Pravidla státního pohřbu? Bývalý protokolář Pražského hradu vysvětluje

Způsob rozloučení formou státního pohřbu nebo pohřbu se státními poctami žádné zákony či předpisy neupravují. Vychází se proto především ze zvyklostí, řekl dnes ČTK bývalý šéf protokolu Pražského hradu Miroslav Sklenář.

Do širší definice státního pohřbu podle jeho názoru spadá jakýkoli pohřeb, do kterého se stát zapojí a při kterém jsou zemřelému projeveny státní pocty. Tedy i například pohřby válečných veteránů, kteří jsou vyprovázeni s vojenskými poctami, nebo osobností z oblasti kultury, které měly poslední rozloučení ve státních budovách jako například v Národním divadle.

"Jakákoli státní pocta ve mně navozuje pocit, že to je rozloučení s účastí státu, čili by se dalo říct v nějaké širší definici státní pohřeb," poznamenal Sklenář.

Pohřby ale podle něj nelze srovnávat. Například poslední rozloučení s bývalým prezidentem Václavem Havlem považuje za zcela mimořádné i v evropském kontextu. Jeho ostatky byly vezeny na lafetě děla, rakev byla vystavena ve Vladislavském sále na Pražském hradě nebo se konal průvod městem. "Je otázka, kdy se zase Česká republika dočká takového státního pohřbu v nejužším slova smyslu," poznamenal Sklenář.

Za formu státního pohřbu či pohřbu se státními poctami Sklenář považuje i další pohřby slavných osobností z moderní historie. Připomněl například úmrtí první dámy Olgy Havlové, jejíž ostatky byly v roce 1996 vystaveny v areálu Pražského hradu. "Což je bezesporu státní pocta," podotkl.

Při aktuálním rozloučení se zpěvákem Karlem Gottem za státní poctu označil přítomnost čestné jednotky armády a Hradní stráže či vyhlášení státního smutku, který zahrnuje stažení vlajek na půl žerdi a minutu ticha. Sklenář zdůraznil, že státní smutek byl v poslední době vyhlášen pouze šestkrát, a to v roce 2001 po útoku v New Yorku, po tsunami v jihovýchodní Asii, při pohřbu papeže Jana Pavla II., po letecké katastrofě u ruského Smolenska a naposledy po smrti prezidenta Havla.

Pohřeb se státními poctami měl v minulosti bývalý ministr a ombudsman Otakar Motejl. Vláda zamýšlela uspořádat pohřeb se státními poctami také sportovní gymnastce Věře Čáslavské, o státním pohřbu se mluvilo i po úmrtí atleta Emila Zátopka. Jejich rodiny ale uspořádání takového pohřbu odmítly. Poslední rozloučení s nimi se konalo v Národním divadle.

Sklenář poznamenal, že v Národním divadle běžně pohřeb uspořádat nelze, lze ho tedy proto také považovat za státní poctu. Připomněl také poslední rozloučení s bývalým předsedou lidovců Josefem Luxem, které se konalo v katedrále sv. Víta. Poslední rozloučení se senátorem a prvním polistopadovým šéfem diplomacie Jiřím Dienstbierem zorganizoval Senát ve Valdštejnském paláci. V Senátu se konalo pietní rozloučení i se senátorem Václavem Bendou. Se zpěvákem Waldemarem Matuškou se lidé rozloučili na Žofíně.

Související

Tomáš Petříček

Petříčkovi už údajně neradí muž s vazbou na čínskou firmu

Externím poradcem ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) už není bývalý ředitel protokolu Pražského hradu Miroslav Sklenář. Petříček to potvrdil webu Deník N. Sklenářovo angažmá vyvolalo pozornost kvůli tomu, že působil jako manažer v čínské společnosti CEFC.

Více souvisejících

Miroslav Sklenář státní pohřeb Karel Gott Otakar Motejl Olga Havlová Národní divadlo

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

před 3 hodinami

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

před 4 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

včera

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

včera

včera

včera

včera

Policie vyšetřuje vraždu vinaře v Miroslavi. Podezřelý je na psychiatrii

Policie od čtvrtka vyšetřuje vraždu v Miroslavi na Znojemsku. Podezřelým je mladý muž, který měl nožem zaútočit na staršího muže, jenž zraněním podlehl. Útočník skončil na psychiatrii, kde se bude zjišťovat, zda je za svůj čin zodpovědný. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy