Tuzemská obchodní centra nad 5000 metrů čtverečních se od pondělí znovu otevřou téměř v plném provozu. Uzavřeny v nich budou muset nadále zůstat stravovací provozy. Fungovat budou moci také obchody nad 2500 metrů čtverečních.
Platit budou přísná hygienická a bezpečnostní pravidla. Lidé si budou moci zkoušet po dezinfekci rukou oblečení i obuv. Oděvy, které přinesou z domu k výměně či reklamaci bude muset obchodník na 24 hodin uložit odděleně od ostatního sortimentu. Po uplynutí této doby je může znovu prodávat.
Například skupiny Unibail-Rodamco-Westfield (URW) ve svých centrech Metropole Zličín, Centrum Černý Most a Westfield Chodov těsně před pondělním otevřením zajistí hloubkovou dezinfekci společných prostor. Aplikovaná bude pomocí generátorů studeného aerosolu. "Veškerá vládní nařízení týkající se bezpečnosti jsme s ohledem na otevřené hypermarkety, lékárny či drogerie zaváděli v centrech okamžitě," uvedla provozní ředitelka skupiny center URW Karolina Šustrová. Náklady na hygienická opatření jsou podle ní stovky tisíc korun měsíčně.
V centrech na dodržování povinných rozestupů či zákaz shlukování budou dohlížet proškolení pracovníci. Nábytkářský řetězec IKEA bude regulovat počet zákazníků v obchodních domech. V Praze a Brně jich bude moci najednou nakupovat 1200, v Ostravě 600.
"Samotné zavedení opatření velký problém nepředstavuje, personální posílení ani zajištění dostatku hygienických prostředků nebyl problém. Nejnáročnější teď bude pro jednotlivá centra i pro sektor samotný najít vhodnou komunikační strategii, která pomůže zákazníky přivést zpět. A která pomůže rozptýlit jejich obavy vzhledem k bezpečnosti nakupování v OC," řekl předseda českého výboru Asociace nákupních center Jan Kubíček.
Obchodníci jsou rádi, že mohou znovu přivítat zákazníky, těší se ale i na další uvolňování opatření. Otevřou se například Ateliéry zdravého obouvání firmy Santé. "Nejvíc by nám pomohlo uvolnění nakupovacího režimu v lékárnách a zdravotních potřebách, což jsou naše nejdůležitější prodejní místa. Při nákupu zdravotní obuvi je důležité, aby si lidé mohli boty v klidu vyzkoušet, zda jim dobře sedí, v klidu se v botě projít. Současný režim je trochu omezený," řekl majitel firmy Dominik Šprunk.
Obchodní centra v České republice ročně navštíví 300 milionů lidí. Podle společnosti Cushman & Wakefield je v tuzemsku 107 center nad 5000 metrů čtverečních, dalších 12 je menších.
Související
Nové pravidlo od února. Tuzemská IKEA upozornila zákazníky na změnu
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
Aktuálně se děje
před 57 minutami
CIA vyzbrojuje Kurdy. Chce vyvolat povstání v Íránu, píše CNN
před 1 hodinou
Babiš si ve Sněmovně hrál na dispečera. Zkritizoval Ryanair, Hřiba poslal na psychiatrii
před 2 hodinami
V čele Íránu zřejmě stane syn ajatolláha Alího Chameneího. Přežil sobotní bombardování
před 3 hodinami
Zemřel legendární spisovatel Dan Simmons, autor kultovních děl Hyperion a Terror
před 4 hodinami
Kontrolujeme Hormuzský průliv, prohlásil Írán. USA to popírají
před 5 hodinami
Izrael vyhrožuje vraždou každému, kdo stane v čele Íránu. Bude okamžitým cílem, varuje
před 5 hodinami
Írán zasáhl americkou základnu v Kataru. Izrael útočí po celém Teheránu
před 7 hodinami
Počasí: Během dne se oteplí až na 17 stupňů, mrazy ale zatím zůstanou
včera
Francie posílá na Blízký východ letadlovou loď. Britské stíhačky začaly sestřelovat íránské drony
včera
Írán už nemá žádné námořnictvo, letectvo ani radary, prohlásil Trump
včera
Španělsko je příšerný spojenec, prohlásil Trump. Kvůli Íránu s ním přerušil všechny obchodní styky
včera
Trump nastínil nejhorší možný scénář pro Írán
včera
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
včera
Macinka si za zády Pavla listoval v Rudém právu. Někdo mi to dal, vysvětlil
Aktualizováno včera
Policie zasahuje na ministerstvu životního prostředí
včera
Válka v Íránu se začíná propisovat do cen ropy a plynu. Zdražit mohou i potraviny
včera
Neziskovky nahrazují roli státu v péči o zranitelné, připomněl Pavel poslancům
včera
Macinka by měl vážit slova. Češi mají problém se dostat domů a neváhají kritizovat
včera
Válka se brzy přelije i do Evropy, důsledky pocítí každý člověk na Zemi, varuje Írán
včera
Petr Pavel dorazil do Sněmovny. Řešit se má Írán i kontrola hospodaření České televize a rozhlasu
Prezident Petr Pavel po třech letech svého pětiletého mandátu poprvé zavítal do Poslanecké sněmovny v jejím novém složení. Hlava státu svou návštěvu odůvodnila snahou seznámit se s nově ustavenou dolní komorou. Před samotným projevem k poslancům se prezident setkal se členy vedení Sněmovny, kterou naposledy oficiálně navštívil loni v červnu ještě za předchozí vládní koalice.
Zdroj: Libor Novák