Třebíč, Brusel - V úterý 18. listopadu se předseda sdružení Energetické Třebíčsko a Zástupce jaderné regiony ČR Vítězslav Jonáš, předseda sdružení obcí Energoregion 2020 Vladimír Měrka, starosta Rouchovan Vladimír Černý a starosta Dukovan Miroslav Křišťál na pozvání europoslance Tomáše Zdechovského setkají v Evropském parlamentu s českými europoslanci. V programu je také setkání se Stálým zastoupením České republiky v Bruselu, návštěva Evropské komise a především jednání na Výboru regionů.
„Ze své parlamentní zkušenosti dobře vím, že Evropa na regiony a komunikaci s nimi velice dá. Proto náš jaderný region chce silně v Evropě říci, že se jaderné energetiky nebojíme a že pro rozvoj regionu a zaměstnanosti je důležitá i výstavba nových bloků," popisuje Jonáš.
Mezi sdružením Energetické Třebíčsko a Evropskou komisí došlo k výměně dopisů, jejímž cílem bylo přispět k porozumění přístupu Evropské komise k dalšímu rozvoji jaderné energetiky, státní podpory a aspektu notifikace investičních záměrů.
Velké Británii se podařilo zajistit garanci ceny elektřiny. ČR hledá cesty
Evropská energetika potřebuje podle starostů ze všeho nejvíce stabilitu a dlouhodobou koncepci. Stěžejní bude konkrétní legislativa, do které Evropská komise promítne cíle Unie pro rok 2030. To se bude dít v první polovině roku 2015.
„Je důležité, aby při projekci cílů do legislativy pro rok 2030 byly konkrétní pravomoci ponechány v co největší míře jednotlivým státům. Jsem zastáncem jaderné energetiky a podporuji výstavbu pátého bloku v Dukovanech. Pro Českou republiku se stalo rozhodnutí Evropské komise ve prospěch státní podpory pro britskou jadernou elektrárnu Hinkley Point precedentem," říká europoslanec Tomáš Zdechovský. Velké Británii se totiž podařilo zajistit si smlouva na vyrovnání rozdílu ceny (tzv. contract for difference) a tím stabilní prostředí pro kompenzaci nákladů po dobu 35 let.
Související
Z lešení v Dukovanech spadli dělníci, první pomoc přišla z nedaleké elektrárny
Výstraha se vyplnila: Na Sněžce řádil orkán, po celém Česku padají stromy a větve
dukovany , jaderné elektrárny , Energetika
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Putin využívá války v Íránu. Snaží se vykreslit jako mezinárodní mírotvůrce
před 2 hodinami
Nový íránský vůdce Modžtaba Chameneí byl zraněn při útocích
před 3 hodinami
Írán zaminoval Hormuzský průliv
před 4 hodinami
Výhled počasí až do Velikonoc. Dramatické výkyvy se nečekají
včera
Trump varoval Írán. Miny v průlivu povedou k nevídaným následkům
včera
Snowboardistka Maděrová druhým místem Špindlerův Mlýn nezklamala
včera
Fico tvrdí, že EU je ve sporu s Ukrajinou na straně Slovenska
včera
Šéf ČT nesouhlasí s končícím Moravcem. Pravidla platí pro všechny, řekl
včera
Zemřel cestovatel a dobrodruh Leoš Šimánek. Bylo mu 79 let
včera
Stylové zakončení životní sezóny. Rychlobruslař Jílek získal stříbro na MS ve víceboji
včera
Britové posílají jednu válečnou loď blíž k Íránu. Trump je předtím kritizoval
včera
Další důkaz jarního počasí. Meteorologové ale přišli i s varováním
včera
Trumpův plán na zastavení financování ruské válečné mašinérie se útokem na Írán zhroutil
včera
Modžtaba Chámeneí stojí v čele Íránu 48 hodin. Za celou dobu ho ale nikdo neviděl
včera
Nebezpečně vyhlížející požár na Letné. Plameny ohrožují domy
včera
Hegseth varoval Rusko, aby se do války s Íránem nezapojovalo. Íránské duchovní označil za zbabělce
včera
CNN: Letecké údery jaderný program nezastaví. USA zvažují nasazení pozemní armády v Íránu
včera
Írán vyhrožuje likvidací Trumpa. Válka podle Teheránu ani zdaleka nekončí
včera
USA a Izrael selhaly, režim nepadnul. Útoky na okolní země jsou sebeobrana, tvrdí Írán
včera
Politico: Merz chce zabránit příklonu Babiše k radikálním postojům Slovenska a Maďarska
Německý kancléř Friedrich Merz se po vnitrostátních politických peripetiích vrací k řešení palčivých otázek světové politiky. Hlavním tématem dne je dramatický nárůst cen energií vyvolaný válečným konfliktem v Íránu. Čelní představitelé členských států Evropské unie svolali na úterý mimořádné digitální jednání, aby koordinovali postup proti zdražování. Německo spolu s Itálií a Belgií na schůzce prosazuje společnou strategii, která by ulevila evropskému hospodářství.
Zdroj: Libor Novák