Praha - Vláda ve středu projedná zprávu ministerstva financí o stavu a vývoji zahraničních pohledávek ČR. Nejvyšší dluh má Kuba, v civilních úvěrech by měla zaplatit přes 6,9 miliardy korun.
Česká republika měla ke konci loňského roku u ostatních zemí celkové pohledávky za 37,1 miliardy korun, o rok dříve to bylo téměř 35 miliard korun.
"Meziroční nárůst pohledávek byl zapříčiněn jednak navýšením o úroky 580,2 milionu korun, především však vlivem kurzových změn o zhruba 1766,2 milionu korun, neboť většina pohledávek je vedena v amerických dolarech," uvedlo ministerstvo.
Dluhy vzniklé z civilních úvěrů činily zhruba 18 miliard korun, předloni to bylo necelých 17 miliard korun. Například Irák loni v souladu s dohodou o vypořádání dluhu loni Česku zaplatil téměř 176 milionů korun. Kuba dluh uznala a požaduje odpuštění jeho části, zbytek je ochotna při dlouhodobých splátkách hradit v eurech.
Pohledávky ze speciálních úvěrů, které podléhají režimu utajení, činily loni přes osm miliard korun, o rok dříve to bylo 7,3 miliardy. Speciální úvěry eviduje Česko u Libye a Kuby a týkají se například dodávek vojenského materiálu v minulosti.
Související
Babišova vláda schválila novou EET. Slibuje, že bude modernější
Babišova vláda schválila zákon, který má pomoci s regulací cen pohonných hmot
Ministerstvo financí , dluhy , Kuba
Aktuálně se děje
včera
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
včera
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
včera
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
včera
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
včera
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
včera
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
včera
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
včera
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
včera
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
včera
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
včera
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
včera
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
včera
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
včera
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
včera
Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska
včera
Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod
včera
Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku
včera
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
včera
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
První červencový víkend, který bude navíc prodloužený o pondělní státní svátek, se nezadržitelně blíží. Doprovázet ho nicméně má poměrně proměnlivé počasí. Teploty tentokrát zůstanou pod hranicí 30 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě