Strach z létání? Nehodovost klesla na minimum, s počtem obětí je to horší

Singapur - Dle zprávy Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) byl rok 2014 pro civilní letectví z hlediska poměru smrtelných nehod k celkovému počtu letů nejbezpečnějším rokem v historii. S počtem obětí je to ale již horší.

"Bezpečnost létání se loni dostávala do čela zpravodajství, údaje ale ukazují, že odvětví se co do bezpečnosti dál zlepšuje," uvedl podle agentury Reuters generální tajemník IATA Tony Tyler.

Za celý rok 2014 došlo ve světě ke 12 nehodám komerčních letadel s oběťmi na životech ve srovnání s průměrem 19 případů za předešlých pět let. Ukazatel počtu nehod na milion letů klesl na rekordní minimum 0,23 z 0,41 v roce 2013 a z pětiletého průměru 0,58 nehody na milion letů.

Počet obětí ale loni vystoupal na 641 z průměru 517 za léta 2009-2013. Statistiky IATA navíc nezahrnují pád letounu Malaysia Airlines, který byl v červnu při letu MH17 se 298 lidmi na palubě sestřelen nad východní Ukrajinou, protože tento případ nespadá do kategorie letecké nehody.

Druhým vysoce sledovaným neštěstím bylo zmizení letadla Malaysia Airlines se 239 lidmi na palubě při letu MH370 z Kuala Lumpuru do Pekingu, k němuž došlo právě před rokem. Mezinárodní organizace pro civilní letectví při OSN navrhla, aby letecké společnosti vyžadovaly udávání pozice všech letadel po 15 minutách.

Strach z létání patří mezi nejhůře odstranitelné fobie, kombinuje s v ní totiž hned několik různých strachů a úzkostí. Jedná se především o strach z výšek (akrofobie), uzavřeného prostoru (klaustrofobie), neznámého, pohybu nad vodní plochou, ale také o obavy ze ztráty kontroly nad situací či úzkosti při bezpečnostních prohlídkách na letišti. Situaci nezlepšuje ani to, když se cestující příliš soustředí na turbulence, nebo se obává katastrofy či teroristických útoků. U nočních letů se může projevit také strach ze tmy. Přesto existuje několik účinných rad, jak strach z létání překonat.

Psali jsme:
Let "na stojáka"? Podívejte se na kuriózní požadavky klientů  

Základním bodem je správné dýchání. Pocity nevolnosti, závratí nebo na zvracení jsou totiž vyvolány právě dechem, který je kvůli panice zrychlený. A jak tedy správné dýchání vypadá? Jedná se o tzv. dýchání do břicha, kdy je nabírán jen malý objem vzduchu. Na správném dýchání můžete zapracovat ještě předtím, než se vydáte na cestu. Lehněte si na záda a na břicho - těsně pod hrudní koš si položte knihu. Jakmile se nadechnete do břicha, kniha se začne zvedat a musí se dostat výše než hrudník. Svaly ve spodní části hrudníku se pohnou směrem do břicha, aby se mohly nafouknout plíce. Nádech i výdech by měl trvat tři sekundy.

Před cestou letadlem je doporučováno také cvičení jógy nebo pití meduňkového čaje na uklidnění.

Během letu není vhodné užívat prášky na spaní. I kdyby vám to alespoň na nějaký čas pomohlo zahnat strach z létání, mohou být nebezpečné. Pod jejich vlivem totiž tělo nespí přirozeným způsobem a vůbec se nehýbe, což může způsobit hlubokou žilní trombózu, upozorňuje server tropicke-nemoci.cz.

Rozhodně ale neočekávejte, že svůj strach z létání vytěsníte úplně. Během letu mohou nastat situace, při kterých jsou nervózní téměř všichni – například turbulence či nepříznivé počasí obecně. Turbulence ale nejsou tak nebezpečné, jak se zdá. Objevují se ve chvíli, kdy vzduch, kterým letadlo právě prolétá, není hladký. Nebezpečný není ani zásah bleskem v elektrické bouři. Elektřina totiž přejde po vnější straně trupu letadla a přes křídla odejde.

Související

Záběry pádu letounu v Sao Paulu se objevily na sítích. (9.8.2024)

Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii

Nastal pokrok ve vyšetřování srpnové tragické letecké nehody v Brazílii, kterou nepřežilo všech 62 lidí na palubě. Podle v pátek zveřejněné oficiální zprávy hlásila posádka krátce před nehodou poruchu systému odmrazování. Informoval o tom Guardian s odkazem na agenturu Reuters. 

Více souvisejících

Letecké nehody letadla, letectví

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Jun Sok-jol

Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zimní mrazy, ilustrační foto

Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak

Ačkoliv původně meteorologové z ČHMÚ.cz předpovídali na nadcházející neděli teploty místy až kolem 10 stupňů, aktualizovaná předpověď ukazuje, že takové teplo nebude. Teploty sice v sobotu vyrostou až k osmi stupňům, v neděli se ale citelně ochladí.

včera

Jun Sok-jol

Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol oznámil, že na základě hlasování parlamentu zruší vyhlášené stanné právo. Rozhodnutí přišlo po jednomyslném odmítnutí tohoto kroku Národním shromážděním, které hlasovalo v poměru 190:0 proti dekretu, uvedl server CNN.

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana

Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit. 

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?

Jižní Korea zažila jeden z nejdramatičtějších politických okamžiků za poslední desetiletí, když prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo. Tento krok, první svého druhu za více než 50 let, byl oznámen v úterý večer v přímém televizním vysílání, kde prezident argumentoval ochranou národní bezpečnosti a hrozbou ze Severní Koreje. Avšak skutečné důvody tohoto rozhodnutí byly spíše politické než vojenské.

včera

Michel Barnier

EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá

Rozpad vlády Michela Barniera, který je na postu francouzského premiéra jen velmi krátce, se zdá nevyhnutelný. Jeho kabinet se blíží k hlasování o vyslovení nedůvěry, které pravděpodobně prohraje již tento týden. Tento vývoj by mohl vést k finanční krizi v druhé největší ekonomice eurozóny a vyvolat obavy v celé Evropské unii, uvedl server Politico.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

NATO: Putin zneužívá zimu jako zbraň a Ukrajinu jako testovací pole. Nikdo nevěří, že Putin Kyjevu vrátí území

Odcházející americký ministr zahraničí Antony Blinken na tiskové konferenci v Bruselu zdůraznil, že administrativa Joea Bidena bude stát pevně za Ukrajinou až do konce svého mandátu. Blinken na setkání ministrů zahraničí NATO uvedl, že cílem je zajistit, aby Ukrajina měla vše potřebné nejen na bojišti, ale také pro zvládnutí útoků na svou energetickou infrastrukturu.

včera

Letadla, ilustrační foto

Rusko použilo k deportaci dětí z Ukrajiny Putinova letadla. Zbavilo je identity a rozmístilo do rodin

Podle výzkumu podpořeného americkou vládou bylo prezidentské letadlo Vladimira Putina využito k deportacím ukrajinských dětí do Ruska. Tento výzkum, zpracovaný Yaleovou školou veřejného zdraví a financovaný americkým ministerstvem zahraničí, tvrdí, že ruský prezidentský letecký park a státní finance byly zapojeny do programu, který přemisťoval děti z okupovaných ukrajinských území do Ruska.

včera

včera

Izraelská armáda

Libanon není jen Hizballáh? Pokud příměří padne, bude nám to jedno, varuje Izrael

Izraelský ministr obrany Izrael Katz varoval, že pokud dojde ke zhroucení příměří v Libanonu, izraelské síly přestanou rozlišovat mezi Libanonem jako státem a militantní skupinou Hizballáh. Toto prohlášení přichází uprostřed stále napjatější situace na severní izraelské hranici, kde konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem pokračuje od 7. října 2023. Uvedl to server The Guardian.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Proč Biden omilostnil syna? Bílý dům odráží rostoucí kritiku

Prezident Joe Biden čelí ostré kritice za rozhodnutí omilostnit svého syna Huntera Bidena, které přichází krátce před jeho plánovaným odsouzením ve dvou federálních případech. Bílý dům toto rozhodnutí hájí s tím, že bylo nezbytné k ochraně Huntera před politicky motivovanými útoky, které mohly být podněcovány odcházející administrativou a jejími spojenci, uvedl server BBC.

včera

včera

Praha

Doprava v Praze zkolabovala. Policie řeší desítky nehod a přejetých chodců

Pražskou dopravu dnes ráno ochromilo více než 20 dopravních nehod, přičemž dvě z nich byly vážné a zahrnovaly srážky s chodci. Situaci navíc komplikoval silný déšť, který přispěl k četným nehodám na klíčových komunikacích. Policie i záchranné složky apelují na řidiče, aby zvážili použití hromadné dopravy, pokud směřují do hlavního města.

včera

Angela Merkelová

Merkelová: Trumpa fascinuje Putin a Kim. Chtěl po jejich vzoru vládnout sám

Angela Merkelová, bývalá německá kancléřka, ve svých pamětech přiblížila svůj pohled na Donalda Trumpa, Vladimira Putina a výzvy, kterým čelila během svého šestnáctiletého působení ve funkci. Rozhovor s CNN a její nová memoárová kniha "Svoboda" otevírají téma vztahů mezi západními lídry a autoritářskými režimy, stejně jako dilemata, která se Merkelová snažila řešit.

včera

včera

včera

včera

včera

Trump přiletí do Evropy. Zúčastní se otevření katedrály Notre-Dame

Nově zvolený prezident Spojených států amerických se chystá na svou první zahraniční cestu od prezidentských voleb, a to do Paříže. V sobotu se zde zúčastní slavnostní ceremonie při příležitosti znovuotevření katedrály Notre-Dame, která byla vážně poškozena požárem v roce 2019.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy