Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil pokutu 5,154 milionu korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pro autobusového dopravce Student Agency. Firma zneužila svého dominantního postavení na autobusové lince Praha-Brno. Vyplývá to z rozsudku zveřejněného na webu NSS. Soud rozsudek zveřejnil bez odůvodnění. Firma s výrokem nesouhlasí.
Podle předsedy ÚOHS Petra Rafaje je rozsudek soudu pro úřad významný především tím, že soudy nakonec podpořily využití tzv. více ekonomického přístupu, který byl stěžejní pro vymezení relevantního trhu. ÚOHS v případě Student Agency vůbec poprvé podpořil své rozhodnutí podrobnými ekonomickými analýzami.
Případ se týká situace na trhu z let 2007 a 2008. Student Agency snížila ceny kreditových jízdenek za jednosměrnou přepravu na 50 korun, později zavedla cenu 95 korun. Podle ÚOHS bylo cílem tohoto jednání vyloučit z trhu konkurenční dopravní společnost Asiana.
"Nikdy jsme nejezdili na lince Praha - Brno za podnákladové jízdné. Pokud to přesto bylo zneužití dominantního postavení, jde o precedens pro to, aby ÚOHS stejně pojmenoval jednání Českých drah na trase Praha - Ostrava po příchodu RegioJetu. ČD zde měly stoprocentní monopol, jezdily zde se ztrátou a týden po našem vstupu snížily ceny jízdného o 30 procent pod naši úroveň s cílem RegioJet jako nového dopravce z trhu vytlačit," uvedl mluvčí Student Agency Aleš Ondrůj. Rafaj k tomu uvedl, že řízení s drahami není dosud ukončeno. Úřad čekal na vypracování znaleckého posudku. "Výsledné rozhodnutí v této věci tedy nelze předjímat," doplnil Rafaj.
Antimonopolní úřad původně Student Agency vyměřil pokutu přes šest milionů korun, kterou následně snížil. Případ pak měl na stole Krajský soud v Brně. Nejdříve pokutu zrušil, ale loni v září ji už potvrdil poté, co ÚOHS vyhověl NSS. Ten nyní rozhodl už podruhé ve prospěch antimonopolního úřadu.
Po případ bylo klíčovou otázkou vymezení posuzovaného trhu. Rozhodnutí ÚOHS stálo na tvrzení, že v době deliktu existoval na lince samostatný trh autobusové dopravy a vlaková doprava tvořila trh odlišný. Krajský soud v Brně ve svém prvním rozhodnutí tento argument odmítl a dal za pravdu Student Agency. Loni ale svůj postoj změnil.
ÚOHS Student Agency původně uložil sankci 6,185 milionu korun, pak ji snížil zhruba o milion. Úřad tvrdil, že firma od začátku prosince 2007 do začátku března 2008 zneužívala svého dominantního postavení. Úřad zdůrazňoval, že nepokutoval Student Agency za nízké ceny, nýbrž za jejich cílené použití k vytlačení jiného soutěžitele z trhu.
Související
RegioJet po tragické nehodě vyřazuje všechny spací vozy rakouského typu
Koronakrize mění poptávku po letenkách, řada lidí stále čeká na refundace
student agency , pokuty , Nejvyšší správní soud
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Írán hodlá kontrolovat průliv až do konce války. Ozval se i Chameneí
před 1 hodinou
Je neprávem pozapomenuta. Před 120 lety převzala Nobelovu cenu první Češka
před 1 hodinou
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Lodě hlásí, že se dostávají pod palbu
před 2 hodinami
Pohřeb Jana Potměšila bude veřejný. Proběhne ve známém pražském kostele
před 3 hodinami
Maďarské volby ještě nejsou uzavřené. Magyarova Tisza získala další křesla
před 4 hodinami
Feriho propuštění se bude řešit znovu u okresního soudu
před 5 hodinami
Policie si převzala dalšího podezřelého v pardubické kauze
před 5 hodinami
Írán to myslel vážně. Hormuzský průliv je opět uzavřený
před 6 hodinami
Chorý zná trest za plivnutí na soupeře. Nezahraje si jen jeden zápas
před 7 hodinami
Bude to historické. Trump se zasnil při představě jednání s čínským prezidentem
před 8 hodinami
Praha otevřela nový most přes řeku. Od víkendu slouží běžnému provozu
před 8 hodinami
Hormuzský průliv můžeme znovu uzavřít, varoval Írán
před 10 hodinami
Počasí: Teploty o víkendu překonají hranici 20 stupňů, překazit je mohou bouřky
včera
Nebudeme riskovat. Do otevřeného Hormuzského průlivu se lodě nehrnou, mají strach
včera
Žádná krize nehrozí. EU popřela tvrzení IEA o nedostatku leteckého paliva
včera
Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině
včera
Delegace EU dorazila do Budapešti. Začalo jednání o restartu napjatých vztahů
včera
Írán už Hormuzský průliv nikdy nezavře, Izrael má zákaz bombardovat Libanon, řekl Trump. NATO vzkázal, ať se do toho neplete
včera
Otevření Hormuzského průlivu zahýbalo trhy. Cena ropy prudce klesá
včera
Hormuzský průliv je s okamžitou platností otevřen pro všechny lodě, oznámil Írán
Íránský ministr zahraničí Abbás Araghčí v pátek oznámil, že Hormuzský průliv je s okamžitou platností zcela otevřen pro všechna obchodní plavidla. Toto rozhodnutí se vztahuje na zbývající období desetidenního příměří, které bylo dříve uzavřeno mezi Izraelem a Libanonem. Vodní cesta, která byla od začátku války s Íránem fakticky uzavřena, je nyní přístupná po koordinovaných trasách určených íránskou námořní organizací.
Zdroj: Libor Novák