Pravidla státního pohřbu? Bývalý protokolář Pražského hradu vysvětluje

Způsob rozloučení formou státního pohřbu nebo pohřbu se státními poctami žádné zákony či předpisy neupravují. Vychází se proto především ze zvyklostí, řekl dnes ČTK bývalý šéf protokolu Pražského hradu Miroslav Sklenář.

Do širší definice státního pohřbu podle jeho názoru spadá jakýkoli pohřeb, do kterého se stát zapojí a při kterém jsou zemřelému projeveny státní pocty. Tedy i například pohřby válečných veteránů, kteří jsou vyprovázeni s vojenskými poctami, nebo osobností z oblasti kultury, které měly poslední rozloučení ve státních budovách jako například v Národním divadle.

"Jakákoli státní pocta ve mně navozuje pocit, že to je rozloučení s účastí státu, čili by se dalo říct v nějaké širší definici státní pohřeb," poznamenal Sklenář.

Pohřby ale podle něj nelze srovnávat. Například poslední rozloučení s bývalým prezidentem Václavem Havlem považuje za zcela mimořádné i v evropském kontextu. Jeho ostatky byly vezeny na lafetě děla, rakev byla vystavena ve Vladislavském sále na Pražském hradě nebo se konal průvod městem. "Je otázka, kdy se zase Česká republika dočká takového státního pohřbu v nejužším slova smyslu," poznamenal Sklenář.

Za formu státního pohřbu či pohřbu se státními poctami Sklenář považuje i další pohřby slavných osobností z moderní historie. Připomněl například úmrtí první dámy Olgy Havlové, jejíž ostatky byly v roce 1996 vystaveny v areálu Pražského hradu. "Což je bezesporu státní pocta," podotkl.

Při aktuálním rozloučení se zpěvákem Karlem Gottem za státní poctu označil přítomnost čestné jednotky armády a Hradní stráže či vyhlášení státního smutku, který zahrnuje stažení vlajek na půl žerdi a minutu ticha. Sklenář zdůraznil, že státní smutek byl v poslední době vyhlášen pouze šestkrát, a to v roce 2001 po útoku v New Yorku, po tsunami v jihovýchodní Asii, při pohřbu papeže Jana Pavla II., po letecké katastrofě u ruského Smolenska a naposledy po smrti prezidenta Havla.

Pohřeb se státními poctami měl v minulosti bývalý ministr a ombudsman Otakar Motejl. Vláda zamýšlela uspořádat pohřeb se státními poctami také sportovní gymnastce Věře Čáslavské, o státním pohřbu se mluvilo i po úmrtí atleta Emila Zátopka. Jejich rodiny ale uspořádání takového pohřbu odmítly. Poslední rozloučení s nimi se konalo v Národním divadle.

Sklenář poznamenal, že v Národním divadle běžně pohřeb uspořádat nelze, lze ho tedy proto také považovat za státní poctu. Připomněl také poslední rozloučení s bývalým předsedou lidovců Josefem Luxem, které se konalo v katedrále sv. Víta. Poslední rozloučení se senátorem a prvním polistopadovým šéfem diplomacie Jiřím Dienstbierem zorganizoval Senát ve Valdštejnském paláci. V Senátu se konalo pietní rozloučení i se senátorem Václavem Bendou. Se zpěvákem Waldemarem Matuškou se lidé rozloučili na Žofíně.

Související

Tomáš Petříček

Petříčkovi už údajně neradí muž s vazbou na čínskou firmu

Externím poradcem ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) už není bývalý ředitel protokolu Pražského hradu Miroslav Sklenář. Petříček to potvrdil webu Deník N. Sklenářovo angažmá vyvolalo pozornost kvůli tomu, že působil jako manažer v čínské společnosti CEFC.

Více souvisejících

Miroslav Sklenář státní pohřeb Karel Gott Otakar Motejl Olga Havlová Národní divadlo

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by vyhrálo ANO. Starostové v novém průzkumu předčili SPD

Sněmovní volby by na přelomu června a července vyhrálo opoziční hnutí ANO, které je ochotna podpořit téměř třetina voličů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News, v němž Starostové a nezávislí přeskočili SPD a dostali se na třetí místo. Poslanecké mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Evropská unie

Dodržujte právní stát, jinak z EU nepřijdou peníze. Slováci a Maďaři mají problém

Evropská komise hodlá v návrhu rozpočtu na období 2028-2034 posílit vazbu mezi čerpáním evropských fondů a dodržováním zásad právního státu. Změna by měla zamezit situacím, kdy členské státy obcházejí podmínky přesouváním prostředků mezi programy. Návrh počítá s rozšířením stávajícího mechanismu podmíněnosti na veškeré financování z unijního rozpočtu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA

I přes napětí ohledně Grónska a otázky o jeho suverenitě dánský parlament většinou 94 hlasů schválil obrannou dohodu s USA. Proti bylo pouze 11 poslanců. Dohoda umožňuje americké armádě vstup na dánské území kdykoli a z jakéhokoli důvodu, navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump opakovaně vyvolal otřesy v Dánsku, když znovu připustil možnost invaze a obsazení částečně autonomního Grónska ze „zahraničně - bezpečnostních“ důvodů.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu

Ani letošní ročník slavného tenisového grandslamu ve Wimbledonu nebude bez českého vítěze, i když se nejedná o vítězství v singlu. Na Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024) a jejich singlové triumfy letos navázala Kateřina Siniaková svým premiérovým grandslamovým triumfem v mixu po boku Nizozemce Sema Verbeeka. Premiérovým i přesto, že Siniaková si připsala svůj již 11. triumf v All England Clubu. Všechny předešlé totiž získala v ženské čtyřhře, v ní tentokrát na londýnské trávě neuspěje.

včera

včera

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna

Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy