Jaderná elektrárna Temelín se 2. října připojí k celostátní zkoušce sirén. Oproti jiným místům bude přibližně o deset minut delší, potrvá necelou čtvrt hodinu. Sirény mohou slyšet i lidé v okolí elektrárny. Energetici proto předem informovali starosty nejbližších obcí a uživatele informačního sms systému, uvedl dnes v tiskové zprávě temelínský mluvčí Marek Sviták.
Nepřerušovaný tón dlouhý 140 vteřin se v temelínském areálu rozezní čtyřikrát. Zkouška začne ve 12:00 společně s celostátním testem sirén. První dva testy budou v závodním rozhlase, třetí a čtvrtý po celém areálu.
"Právě areálové zkoušky jsou zvukově hodně výrazné. V tu dobu už nebude celostátní test a lidé v okolních obcích tak mohou tyto sirény zaznamenat," uvedl mluvčí.
ČEZ si v Temelíně při zkouškách ověřuje spuštění sirén ze dvou míst. Liché sirény spouští operátor elektrodozorny, sudé jdou z havarijního střediska.
Temelín je největším výrobcem elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,66 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Od začátku letošního roku vyrobil 11,3 TWh elektřiny.
Související
Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda
Česku zoufale chybí opravdová diskuse o energetice. Kdo za to může?
Jaderná elektrárna Temelín , Jihočeský kraj , ČEZ
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Ukrajinská armáda zničila při útoku na most desítky vojenských vozidel. Chce odstřihnout Rusko od Krymu
před 1 hodinou
Ukončili jsme válku s Íránem, prohlásil Trump. K žádné dohodě zatím nedošlo, reaguje Teherán
před 3 hodinami
Počasí bude i o víkendu deštivé. Dorazí i vítr
před 4 hodinami
Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat
včera
Dnes v noci velmi tvrdě udeříme na Írán. Převezmeme ostrov Charg, pohrozil Trump. O hodinu později vše zrušil
včera
Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?
včera
Amerika zůstane bezbranná? Rakety bleskově dochází, Trumpa čeká ostrá debata se zbrojaři
včera
Tchajwanská armáda cvičně odpálila rakety směrem k Číně z amerických zařízení
včera
Obavy vědců se naplnily. El Niño je tady, může dosáhnout historické síly a působit miliardové škody
včera
Evropští lídři chtějí na summitu G7 přesvědčit Trumpa k obnovení mírových rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
včera
Polsko spustí unikátní program. Statisícům lidí poskytne kurzy přežití
včera
Neřeší Ukrajinu, Írán ani Trumpa. Státy EU se bouří proti Kallasové
včera
Americe se nelíbí, že ji Netanjahu neposlouchá. Prosazuje zájmy které se neshodují s USA, prohlásil Vance
včera
Írán oznámil uzavření Hormuzského průlivu. Útoky USA zlikvidovaly příměří, tvrdí
včera
Musk podnítil nepokoje v Belfastu. Odhalil slabinu sociálních sítí
včera
Rok od tragického zřícení letu AI171: Jediný přeživší se dodnes potýká s problémy. Stále neví, proč letadlo spadlo
včera
Spojené státy a dalších 20 zemí včetně Česka varují před útoky Íránu v Evropě
včera
Policie v Severním Irsku nasadila proti demonstrantům vodní děla
včera
Mašínová si zachovala pevný charakter, ocenil prezident Pavel
včera
Útoky slibované Trumpem přišly. Írán tvrdí, že opět uzavřel Hormuzský průliv
Napětí na Blízkém východě je opět patrné. Navzdory platnému příměří pokračovaly druhým dnem vzájemné útoky Američanů a Íránců. Teherán podle dostupných prohlášení uzavřel Hormuzský průliv. Informovala o tom BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková