Žondra dal tip lupičům. Útočník na Kvitovou si trest odpyká, potvrdil soud

Nejvyšší soud odmítl dovolání Radima Žondry, potvrdil tak trest 2,5 roku za tip pro lupiče. V jiném procesu byl Žondra odsouzen za útok na tenistku Petru Kvitovou, nepravomocně dostal souhrnný trest osm let vězení. Nejvyšší soud se ale nyní zabýval jen první kauzou, rozhodnutí zveřejnil na úřední desce.

Radim Žondra v dovolání poukazoval na přetrvávající pochybnosti o vině a úmyslu spáchat trestný čin. Podle Nejvyššího soudu ale justice postupovala správně, nejsou žádné rozpory mezi provedenými důkazy, skutkovými zjištěními a právním posouzením.

Na základě Žondrova tipu byl brutálně přepaden advokát v Lysicích na Blanensku. Lupiči jej spoutali, bili a domáhali se peněz. Muž jim vydal platební kartu s PIN kódem. Okresní soud v Prostějově uložil Žondrovi 2,5 roku vězení a trest potvrdil i Krajský soud v Brně. Ve vězení skončili i tři lupiči.

Žondra byl už dříve trestán jako člen gangu, který přepadával seniory na Brněnsku, Prostějovsku, Hodonínsku, Vsetínsku, Olomoucku a Šumpersku. V roce 2012 za to dostal 7,5 roku vězení. Po odpykání části trestu byl podmínečně propuštěn, a právě v době, kdy byl ještě v podmínce, poskytl lupičům tip.

V samostatném řízení se Žondra zodpovídá z napadení tenistky Kvitové z prosince 2016. Útok se stal v bytě Kvitové v Prostějově. Pachatel ji pořezal na levé ruce, ve které tenistka drží raketu. Sportovkyně se musela podrobit komplikované operaci šlach všech prstů a několika nervů. K tenisu se po asi půl roce vrátila.

Krajský soud v Brně Žondrovi nepravomocně vyměřil osm let vězení za těžké ublížení na zdraví a porušení domovní svobody. Jedná se o souhrnný trest. Žondra vinu popíral. Proti rozsudku se odvolal obžalovaný i státní zastupitelství, které navrhovalo potrestat Žondru za vydírání s přísnější sazbou. Rozhodovat bude Vrchní soud v Olomouci.

Související

Radim Žondra

Muž odsouzený za napadení Kvitové chce otevřít případ. Výpověď tenistky prý nesedí

Radim Žondra, který byl odsouzen za napadení tenistky Petry Kvitové, žádá ministerstvo spravedlnosti, aby v jeho případu podalo stížnost na Nejvyšší soud kvůli porušení zákona. Ministerstvo o této věci rozhodne před Vánocemi, napsal server SeznamZprávy.cz. Žondra si odpykává jedenáctiletý trest vězení. Už dříve si stěžoval u Ústavního soudu, ten jeho stížnost loni v dubnu odmítl.

Více souvisejících

Radim Žondra (napadení Kvitové) Nejvyšší soud Petra Kvitová Brno

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy