Vedení pošty vytvoří s odbory pracovní skupinu. Chystanou stávku neodvrátilo

Vedení pošty spolu s menšími odborovými organizacemi vytvoří pracovní skupinu, která bude řešit pracovní podmínky na poštách a přetěžování zaměstnanců. V srpnu ohlášenou stávku ale odboráři po dnešním jednání s vedením podniku nezrušili. Zástupci odborů to uvedli na dnešní tiskové konferenci. Odboráři pošty naposledy stávkovali před pěti lety za vyšší mzdy.

Česká pošta

Stávka se má uskutečnit od 29. září do 1. října. "V současné době čekáme na zřízení pracovní skupiny. Jediná věc, kterou mohu říci, pokud vedení k tomu přistoupí konstruktivně, můžeme zvolit mírnější formu stávky," uvedl předseda Nezávislého odborového sněmu (NOS) České pošty Filip Janovský.

Pracovní skupina by měla vzniknout v příštím týdnu a měl by v ní být generální ředitel pošty Roman Knap a šéfové příslušných provozů. Odbory mají dodat seznam problémů na konkrétních pracovištích, kde se pak uskuteční kontroly.

Iniciátoři stávky mezi důvody jejího vyhlášení jmenují dlouhodobé zhoršování kvality poštovních služeb, jako je doručování zásilek a dlouhodobá absence modernizace logistické sítě. Poukazují také na zhoršování pracovních podmínek a nedodržování bezpečnosti práce, kdy nejčastějším pochybením podle nich je nedodržování limitů pro ručně manipulovaná břemena. Například pošťačky manipulují s břemeny nad 15 kilogramu. Vadí jim také chystané rušení dopravy vozidly nad 3,5 tuny, což by znamenalo propouštění 1200 lidí.

Podle mluvčího České pošty Matyáše Vitíka se podmínky a dodržování zákonných pravidel na poštách zlepšují neustále. Na jednání byl podle něj odborářům představen plán investic pro rok 2022. Jeho detailní položky se budou se zástupci odborů probírat právě v pracovní skupině. Stávku si vedení podniku nepřeje a nevidí k ní důvod.

Pokud by se dvě odborové organizace přesto rozhodly stávku organizovat, vyzývá vedení České pošty k dodržování zákonných pravidel, které se stávkou souvisí, a zároveň nabízí plnou součinnost, aby byly minimalizovány případné dopady na chod firmy, a tím pádem na zákazníky," řekl ČTK.

Na České poště je deset odborových organizaci. Centrály NOS a SOS-21, které stávku vyhlásily, patří k těm menším. Podle Janovského má stávka podporu více než 8000 z 27.000 zaměstnanců podniku. Největší odborové organizace se ke stávce nepřipojí. Předsedkyně Podnikového koordinačního odborového výboru a Odborového svazu zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb Jindřiška Budweiserová ČTK dnes řekla, že špatná ekonomická situace České pošty je zaviněna především zákonem uloženými ztrátovými povinnostmi, a je tedy na státu, jak se k veřejné službě postaví.

"Organizační změny, které v rámci restrukturalizace podniku probíhají, se dotýkají mnoha pošťáků. Podařilo se nám se zaměstnavatelem vyjednat sociální programy nad rámec standardních podmínek u všech velkých organizačních změn - vyšší odstupné pro dlouholeté zaměstnance, odchodné pro pošťáky, kteří mají jen pár let do důchodu. Situace je vážná, pro pošťáky velmi neutěšená, ale stávka nic v tuto chvíli neřeší," dodala.

Česká pošta provozuje 3200 poboček a zaměstnává téměř 27.000 lidí. Pobočková síť by se měla v roce 2023 oddělit do samostatného státního podniku.

Počet nových smluv o stavebním spoření v pololetí klesl

17.10.2021 08:14 Stavební spořitelny uzavřely v pololetí 217.539 nových smluv o stavebním spoření, což byl meziroční…

U Pražského hradu protestovalo asi 200 lidí proti chování kanceláře…

16.10.2021 20:10 Na Hradčanském náměstí v Praze dnes večer protestovaly zhruba dvě stovky lidí proti chování…

Mezi nejméně prestižní profese patří uklízečka, ostraha a dělník

16.10.2021 09:15 Mezi nejméně prestižní profese patří v ČR i ve světe uklízeč či uklízečka, ostraha a stavební…

Restauratéři se brání možnosti, že by sami kontrolovali bezinfekčnost

15.10.2021 16:52 Restauratéři nesouhlasí s návrhem ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), aby kontrolovali…

Neočkovaným se od pondělí ztíží návrat z Finska, Maďarska a Lucemburska

15.10.2021 10:59 Z Finska, Maďarska a Lucemburska bude od pondělí pro lidi nenaočkované proti covidu-19 obtížnější…

Žalobkyně navrhla řidiči, který srazil a zabil prvňáka, dvouletou podmínku

14.10.2021 18:06 Aktualizováno Státní zástupkyně Klára Loudová dnes před kladenským soudem navrhla v závěrečné řeči podmíněný…

Pelta zopakoval, že nesouhlasí s obžalobou v kauze sportovních dotací

14.10.2021 17:00 Bývalý předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslav Pelta dnes u soudu v případu údajných…

Češi si připlatí. Svaz řekl, o kolik zdraží pečivo

14.10.2021 16:53 Průměrný Čech podle Svazu pekařů a cukrářů ČR měsíčně utratí za chléb asi 120 korun. Kvůli…

Čeští elfové zpřístupnili databázi dezinformačních řetězových mailů

14.10.2021 08:47 Česká veřejnost má nyní k dispozici vyjímečný nástroj, jak si ověřit a odhlait masové šíření…

Design pomůže s problémem dezinformací. Zvol si info a mladí designéři…

13.10.2021 15:52 Organizace Zvol si info, která dlouhodobě zvyšuje mediální gramotnost na českých školách, se v…

Související:

Právě se děje

reklama