Voda v mnoha přírodních nádržích v Česku je i s pokračujícím létem stále vhodná ke koupání

Voda v mnoha přírodních nádržích v Česku je i s pokračujícím létem stále vhodná ke koupání, kterému navíc přeje počasí. O víkendu teploty podle meteorologů vystoupají opět ke 30 stupňům. Nicméně některým rybníkům by se lidé měli kvůli přemnoženým sinicím vyhnout, je tam i zákaz koupání vydaný hygieniky. Vyplynulo to z informací krajských hygienických stanic.

Třeba v Praze třetím týdnem platí zákaz koupání na koupališti Džbán. Ostatní pražské nádrže, kde hygienici analyzují kvalitu vody, mají vodu čistší. Nejlepší kvalitu má voda v betonové nádrži Divoká Šárka v údolí Šáreckého potoka a v biotopech v Radotíně a Lhotka v Praze 4. Ve středních Čechách se mírně zlepšila voda ve Slapské přehradě, a lze se v ní tak koupat.

Na severovýchodě Čech skončila kvůli špatné kvalitě vody sezona na koupališti ve volné přírodě Stříbrný rybník na okraji Hradce Králové, samotný areál zůstává ale v provozu. Od poloviny července má z obdobného důvodu po sezoně přírodní koupaliště v Dolcích u Trutnova. Zdraví nebezpečné je kvůli sinicím podle hygieniků koupání v rybníku Bažantník v Českém ráji a rybníku Rosnička u Svitav. V ostatních přírodních nádržích v regionu se lidé mohou koupat, i když někde má voda mírně zhoršené vlastnosti.

Také většina nádrží v Ústeckém kraji je vhodná ke koupání, v jezeře Chmelař na Litoměřicku ho ale hygienici nedoporučují zejména těhotným ženám, dětem, alergikům a lidem s oslabenou imunitou. Vzorky tam odhalily vyšší množství sinic i chlorofylu.

V Plzeňském kraji se voda v některých venkovních koupalištích zhoršila, za nevhodnou ke koupání označili hygienici přehradu Hracholusky na hrázi a v lokalitě na Radosti. Hydrobiolog Jindřich Duras, který kvalitu vody rovněž sleduje, ke koupání kvůli sinicím nedoporučuje ani nádrž České údolí u Plzně. "Sinice z nádrže odnáší řeka Radbuza dál do Plzně, kde je možné pozorovat zelenou vodu, sinice tak pokračují i v Berounce a mohou výrazně zhoršit poměry na dolním toku v rekreačních oblastech," uvedl Duras. Naopak plzeňské rybníky jsou i přes nižší průhlednost vody ke koupání vhodné.

Na Vysočině hygienici prodloužili kvůli množství sinic zákaz koupání v rybníku Kachlička a totéž znovu platí pro přehradu Sedlice na Pelhřimovsku, kde se voda po krátkodobém zlepšení opět zhoršila. Hodně sinic a chlorofylu je podle hygieniků i v rybníku Domanínský poblíž Bystřice nad Sázavou, koupání tam proto není vhodné.

V sousedním Zlínském kraji zůstává v platnosti zákaz koupání ve slepém rameni Moravy Pahrbek u Napajedel na Zlínsku. Hygienici ho vydali před dvěma týdny kvůli množství sinic a chlorofylu. V Luhačovické přehradě je voda nevhodná ke koupání u kempu i u hráze, řekla Eva Javoříková z krajské hygienické stanice.

Naopak v Plumlovské přehradě u Prostějova se voda zlepšila, přesto zůstává na stupni tři. Lidé by se tedy měli po koupání osprchovat. Předejdou tím možným zdravotním rizikům, uvedli hygienici.

V ostatních částech Moravy a Slezska hygienici zakázali kvůli sinicím koupání v rybníku Pod hradem v Bohušově na Bruntálsku a nedoporučují ho ve Výrovicích na Znojemsku nebo ve Vrbickém jezeru v Bohumíně na Karvinsku, kde je i riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou. Sinice v množství, které může způsobit zdravotní potíže u vnímavých jedinců, byly zjištěny také v nádržích Olešná na Frýdecko-místecku a Čerťák v Novém Jičíně. Hygienici tam doporučují zkrátit dobu pobytu ve vodě a osprchovat se.

Související

Více souvisejících

Jezera

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy