Voda v mnoha přírodních nádržích v Česku je i s pokračujícím létem stále vhodná ke koupání, kterému navíc přeje počasí. O víkendu teploty podle meteorologů vystoupají opět ke 30 stupňům. Nicméně některým rybníkům by se lidé měli kvůli přemnoženým sinicím vyhnout, je tam i zákaz koupání vydaný hygieniky. Vyplynulo to z informací krajských hygienických stanic.
Třeba v Praze třetím týdnem platí zákaz koupání na koupališti Džbán. Ostatní pražské nádrže, kde hygienici analyzují kvalitu vody, mají vodu čistší. Nejlepší kvalitu má voda v betonové nádrži Divoká Šárka v údolí Šáreckého potoka a v biotopech v Radotíně a Lhotka v Praze 4. Ve středních Čechách se mírně zlepšila voda ve Slapské přehradě, a lze se v ní tak koupat.
Na severovýchodě Čech skončila kvůli špatné kvalitě vody sezona na koupališti ve volné přírodě Stříbrný rybník na okraji Hradce Králové, samotný areál zůstává ale v provozu. Od poloviny července má z obdobného důvodu po sezoně přírodní koupaliště v Dolcích u Trutnova. Zdraví nebezpečné je kvůli sinicím podle hygieniků koupání v rybníku Bažantník v Českém ráji a rybníku Rosnička u Svitav. V ostatních přírodních nádržích v regionu se lidé mohou koupat, i když někde má voda mírně zhoršené vlastnosti.
Také většina nádrží v Ústeckém kraji je vhodná ke koupání, v jezeře Chmelař na Litoměřicku ho ale hygienici nedoporučují zejména těhotným ženám, dětem, alergikům a lidem s oslabenou imunitou. Vzorky tam odhalily vyšší množství sinic i chlorofylu.
V Plzeňském kraji se voda v některých venkovních koupalištích zhoršila, za nevhodnou ke koupání označili hygienici přehradu Hracholusky na hrázi a v lokalitě na Radosti. Hydrobiolog Jindřich Duras, který kvalitu vody rovněž sleduje, ke koupání kvůli sinicím nedoporučuje ani nádrž České údolí u Plzně. "Sinice z nádrže odnáší řeka Radbuza dál do Plzně, kde je možné pozorovat zelenou vodu, sinice tak pokračují i v Berounce a mohou výrazně zhoršit poměry na dolním toku v rekreačních oblastech," uvedl Duras. Naopak plzeňské rybníky jsou i přes nižší průhlednost vody ke koupání vhodné.
Na Vysočině hygienici prodloužili kvůli množství sinic zákaz koupání v rybníku Kachlička a totéž znovu platí pro přehradu Sedlice na Pelhřimovsku, kde se voda po krátkodobém zlepšení opět zhoršila. Hodně sinic a chlorofylu je podle hygieniků i v rybníku Domanínský poblíž Bystřice nad Sázavou, koupání tam proto není vhodné.
V sousedním Zlínském kraji zůstává v platnosti zákaz koupání ve slepém rameni Moravy Pahrbek u Napajedel na Zlínsku. Hygienici ho vydali před dvěma týdny kvůli množství sinic a chlorofylu. V Luhačovické přehradě je voda nevhodná ke koupání u kempu i u hráze, řekla Eva Javoříková z krajské hygienické stanice.
Naopak v Plumlovské přehradě u Prostějova se voda zlepšila, přesto zůstává na stupni tři. Lidé by se tedy měli po koupání osprchovat. Předejdou tím možným zdravotním rizikům, uvedli hygienici.
V ostatních částech Moravy a Slezska hygienici zakázali kvůli sinicím koupání v rybníku Pod hradem v Bohušově na Bruntálsku a nedoporučují ho ve Výrovicích na Znojemsku nebo ve Vrbickém jezeru v Bohumíně na Karvinsku, kde je i riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou. Sinice v množství, které může způsobit zdravotní potíže u vnímavých jedinců, byly zjištěny také v nádržích Olešná na Frýdecko-místecku a Čerťák v Novém Jičíně. Hygienici tam doporučují zkrátit dobu pobytu ve vodě a osprchovat se.
Související

Znepokojivá statistika: V Česku se ročně utopí víc lidí než ve státech s přístupem k moři

Většina přírodních koupališť v Česku stále nabízí čistou vodu ke koupání
Aktuálně se děje
před 14 minutami

Bezpečnostní experty berou mrákoty: Trump nechá přestavět letoun z Kataru na Air Force One, navíc o něm lhal
před 29 minutami

Českem se dál šíří žloutenka. Většina Čechů si nemyje správně ruce, upozorňuje SZÚ
před 40 minutami

Vosy a sršni: Jak je rozeznat a kdy zavolat na pomoc odborníka
před 1 hodinou

Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA
před 1 hodinou

Neřeší hodnoty, ale zájmy. Diplomat vysvětlil, proč je Trumpova vláda tak chaotická
před 2 hodinami

Ikonická pasáž Lowther se chlubí novou unikátní nástěnnou malbou
před 2 hodinami

Počasí v Indii zabíjelo: Přes Dillí se prohnala masivní bouře, šest mrtvých
před 2 hodinami

Trump zvyšuje tlak: EU pohrozil 50% clem, trhy se okamžitě propadly
před 3 hodinami

Budou jednání úspěšná? Přicházejí zprávy o pravděpodobnosti dohody USA a Íránu
před 3 hodinami

Netanjahu zase šije do Starmera a spojenců: Chtějí, aby Hamás zůstal u moci
před 3 hodinami

Trump po poslední debatě s Putinem v rolí mírotvůrce na Ukrajině skončil
před 4 hodinami

Boj o migraci v Německu pokračuje. Merkelová se tvrdě opřela do Merze, spor trvá dekády
před 4 hodinami

Dálnici D10 uzavřela tragická nehoda. Havarovalo devět vozidel
před 5 hodinami

America first selhává. Trumpovu válku vyhraje Čína i celá Evropa
před 5 hodinami

Nové informace k případu smrti chlapce v Táboře. Dítě si mělo hrát se zbraní
před 6 hodinami

Trump převrací Ameriku naruby. Milion lidí přijde o práci, účty za energie porostou, počasí bude ještě extrémnější
před 6 hodinami

Netanjahu kope kolem sebe. Ostře útočí na Evropu, státníky viní ze spolupráce s Hamásem
před 7 hodinami

Co čeká trh s energiemi? Zeptali jsme se dodavatelů, jak se budou měnit ceny elektřiny
před 7 hodinami

Ukrajina důrazně varuje EU: Dodržte slovo. Vaše kroky pro nás budou devastační
před 8 hodinami
Válka sahá daleko za hranice Ukrajiny. Evropa není bezmocná, jen s Ruskem neumí pracovat, tvrdí expert
Evropská unie čelí ruské hrozbě, která sahá daleko za rámec války na Ukrajině. Každodenní kroky Kremlu podkopávají evropské zájmy v klíčových regionech a sférách vlivu. A přestože EU není bezmocná, jak často sama sebe vnímá, podle nového strategického dokumentu z dílny Evropského institutu pro bezpečnostní studia je jen špatně využívá svůj potenciál.
Zdroj: Libor Novák