Soud vyhověl žádosti podnikatele Petera Kmetě o předčasné propuštění z vězení, kde si muž odpykává tříletý trest za pomoc k vytunelování firmy Oleo Chemical. Obchodní partner lobbisty Iva Rittiga a bývalý agent Státní bezpečnosti podle soudce splnil všechny zákonné podmínky pro podmíněné propuštění a s ohledem na presumpci neviny nelze přihlížet k tomu, že čelí dalším dvěma obžalobám.
Dnešní rozhodnutí není pravomocné, státní zástupce si proti němu ihned podal stížnost.
Kmeť už má za sebou přes dvě třetiny trestu. "Ve výkonu trestu je poprvé a lze věřit, že zkušenost z věznice ho přiměje k tomu, aby do budoucna žil řádným životem," prohlásil soudce Obvodního soudu pro Prahu 4 Vítězslav Rašík. Kmeťovi stanovil pětiletou zkušební lhůtu, ve které musí řádným životem prokázat, že si dřívější propuštění zasloužil.
Třiašedesátiletý Kmeť je obžalovaný i v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik. Dnes vyšlo najevo, že se ho navíc týká i obžaloba z několikanásobné zpronevěry, která souvisí s pronájmem prostor v metru. Ve všech případech figuruje Kmeťova karibská firma Cokeville Assets (CA).
Státní zástupce na soudce apeloval, ať muže nepouští na svobodu. "Z trestné činnosti měl nepochybně vysoké zisky. Nelze přehlédnout riziko jeho útěku, má k dispozici enormní finanční prostředky a kontakty," varoval.
"Vůbec nechápu, co se kolem mě děje. Já už nevím, jestli se můžu dál polepšit, už si přeju jenom důstojně zemřít. Budu dál bojovat proti bratrstvu státních zástupců a prokazovat svoji nevinu," reagoval Kmeť emotivně na toto varování.
Vzhledem ke stížnosti státního zástupce zatím podnikatel zůstane za mřížemi a jeho žádostí se bude zabývat ještě pražský městský soud.
Kmeť, který má titul doktora práv, uvedl ve své žádosti o propuštění, že do pankrácké věznice nastoupil v srpnu 2018 "pokorně, řádně a včas". Pravidelně tam navštěvoval mše a učil se španělsky. Ze zdravotních důvodů za mřížemi nepracoval. Po propuštění se podle vlastních slov plánuje vrátit do svého domu na Vysočině, kde si také vyjednal práci jako správce areálu. Chce se také věnovat prvorozenému vnukovi.
Dále napsal, že "kriticky zhodnotil své podnikání", odstoupil z funkce ředitele CA a firmu zrušil. Trvá ale na tom, že CA byla "stejně transparentní" jako jeho české firmy. Státní zástupce k tomu podotkl, že u Kmetě shledává přetrvávající nedostatek sebereflexe, sarkasmus a pocit křivdy.
V kauze Oleo Chemical byl Kmeť potrestán za porušení povinnosti při správě cizího majetku. Justice dospěla k závěru, že smlouva o poradenství mezi jeho CA a Oleem byla fiktivní a umožnila vyvedení peněz z petrochemické firmy. Akcionářům firmy tak vznikla téměř dvacetimilionová škoda. Vedle tříletého odnětí svobody uložily soudy Kmeťovi i peněžitý trest ve výši jednoho milionu korun, který již zaplatil. O podmíněné propuštění usiloval už před rokem, tehdy ale neuspěl.
Kmeť vinu v kauze Oleo popírá a podal si dovolání k Nejvyššímu soudu, jenž věc doposud neprojednal. Stejně tak muž popřel i trestnou činnost v případu dopravního podniku. Připouští, že jeho firmě CA plynulo 17 haléřů z každé jízdenky vyrobené papírnou Neograph. Podle něj šlo o odměnu za zprostředkování zakázky, nikoliv o tunelování Neographu. K tvrzení obžaloby, že peníze pak přes CA putovaly k Rittigovi, se nevyjádřil.
Související
Jízdenková kauza: Rittig nepronese závěrečnou řeč, obhájce žádá jeho osvobození
Podnikatel Kmeť je na svobodě, soud potvrdil dřívější propuštění
Peter Kmeť , soudy , Ivo Rittig , Oleo Chemical
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák