Vinaři i obchody mohou ode dneška prodávat vína, která pro letošní rok získala známku Svatomartinské. Je to poprvé za 15 let, kdy tuto značku vlastní a propaguje Vinařský fond, kdy je prodej povolen dříve než na svátek svatého Martina, tedy 11. listopadu.
"Hlavní oslavy svátku svatého Martina budou ale samozřejmě i nadále 11. listopadu na desítkách míst celé republiky. Zahájení prodeje už od pátku je tak pouze možností pro obchodníky, z hlediska spotřebitelů a principů obnovené tradice se ale nic nemění," uvedl ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.
Dřívější prodej má umožnit naplánování martinských slavností na termín co nejblíže k tomuto svátku. Hlavní Svatomartinský košt se jako každoročně koná v Brně na svatého Martina na náměstí Svobody. Začne 11. listopadu v 10:30, v 11:00 si lidé symbolicky připijí prvním letošním vínem. K ochutnání bude stovka vín přibližně od sta vinařů.
Značka Svatomartinské byla registrovaná v roce 1995. Od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond, který ochrannou známku každoročně propůjčuje vinařům. Letos fond popatnácté organizuje propagaci vín pod jednotným logem, svatomartinská vína jsou označená na etiketě známým symbolem svatého Martina na koni.
Související
Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy
Víno v minulosti sloužilo jako lék a využívalo se v kuchyni
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 45 minutami
Tragický útok na ulici v Brně. Žena nepřežila, policie má podezřelého
před 1 hodinou
Česko se s Patrikem Hezuckým rozloučí v pátek, odhalila Evropa 2
před 2 hodinami
Turek se má stát ministrem, koalice ho nechává na seznamu
před 3 hodinami
Rekordně teplé prosincové počasí. V Žatci bylo až 15 stupňů
před 3 hodinami
Babiš bude od úterý premiérem, potvrdil Hrad. Další postup není jasný
před 4 hodinami
U břehů Japonska udeřilo zemětřesení. Úřady varují před tsunami
před 5 hodinami
Smartwings v tureckých rukou. Expert prozradil, co může prodej způsobit
před 6 hodinami
Američané předem ví, co je v sázce. Útokem na Venezuelu způsobí hned dvě krize
před 7 hodinami
Turek se ozval z nemocnice, kde podstoupil vyšetření
před 8 hodinami
OBRAZEM: Motoristé mluvili s Pavlem o prioritách vlády. Na Turka se čekalo marně
před 9 hodinami
Trump se vzdá vůdčí role v jednáních s Ruskem, tvrdí bývalý vyslanec. USA už poskytnou jen podporu
před 10 hodinami
Thajská armáda zahájila nálety proti Kambodži
před 11 hodinami
Zelenskyj míří do Británie, sejde se s předními evropskými lídry
před 12 hodinami
Jsem zklamaný, Zelenskyj si mírový návrh dosud nepřečetl, prohlásil Trump
před 13 hodinami
Počasí se příští víkend ochladí. Teploty místy klesnou téměř k nule
včera
Rusko při poškození rampy v Bajkonuru přišlo o možnost vysílat lidi do vesmíru
včera
Tajemné historické adventní postavy: Děti neděsil jen čert, ale i ženy s velkými noži
včera
FAČR mluví už jen o dvou jménech v souvislosti s novým koučem národního týmu
včera
Turek pondělní schůzku s prezidentem Pavlem zrušil
včera
USA už neoznačují Rusko za hrozbu. Kreml se raduje
Rusko uvítalo novou Strategii národní bezpečnosti USA prezidenta Donalda Trumpa a označilo ji za „do značné míry konzistentní“ s vizí Moskvy. Třiatřicetistránkový dokument, který americká administrativa představila minulý týden, navrhuje, že Evropa čelí „civilizačnímu vymazání“ a neoznačuje Rusko za hrozbu pro Spojené státy.
Zdroj: Libor Novák