Temná stránka silvestrovských oslav. Co skutečně napáchají petardy?

Ochránci zvířat varují před odpalováním ohňostrojů a petard při silvestrovských a novoročních oslavách. Hlasité výbuchy a oslňující světelné efekty jsou nejenom stresující, ale mohou ohrozit zdraví i životy zvířat. Nebezpečné jsou pro domácí mazlíčky a hospodářská zvířata, ale také pro volně žijící zvěř, například ptáky.

Česká společnost ornitologická zveřejnila výzvu, aby se lidé vyvarovali odpalování rachejtlí a světlic, a to alespoň v blízkosti zimovišť. Hluk a výbuchy jsou pro divoce žijící ptactvo stresující, vylekaným ptákům může jít i o život, uvedli ornitologové. "Ohňostroje jsou pro ptáky nepříjemné až traumatizující a mohou mít za následek i smrt," upozornil ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

Divoce žijící ptáci vylekaní hlukem v panice prchají ze svého nocoviště a kvůli dezorientaci a tmě narážejí do budov, mostů, trolejí a dalších překážek. Střety mohou být i smrtelné, což dokládá i úhyn labutí před šesti lety v Praze. Lidé by ale podle Vermouzka měli být ohleduplní vůči všem volně žijícím živočichům. Oslava příchodu nového roku může být důstojná a veselá i bez ohňostroje, dodal.

Také spolek OBRAZ - Obránci zvířat apeloval na ohleduplnost lidí. "Hlasité rány mnohdy doprovázené i světelnými efekty zvířata děsí, a ty se pak v útěkové panice zraňují o překážky v okolí, které jsou pro ně navíc ve tmě méně zřetelné. Nejčastěji naráží do vedení elektrického proudu a prosklených ploch. Mohou se ale zranit také o větve stromů, savci mohou uvíznout v oplocení a podobně," uvedl Stanislav Němec z vlašimské Záchranné stanice pro živočichy.

Majitelé domácích zvířat by podle spolku měli zajistit, aby se mohla schovat do bezpečného přístřešku. "Pro mazlíčky chované v bytě je dobré uzpůsobit podmínky tak, aby venkovní vřavu vnímali co nejméně - zatáhnout závěsy, pustit televizi či hudbu, zavřít okna, aby zvíře při leknutí neuteklo a aby rámus z venku nebyl tak silný," informovala dnes ČTK Jana Menčíková ze spolku Obraz. Další rady mohou zájemci nalézt na webu kampaně Silvestra slavím bez rachejtlí.

Zábavní pyrotechniku drtivá většina lidí kupuje na silvestrovské oslavy, někteří ji používají i při různých oslavách. Lidé ohňostroje odpalují zejména v prvních minutách nového roku, radnice objednávají světelnou show zpravidla na Nový rok.

V Praze se chystá ohňostroj 1. ledna v 18:00, odpalovat se bude opět od metronomu v Letenských sadech. Vltava v Praze přitom patří podle ornitologů k významným zimovištím vodních ptáků. "Pro některé z nich, jako třeba pro racky, je nejvýznamnějším v celé republice. Aktuálně tu najdeme tisícovky ptáků mnoha druhů," poznamenal Vermouzek.

Související

Sydney přivítalo rok 2024

Svět má rok 2024. Oslavil jej velkolepými ohňostroji, v ulicích Prahy hlídkovali ozbrojení policisté

Svět se překlopil do roku 2024. Obyvatelé atolu Kiritimati, známého také jako Vánoční ostrov ve státě Kiribati, přivítali nový rok jako první v 11:00. Po nich zažili silvestrovské oslavy obyvatelé Nového Zélandu, Japonska i Číny. Ohňostroje oslavující vstup do roku 2024 byly odpáleny i v Česku, a to včetně Prahy, kde na několika místech platí zákaz používání pyrotechniky. Do ulic proto vyrazili kromě lidí oslavujících příchod nového roku také policisté.

Více souvisejících

Silvestr

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

Státní rozpočet je podvod, Fialova vláda jsou amatéři. Zeman ve vánočním poselství mluvil o urážce voličů

Bývalý prezident Miloš Zeman, který už přes rok není hlavou státu, pokračuje ve své tradici vánočních poselství. Ve svém nejnovějším projevu na CNN Prima NEWS opět vyjádřil svou nespokojenost se současnou vládou Petra Fialy a poukázal na problém, který dlouhodobě zmiňuje – zaostávání České republiky za vyspělými zeměmi. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy