Vietnamci se po únosu v Česku bojí o život

Mnozí Vietnamci se po únosu bývalého vietnamského komunistického funkcionáře z Berlína přes ČR a Slovensko do Vietnamu, který se odehrál před dvěma lety, začali v Česku bát o svou bezpečnost. Obavy mají zvlášť lidskoprávní aktivisté. Ve zprávě o situaci národnostních menšin v ČR za loňský rok to uvedli vietnamští zástupci. Dokument by měla projednat v pondělí vláda, ČTK ho má k dispozici.

Média už dřív psala o tom, že stopy činu vedly i do Prahy k vietnamskému podnikateli, který byl součástí organizované sítě pod vedením vietnamských tajných služeb.

"Je patrné, že mnozí Vietnamci mají obavy a začali se chovat opatrněji. Největší rozčarování zažívají lidskoprávní aktivisté. Doposud čelili vydírání formou zákazu vstupu na území Vietnamu a znemožnění kontaktů s vietnamskou rodinou. Nyní si kladou otázku, zda je jejich bezpečnost v České republice zaručena," uvádí zástupci menšiny ve zprávě.

Vietnamský podnikatel a bývalý komunistický funkcionář Trinh Xuan Thanh, který žádal v Německu o azyl, byl v centru Berlína unesen za bílého dne v červenci 2017 přes Prahu do Bratislavy. Odtud ho podle německých vyšetřovatelů přepravilo slovenské vládní letadlo. Ve Vietnamu ho pak soud loni v lednu odsoudil na doživotí za zpronevěru. Vietnamce, který si v Praze půjčil dvě auta ke sledování a únosu, německý soud poslal loni v létě do vězení na tři roky a deset měsíců. Vědomé zapojení Slovenska do kauzy odmítl už dřív tehdejší slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák.

Podle vietnamského zástupce vyšlo najevo, že si vietnamská strana jako zázemí pro přípravu a uskutečnění akce vybrala Česko, využívala tu lidi s povolením k pobytu a měla tu síť agentů. O tom psala i česká média.

Zpráva s odvoláním na vietnamské zástupce poukazuje na to, že se druhá generace Vietnamců v Česku snaží spolupracovat s úřady a neziskovými organizacemi na zlepšení integrace. V loňských komunálních volbách se o přízeň voličů ucházelo mnohem víc vietnamských kandidátů než dřív. Také hnutí a strany stály o hlasy lidí z vietnamské komunity.

Zpráva uvádí, že první generace neumí pořádně česky, nezná předpisy a nevyzná se v sociálním a zdravotním systému. "Vznikl problém budoucnosti této stárnoucí generace," uvedl zástupce menšiny. Vyřešit by se podle něj měly i důchody lidí, kteří pracovali a platili odvody v bývalém Československu. Mnozí z nich se vrátili do Vietnamu. Druhá generace už zažívá odlišný přístup při hledání práce či bydlení.

V radě vlády pro národnostní menšiny jsou zástupci 14 minorit. Na nevyplácení dílčích starobních penzí si stěžují třeba Němci či Bělorusové. Příslušníci menšin ve zprávě upozorňují i na radikalizaci české společnosti a xenofobii. Nedostatečné jsou podle nich dotace od státu třeba na vzdělávání v menšinových jazycích či na jiné aktivity.

Související

soudy

Soud zpřísnil trest inspektorovi ČOI, který napadl vietnamského obchodníka

Soud zpřísnil trest pro inspektora České obchodní inspekce (ČOI), který loni v Jindřichově Hradci napadl vietnamského obchodníka Šona Chunga. Jindřichohradecký soud mu původně uložil peněžitý trest 25.000 korun za výtržnictví a poškození cizí věci, krajský soud to rozšířil o ublížení na zdraví a pokutu zvýšil na 35.000 korun.

Více souvisejících

Vietnamci Česká republika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

Ukrajina nemusí přijmout nerostnou dohodu, naznačil Zelenskyj

Ukrajina nepřijme nerostnou dohodu se Spojenými státy americkými, pokud by ohrožovala její vstup do Evropské unie. V pátek to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na jeho slova upozornil web Politico. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy