částečně propadla, konstrukce prohořela na trámy, zjistila na místě zpravodajka ČTK. Rozsah škod a příčinu ohně hasiči zjišťují, řekl na místě velitel pražských hasičů Luděk Prudil. Památkově chráněný objekt ze 17. století do parku přenesli za první československé republiky, aby se stal součástí sbírek Národopisného muzea.

Více souvisejících

požár kostela svatého Michala ze 17. století (28. 10. 2020) Požáry Praha život

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 13 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Evropou prošly prvomájové demonstrace. V Německu a Francii zasahovala policie

Prvomájové demonstrace v Paříži a německých městech byly provázeny napětím a incidenty. V Paříži došlo k rozbíjení nejméně dvou výloh obchodů radikály, zatímco ve Stuttgartu se střetly protestující s policií, jak informovala agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy