Vědci kritizují vládu: Vaše unáhlenost bude mít dopad na zdraví občanů i chod ekonomiky

Jsou znepokojeni a své rozhořčení dávají důrazně najevo. Rada Učené společnosti České republiky ve svém prohlášení uvádí, že s velkými obavami sleduje rozsáhlé šíření infekce covid-19 v české populaci. „Vládou oznámené rozvolnění protiepidemických opatření v závěru první vlny pandemie se ukázalo být velkou chybou, jejíž následky nás budou pronásledovat v dalších týdnech a měsících,“ píše Rada Učené společnosti České republiky, která sdružuje renomované vědce napříč všemi obory.

Předčasné a unáhlené rozvolnění podle expertů z Učené společnosti České republiky, bude mít významný vliv nejen na zdravotní stav občanů, ale i na chod zdravotnických zařízení, škol, podniků, úřadů i kulturních zařízení, a také bude mít významný dopad ekonomický. „Máme za to, že dnešní situace je důsledkem kombinace nedostatečného zajištění služeb zkušených odborníků z oblasti hygieny, epidemiologie a infekčního lékařství a také toho, že odpovědné struktury státu podlehly v některých oblastech tlaku lobbistických struktur či těch, kteří nejsou přímo odborníky v oblasti epidemiologie či infekčního lékařství, tvrdí vědci a dodávají, že považují rovněž za nevhodné, aby zásadní rozhodnutí v tak složitých záležitostech, jakými jsou protipandemická opatření, činila vláda nekonsistentně a chaoticky,“ konstatuje Rada ve svém vyjádření.

Učená společnost České republiky od samého začátku kritizuje, že ministerstvo zdravotnictví přišlo v počátku pandemie s rozhodnutím vyvinout vlastními silami vakcínu proti covidu-19, proti čemuž se místopředsedkyně spolku profesorka Blanka Říhová vymezila i v rozhovoru pro EuroZprávy.cz a výzkum označila za naivní. Nyní vědci hovoří o nekompetentním přístupu ze strany ministerstva zdravotnictví. „Tímto úkolem pověřilo tři státem řízená rezortní výzkumná pracoviště bez potřebné analýzy proveditelnosti. Na problematičnost tohoto rozhodnutí jsme upozornili už začátkem května. Současná situace jasně ukazuje, že úsilí výzkumných kapacit by mělo být místo toho napřeno k mapování variability biologických vlastností nového koronaviru, k poznání imunobiologie a patogeneze infekce novým koronavirem, k vývoji moderní diagnostiky koronavirového původce nákazy na bázi rychlých a spolehlivých testů a k aplikací získaných poznatků do epidemiologie pandemického procesu v naší zemi,“ stojí v prohlášení.

Podle Učené společnosti České republiky pro takové úkoly má česká věda a český výzkum dostatečné kapacity v ústavech Akademie věd ČR, na univerzitách a v některých výzkumných ústavech. „Přitom vědci již na jaře a v létě prokázali, že jsou schopni dát své intelektuální i přístrojové kapacity do služby protipandemických aktivit. V této situaci vyzýváme Vládu České republiky, aby další postup tlumení současné koronavirové pandemie opírala výlučně o názory kompetentních odborníků z oblasti hygieny, epidemiologie a infekčního lékařství,“ shodují se signatáři výzvy.

Vědci požadují, aby si Česká republika brala inspiraci ze sousedních zemí, které jsou nyní v boji proti koronavirové pandemii úspěšnější a za příklad dávají Slovensko, Polsko, Německo, či Rakousko. „Požadujeme dále, aby byla urychleně přehodnocena současná strategie testování tak, aby nebyly neúnosně zatěžovány diagnostické kapacity a aby bylo co nejrychleji zavedeno účelné a rychlé testování osob s příznaky onemocnění.“

Rada Učené společnosti České republiky považuje za klíčové, aby se pandemie dostala pod kontrolu. „Proto považujeme za zásadní jasné, srozumitelné, odborně podložené a konsistentní instrukce pro veřejnost. Rovněž také očekáváme, že ministři a další vysocí státní úředníci budou podávat do medií zásadně stejné informace, že se nebudou popírat a že se tyto informace nebudou měnit každým dnem,“ dávají vědci najevo své rozhořčení a znepokojení.

Učená společnost České republiky Vláda ČR Blanka Říhová Andrej Babiš věda Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy