Zemřel filmový a divadelní herec Josef Somr, bylo mu 88 let

Dnes zemřel oblíbený divadelní a filmový herec Josef Somr, bylo mu 88 let. Své poslední dny trávil v sanatoriu Na Pleši. ČTK to řekla jeho manželka Alena Somrová. Somr ve filmech ztvárnil více než 170 postav, jeho zřejmě nejznámější rolí je výpravčí Hubička, lišácký svůdník z oscarových Ostře sledovaných vlaků Jiřího Menzela.

Somr se narodil 15. dubna 1934 ve Vracově u Kyjova jako prostřední ze tří bratrů ve skromných poměrech. Jako dítě se musel starat i o hospodářství. Ze snu o práci na železnici sešlo, nakonec u něj zvítězilo herectví. V roce 1956 vystudoval brněnskou JAMU a vzápětí nastoupil do divadla v Českém Těšíně.

Postupně prošel také divadelními scénami v Brně a Pardubicích. V roce 1965 se stal členem pražského Činoherního klubu, kde hrál pod režijním vedením Ladislava Smočka (Piknik), Jiřího Menzela (Mandragora) či Jana Kačera (Zločin a trest nebo Revizor).

V roce 1978 využil nabídky, kterou mu z Národního divadla poslal Miroslav Macháček. Na první české scéně ztvárnil například Maršála v Čapkově Bílé nemoci, Kláska v Jiráskově Lucerně nebo Kunze v Krobotově nastudování Roku na vsi bratří Mrštíků.

Za Pana Františka v Hrubínově Romanci pro křídlovku získal v roce 1998 první Thálii, druhou mu o čtyři sezóny později vynesla role ve hře Donalda Coburna Džin, kterou už ale nastudoval ve Viole, kam z Národního divadla přešel. V roce 2014 se stal držitelem ceny Thálie za celoživotní činoherní mistrovství.

Před kamerou debutoval v roce 1964 ve snímku Obžalovaný režisérů Jána Kadára a Elmara Klose. Jeho první velká chvíle přišla o dva roky později, kdy si ho Jiří Menzel vybral do Ostře sledovaných vlaků. Jeho "razítková" scéna vstoupila do filmových dějin.

I na filmovém plátně a televizní obrazovce zanechal Somr nesmazatelnou stopu. Zpočátku byl zařazován do škatulek různých sukničkářů a podvodníčků, postupně ale začal ztvárňovat psychologicky komplikovanější typy postav s tragikomickým nábojem. Ke všem rolím ve filmu i na divadle vždy přistupoval s mimořádnou pílí i pokorou, za což se stal uznávanou osobností i mezi svými kolegy.

Diváci si ho pamatují například jako trafikanta Soumara ze seriálu Byl jednou jeden dům, vysloužilého vojenského kuchaře Serváce z pohádky Tři veteráni nebo profesora Ječmena z Kleinovy pětidílné filmové série o básnících. V roce 2012 dostal Českého lva za přínos kinematografii.

Ocenění získal také za účinkování v rozhlase, jeho příjemný hlas byl ke slyšení například v úspěšném cyklu Pohádky tisíce a jedné noci. Několikrát ho využili tvůrci večerníčkových seriálů, například v Bubácích a Hastrmanech.

Úspěšný herec s poněkud zachmuřenou tváří byl podobně jako řada jeho kolegů v soukromí považován za plachého a uzavřeného člověka, zároveň ale uměl dobře bavit celou společnost. K jeho vášním a radostným chvilkám patřilo posezení ve vinném sklípku, zpěv a hra na cimbál, v rodném kraji si častokrát nenechal ujít třeba Jízdu králů. V roce 2005 byl oceněn tehdejším prezidentem Václavem Klausem medailí Za zásluhy.

Na Josefa Somra vzpomínají kolegové s úctou a respektem

Na divadelního a filmového herce Josefa Somra, který dnes zemřel ve věku 88 let, lidé z herecké branže vzpomínají s úctou a respektem. Bývalý ředitel Divadla Viola Robert Tamchyna připomněl, že Somrovo herectví obsáhlo malé jeviště Činoherního klubu i velké Národní divadlo. Svoji divadelní kariéru Somr ukončil právě na jevišti pražské Violy. Tamchyna na rozhovory s ním vzpomíná jako na "velké lekce o životě a o divadle v několika minutách". Ocenil jeho jedinečný pohled, gesta, skvělou dikci, soustředění i umění naslouchat režisérovi a partnerům.

"Nezapomenu na chvíli, když se loučil. Seděli jsme sami v kavárně, on se usmíval a neustále se omlouval: Nezlobte se, ale mám toho zdravotně hodně za sebou a možná ještě více před sebou. Nechci, aby diváci museli odcházet domů, protože mi není nejlíp. Umění odejít. Věděl jsem že ho nepřemluvím, oba jsme ale věděli, že ve Viole zůstane. A zůstal navždycky," řekl ČTK Tamchyna.

Ve Viole se Somr setkal s mnoha mladými herci. Například v představení Jako zázrakem/Jak dělat podobiznu ptáka, které mělo premiéru v únoru 2010, si zahrál s Davidem Novotným a Barborou Polákovou. "Měli jsme dobrý vztah, poděkoval jsme mu na twitteru a zbytek si nechám pro sebe," uvedl dnes Novotný.

Se Somrem si Novotný v roce 2007 zahrál také ve filmu O rodičích a dětech. "U mě špatný... Poslední zásadní roli měl v nedoceněném filmu O rodičích a dětech Vladimíra Michálka podle knihy Emila Hakla. Jestli jste neviděli a máte rádi Somrovo herectví, dejte si to! Sbohem, pane Somr," reagoval na zprávu o Somrově úmrtí režisér Jan Hřebejk.

"Josef Somr byl vynikající osobitý tvůrce,který vytvářel podobu moderního českého divadla a filmu," řekl ČTK generální ředitel Národního divadla Jan Burian. "Byl mimořádně pokorný a přátelský člověk, skvělý kolegy. Byl citlivý, nebál se studu, měl přirozenou schopnost vidět postavy groteskně i s překvapivým smutkem," dodal.

Filmoví a televizní diváci si Somra pamatují také díky scéně ve filmu Ostře sledované vlaky, kde jako výpravčí Hubička tiskne na zadní stranu stehen a nakonec i na zadek jedno razítko za druhým herečce Jitce Zelenohorské. Hlavní roli v tomto oscarovém snímku ztvárnil Václav Neckář. "Samozřejmě jsme se při natáčení v Loděnicích dobře seznámili, několikrát jsem se byl na něj podívat při jeho nočním natáčení. Poté jsem sledoval jeho hereckou dráhu v televizi, byl to skvělý herec a bezvadný člověk. Budu na něho vzpomínat jako na jednoho z velkých českých herců," uvedl Neckář.

Populární zpěvák a herec Neckář se podle svých slov natáčení scény s razítkováním nezúčastnil. "Tam nikdo nesměl, jenom režisér Jiří Menzel, takže si myslím, že to razítko nedělal pan Somr, ale režisér," podotkl v nadsázce Neckář.

Na Somrovo úmrtí reagovalo i ministerstvo kultury. "Smutná zpráva... Zemřel filmový, divadelní, televizní a rozhlasový herec, několikanásobný držitel Ceny Thálie Josef Somr. Herec mnoha proměn, mistr, legenda. Čest jeho památce," uvedlo na twitteru.

"Zpráva, že zemřel Josef Somr, mě zastihla ještě v Hýslách u Kyjova. Josef Somr se narodil deset kilometrů odtamtud,ve Vracově. A ke Slovácku se vždy hrdě hlásil. Obdivuju třeba jeho Jahna v Žertu, jako dítě jsem miloval Serváce ve Třech veteránech. Odešla legenda," uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS). Dramatik Jaroslav Vostrý, spoluzakladetel pražského Činoherní klubu, dnes v reakci na úmrtí Josefa Somra vzpomínal například na zájezd divadla do tehdejšího západního Berlína v lednu 1968. "Tehdy přední zápodoněmecký kritik napsal, že zájezd Činoherního klubu 'stál za to už jen proto, že jsme poznali Josefa Somra',” řekl dnes Vostrý ČTK.

Související

Taťjana Medvecká

Neviditelný herec: Rozhlasovou anketu vyhráli Somr a Medvecká

Taťjana Medvecká za roli ve hře Prezident a Josef Somr za roli statkáře v pohádce Břicho Radegasta zvítězili v anketě Neviditelný herec za nejpopulárnější herecký výkon na vlnách Českého rozhlasu. Medvecká získala první místo již pošesté, čímž se stala nejúspěšnější herečkou za celou dobu trvání ankety. O výsledcích dnes Český rozhlas informoval v tiskové zprávě.
Zloději ubodali mladého básníka

Zloději ubodali mladého básníka

Barcelona - Španělský básník Salvador Iborra chtěl po dvou mladících, kteří mu ukradli kolo, aby mu jeho bicykl vrátili. Zloději ho ubodali, informuje v neděli server deníku El País.

Více souvisejících

Josef Somr úmrtí

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy