V exekuci loni bylo téměř 700 tisíc lidí. Počet řízení mírně vzrostl

V Česku loni proti předloňsku ubylo lidí v exekuci, exekučních řízení bylo ale o něco víc. Exekuci mělo minulý rok 698.000 lidí, tedy o 21.500 méně než v roce 2020. Řízení naopak mírně přibylo, celkem se vedlo 4,43 milionu řízení.

Průměrnému dlužníkovi bylo 45,8 roku a měl přes šest exekucí. Průměrná vymáhaná suma činila 483.000 korun, proti předloňsku se tak zvedla téměř o 53.000 korun. Údaje dnes na tiskové konferenci zveřejnilo vedení Exekutorské komory ČR.

"Poprvé po delší době došlo k poklesu počtu povinných, proti kterým je vedena byť i jedna exekuce. Dostali jsme se pod magické číslo 700.000," řekl prezident komory Jan Mlynarčík.

V roce 2020 mělo exekuci 719.503 lidí, loni 698.028. Řízení ale komora evidovala téměř 4,43 milionu, zhruba o 5000 víc než před rokem. V minulém roce se uzavřelo na 430.000 exekučních případů.

Loni meziročně přibylo lidí, kteří mají osm a více exekucí. Nejvíc narostl počet osob s více než deseti řízeními, a to o sedm procent. Naopak zadlužených s jednou exekucí ubylo o 22 procent. Podle vedení komory se svou situaci snaží řešit nejrychleji právě dlužníci s jedním či dvěma řízeními, lidé s mnohačetnými exekucemi častěji nereagují. "Částečně nechtějí platit, částečně nemůžou," podotkl viceprezident komory Martin Tunkl.

Průměrnému dlužníkovi je bezmála 46 let a má 6,37 exekucí. Zvedla se také průměrná částka, kterou je potřeba splatit. Vymáhaná suma se meziročně zvýšila v průměru ze 430.389 na 482.901 korun.

Exekuci mělo loni 1574 dětí, předloni 2283. Podle členky prezidia komory Venduly Flajšhansové je za třetinovým poklesem počtu případů změna legislativy i postoje věřitelů k dětským dlužníkům.

Celkem 66.144 dlužníků s exekučním řízením bylo víc než 65 let. V roce 2020 mělo exekuci 67.264 seniorek a seniorů. Loni exekutoři začali řešit 4200 případů kvůli neplacení výživného, z nich 3800 se týkalo alimentů na děti. V roce 2020 bylo případů 2862. Podle exekutorů za nárůstem může být zavedení náhradního výživného od státu pro děti neplatičů. Podmínkou pro jeho získání totiž je, že rodič začne peníze po dlužníkovi vymáhat. "Nárůst není ale takový, jaký bychom očekávali," uvedl Tunkl. Podle něj exekutoři zabavili loni neplatičům alimentů 1300 řidičských průkazů. O rok dřív to bylo 1182 řidičských oprávnění.

Nejvíc zadlužených s exekucí na počet obyvatel je podle údajů komory v Karlovarském, Ústeckém a Libereckém kraji. Naopak nejmenší je podíl na Vysočině a ve Zlínském a Pardubickém kraji.

V Česku se konalo takzvané milostivé léto pro dlužníky. Lidé s exekucí na dluh u veřejných institucí mohli od loňského 28. října do letošního 28. ledna splatit původní dluh a odměnu 908 korun exekutorovi, penále, úroky a poplatky se jim odpustily. Komora je přesvědčena o tom, že akce nenaplnila očekávání. "Masově milostivé léto nezafungovalo. I když se řízení zastaví 50.000 či 60.000, tak těch případů není tolik, jak se očekávalo," míní Tunkl. Vláda plánuje akci od září do listopadu za upravených podmínek zopakovat.

Od ledna je možné zastavovat také takzvané bagatelní exekuce, kde samotný dluh bez penále a úroků nepřesahuje 1500 korun a za poslední tři roky se nic nevymohlo. Věřitel získá 30 procent z uzavřené pohledávky, a to ve slevě na dani. Kolik takových případů se řeší, vedení komory neuvedlo.

Související

Ilustrační foto Komentář

Nejen důchody. Česko nutně potřebuje kvůli půl milionu lidí ještě jednu reformu

Sledovat na exekuční mapě, jak se mění barvy nejvíce postižených regionů Česka není žádnou veselou zábavou. A i přesto, že v tuzemsku je celý „systém“ dluhů pěkně zarostlou houštinou, snaha snad všech možných zainteresovaných stran o řešení pořádně zapeklitého problému jako by nenalézala úrodnou půdu. Neznamená to, že vše jde špatným nebo jiným směrem, jen ta čísla a barvy předlužení mění své hodnoty k lepšímu pomaleji, než by bylo potřeba. Nutná je proto pořádná (další) reforma. Ale, jak už to tak v tuzemsku bývá, výsledek je nejistý. 
Ilustrační foto

Banky musí vést lidem v exekuci bezplatně chráněné účty, rozhodl soud

Banky mají nadále povinnost vést lidem v exekuci bezplatně chráněné účty, rozhodl Ústavní soud (ÚS). Zamítl návrh na zrušení příslušné části občanského soudního řádu, podle soudu dotyčná povinnost bank není protiústavní. Návrh loni podala skupina 17 senátorů, za které jednal Tomáš Jirsa (ODS). Skupina se domnívá, že povinnost je v rozporu s ústavním pořádkem.

Více souvisejících

Exekuce

Aktuálně se děje

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO vyzvalo k deeskalaci v Kosovu, Srbsko je k roli aliance kritické

NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V pátek začaly ozbrojené střety mezi kosovskou policií a etnickými Srby, kteří se snažili nedávno zvoleným zástupcům zabránit v převzetí úřadů v několika obcích na severu země. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy