Kutná Hora - Philip Morris ČR a.s. dnes zveřejnila čistý zisk za první pololetí roku 2015 ve výši 1,3 miliardy Kč a konsolidované tržby ve výši 5,1 miliardy Kč, což představuje nárůst o 27,9 %, respektive pokles o 20,2 % oproti stejnému období roku 2014.
Konsolidované tržby bez spotřební daně a DPH činily 5,1 miliardy, což představovalo pokles o 20,2 procenta. Kvůli změně provozního modelu jsou ale údaje o tržbách meziročně neporovnatelné. Firma od letošního 1. ledna kvůli zvýšení konkurenceschopnosti a výkonnosti kutnohorského závodu přešla na nový provozní model, kdy už nevlastní materiál pro výrobu, ale poskytuje mateřské společnosti Philip Morris International výrobní služby. Výsledkem této změny je, že Philip Morris ČR je odměňován formou poplatku za výrobní službu a zároveň nevykazuje exportní prodeje.
"Náš čistý zisk byl pozitivně ovlivněn vývojem cen v České republice a na Slovensku a rovněž nižšími provozními náklady. Naše konsolidované tržby byly primárně ovlivněny změnou provozního modelu ve výrobě s platností od 1. ledna 2015, a to v souladu s naším úsilím zvýšit konkurenceschopnost našeho závodu v Kutné Hoře. Náš závod nyní působí jako poskytovatel výrobních služeb oproti dřívějšímu modelu smluvního výrobce," sdělil András Tövisi, předseda představenstva a generální ředitel Philip Morris ČR a.s.
„Trh s cigaretami v České republice mírně vzrostl, nicméně náš tržní podíl s cigaretami byl negativně ovlivněn především poklesem našich místních značek a značky Red & White, což bylo částečně kompenzováno vyšším podílem značek L&M, Philip Morris a Chesterfield. Náš tržní podíl na Slovensku i nadále stabilně rostl, a to především v důsledku růstu značek Marlboro a Philip Morris, což bylo částečně eliminováno poklesem podílu značky Red & White," uvedl András Tövisi v tiskové zprávě na webu firmy.
Zisk z provozní činnosti se v pololetí meziročně zvýšil o 27 procent na 1,6 miliardy korun, zisk před zdaněním o 27,4 procenta na 1,6 miliardy Kč. Podle analytika BH Securities Petra Hlinomaze může společnost těžit nejen z lepšího vývoje na českém a slovenském trhu, ale právě i z výhod přechodu na režim poskytovatele výrobních služeb mateřské skupině. České firmě je tím podle něj ponechána dostatečná marže ze smluvní výroby.
Tržby v tuzemsku bez spotřební daně a DPH se v pololetí zvýšily o 6,4 procenta na 2,7 miliardy Kč. Celkový trh cigaret v ČR vzrostl o 0,5 procenta na 9,5 miliardy cigaret, tržní podíl Philip Morris ČR klesl o 0,6 procentního bodu na 46,4 procenta. Bez značky RGD, která je zahrnována do vykazovaného odbytu od 1. dubna 2014, se tržní podíl snížil o jeden procentní bod na 45,3 procenta. Objem domácího odbytu firmy se zvýšil o 1,7 procenta na 4,2 miliardy cigaret.
Tržby Philip Morris Slovakia vzrostly o 9,2 procenta na 47,1 milionu eur. Celkový trh cigaret na Slovensku klesl o 0,7 procenta na 3,4 miliardy cigaret. Tržní podíl Philip Morris Slovakia na slovenském trhu se zvýšil o 2,4 procentního bodu na 56,5 procenta. Objem domácího odbytu Philip Morris Slovakia vzrostl o 3,4 procenta na 1,9 miliardy cigaret.
Související
Firmě Philip Morris ČR klesl zisk. Navzdory pandemii jsou výsledky slušné, říká ředitelka
Philip Morris ČR vyplatí za loňský rok hrubou dividendu 1560 korun
Philip Morris , cigarety , Ekonomika
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Lodě hlásí, že se dostávají pod palbu
včera
Zbývá poslední jméno. StarDance odhalila již devět profesionálních tanečníků
včera
Rulíka nahradí silné trenérské duo. Moták a Gross začnou po mistrovství světa
včera
USA se nenechají vydírat, vzkázal Trump do Teheránu
včera
Írán hodlá kontrolovat průliv až do konce války. Ozval se i Chameneí
včera
Je neprávem pozapomenuta. Před 120 lety převzala Nobelovu cenu první Češka
včera
Pohřeb Jana Potměšila bude veřejný. Proběhne ve známém pražském kostele
včera
Maďarské volby ještě nejsou uzavřené. Magyarova Tisza získala další křesla
včera
Feriho propuštění se bude řešit znovu u okresního soudu
včera
Policie si převzala dalšího podezřelého v pardubické kauze
včera
Írán to myslel vážně. Hormuzský průliv je opět uzavřený
včera
Chorý zná trest za plivnutí na soupeře. Nezahraje si jen jeden zápas
včera
Bude to historické. Trump se zasnil při představě jednání s čínským prezidentem
včera
Praha otevřela nový most přes řeku. Od víkendu slouží běžnému provozu
včera
Hormuzský průliv můžeme znovu uzavřít, varoval Írán
včera
Počasí: Teploty o víkendu překonají hranici 20 stupňů, překazit je mohou bouřky
17. dubna 2026 21:44
Nebudeme riskovat. Do otevřeného Hormuzského průlivu se lodě nehrnou, mají strach
17. dubna 2026 20:39
Žádná krize nehrozí. EU popřela tvrzení IEA o nedostatku leteckého paliva
17. dubna 2026 19:22
Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině
17. dubna 2026 18:07
Delegace EU dorazila do Budapešti. Začalo jednání o restartu napjatých vztahů
Delegace Evropské unie dorazila do Budapešti k zásadním jednáním, která mají za cíl restartovat napjaté vztahy mezi Bruselem a Maďarskem. Rozhovory probíhají v době, kdy dosluhující premiér Viktor Orbán poprvé od své volební porážky veřejně uznal, že jedna politická éra skončila. Přestože Orbán přijal plnou odpovědnost za výsledek své strany Fidesz, naznačil, že o jeho dalším setrvání v čele hnutí rozhodne až červnový sjezd.
Zdroj: Libor Novák