Praha - Již 6. května by měla vláda začít projednávat návrh zákona o elektronické evidenci tržeb. Na Primě v pořadu Partie to dnes uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Ten zároveň potvrdil návrh na snížení DPH v restauracích.
Ministerstvo financí (MF) si od on-line evidence tržeb slibuje omezení šedé ekonomiky a lepší výběr daní, a to hlavně daně z přidané hodnoty (DPH). Inspirací pro zavedení byly zkušenosti z Chorvatska.
Evidence by se měla týkat ubytovacích a stravovacích služeb, velkoobchodu a maloobchodu. U dalších činností bude záležet na tom, jak provoz systému vyhodnotí Finanční správa. MF stále počítá se spuštěním evidence tržeb od ledna 2016, které bude předcházet testování systému.
Babiš dnes potvrdil, že ministerstvo společně s tím navrhuje snížit sazby DPH v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15 procent a zavádí jednorázovou slevou 5000 korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby.
S elektronickou evidencí tržeb nesouhlasí například opoziční TOP 09 a ODS. Babiš odmítl argumenty opozice, že projektem se bez jakéhokoliv přínosu zkomplikuje podnikání nebo zvýší administrativní zátěž. V této souvislosti řekl, že by měl během projednávání zákona navštívit Česko jeho chorvatský protějšek Boris Lalovac. Ten by měl zde podrobně informovat o dopadech zavedení elektronické evidence tržeb v Chorvatsku. Babiš dodal, že evidence tržeb spíše povede k nastavení rovných podmínek pro všechny, zatímco nyní jsou znevýhodněni ti nepoctiví.
ODS tvrdí, že Babiš chce udusit drobné podnikání: „Tím nahrává zejména velkým podnikům. Odmítáme princip kolektivní viny ve stylu ‚co živnostník, to zloděj', jak navrhuje ministr financí. Vláda chce vybrat více peněz do státní kasy, zároveň ale rozhazuje: jenom letos navýší provozní výdaje o 10,5 miliard. Vládní hostinu tak musí zaplatit aktivní a pracovití lidé. Těm navíc vláda škodí dlouhodobě: nejprve omezila paušály, zavedla povinné kontrolní hlášení. Nyní chce zakázat prodej o svátcích, zvýšit odvody sociálního a zdravotního pojištění," řekl nedávno poslanec Zbyněk Stanjura.
ODS kritizuje zejména nárůst nákladů, které pro drobné podnikatele vznikají. Jedná se například o pořízení pokladen, licencí, nebo platby za přenos dat. Opatření navíc nepřinese dlouhodobé pozitivní výsledky, jak dokládá zastupitelka hlavního města Prahy Alexandra Udženija: „Je to další represe a šikana poctivých podnikatelů. Pan Babiš by měl občanům odpovědět na otázky: Jaké budou náklady státu na tento megalomanský systém? O kolik se sníží počet živnostníků a podnikatelů a vzroste nezaměstnanost? A proč nás Andrej Babiš neustále porovnává s Chorvatskem, které nám ekonomicky nesahá ani po kolena?" Občanští demokraté tak poukazují na rozdílnost obou zemí. „Chorvatsko trpí mnohem vyšší mírou šedé ekonomiky, vyšší nezaměstnaností, tamní státní kasa vybrala o 5 miliard méně, než předpokládala. Andrej Babiš zamlčuje, že mnoho živnostníků v Chorvatsku kvůli nařízení podnikání muselo ukončit," řekla Udženija.
Babiš se dnes také vyjádřil k debatě nad rozpočtem pro příští rok, kde MF navrhuje schodek 70 miliard korun. Například by chtěl jednat o selektivním navyšování platů ve veřejné správě. Platy bych měly podle něj více stoupnout například ve školství nebo kultuře.
Související
Babiš hodlá přehlasovat veto z Hradu. Pavla vyzval, aby sám šetřil
Babiš jednal s černohorským premiérem o evropské integraci a obranné spolupráci
Andrej Babiš , Ministerstvo financí , Daně
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Češi se s Knížákem rozloučí v příštím týdnu. Pohřeb s poctami bude v Praze
před 1 hodinou
Nejtragičtější letecká havárie v Československu se stala před 50 lety
před 1 hodinou
Podruhé za léto může být 40 stupňů. Diví se i meteorologové
před 2 hodinami
Macinka ukázal esemesku od prezidenta. Opět řeší nejmenování Turka
před 3 hodinami
Sánchez: Nacházejících 12 hodin bude pro Španělsko klíčových
před 4 hodinami
Válka, kterou nikdo nechtěl. Saúdská Arábie se půl roku snažila vyhnout konfliktu s Íránem, nepovedlo se
před 5 hodinami
Sliboval Ameriku na prvním místě, teď ho nezajímá, co se děje doma. Trump má nejmenší podporu v historii
před 5 hodinami
Zemřel oscarový písničkář Glen Hansard, autor hitu Falling Slowly
před 6 hodinami
Německo se řítí do politického chaosu. Klíčový Merzův člověk obešel zákony, pořídil si dítě z USA
před 6 hodinami
Uzavření Hormuzského průlivu vyvolalo efekt, který nikdy v historii nenastal. Může zdevastovat světové ekosystémy
před 7 hodinami
Počasí: Tropy hrozí v části Moravy i o víkendu. Meteorologové avizují další výstrahu
před 7 hodinami
V Keni začali hromadně umírat sloni. Důvod je pro vědce záhadou
před 8 hodinami
Čínské roboty nechceme. USA zakázaly dovoz humanoidů i robotických psů
před 8 hodinami
Nepeče se jen Evropa. V Indii se nedá dýchat už po ránu, teploty běžně přesahují 44 stupňů
před 9 hodinami
Zeptám se Putina na podporu Íránu, prohlásil Trump. Podle médií ho to ve skutečnosti nezajímá
před 10 hodinami
Proč Ukrajina cílí na "ruský Amazon"? Pádem největšího dlužníka v zemi chce rozpoutat dominový efekt
před 10 hodinami
Japonsko svádí závod s časem. Počet mrtvých po zemětřesení roste, pod troskami zůstávají zavalení lidé
před 12 hodinami
Počasí: Extrémní vedra budou pokračovat i příští týden
včera
Netanjahu se v Bílém domě setkal s Trumpem. Neexistuje jiná možnost, než další údery proti Íránu, tvrdí
včera
Po zemětřesení v Japonsku explodovalo nákupní centrum. V troskách pohřbilo desítky lidí
Japonskou jižní prefekturu Kumamoto zasáhlo silné zemětřesení o síle 7,1 stupně, které si vyžádalo desítky zraněných a způsobil rozsáhlé materiální škody. Podle informací japonské veřejnoprávní televize NHK vedly otřesy k částečnému zřícení obchodního centra Aeon Mall Kumamoto, ve kterém zůstalo uvíznuto mnoho lidí. Na místě zasahují záchranné složky, přičemž místní úřady a policie potvrzují, že si incident v nákupním komplexu vyžádal i několik obětí na životech.
Zdroj: Libor Novák