Praha - Pololetní přebytek státního rozpočtu podle prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslava Kaly není výsledkem zlepšeného hospodaření, ale způsobil ho především růst ekonomiky. Problémem je pokles objemu peněz na investice v řádu desítek miliard korun.
Kala to uvedl ve stanovisku NKÚ ke zprávě vlády o pololetním hospodaření státního rozpočtu. K 30. červnu vykázal rozpočet přebytek téměř 41 miliard korun, což byl nejlepší červnový výsledek od roku 1993.
Na celý letošní rok je schválen schodek 70 miliard korun. Ke konci listopadu ovšem hospodařil stát s přebytkem 55,5 miliardy korun a ministr financí Andrej Babiš (ANO) řekl, že není pochyb o tom, že na konci roku bude mít ČR nejlepší výsledek státního rozpočtu za posledních 20 let.
Podle prezidenta NKÚ však letošní celoroční výsledek ovlivní pokles objemu peněz na investice. Jen v pololetí klesly investice meziročně o téměř 15 miliard korun a k 30. září téměř o 37 miliard korun.
Psali jsme: Česká ekonomika v roce 2017? Přijdou změny, konec intervencí ČNB může zavařit exportérůmPříčinou současného ekonomického růstu je podle Kaly stabilní spotřeba domácností, kde se odráží růst mezd a také růst vývozů. "Oproti tomu je však nutné zmínit, že ze strany vlády České republiky nedochází k požadované podpoře hospodářského růstu formou veřejných investic, a to zejména kvůli nedostatečné připravenosti strategických projektů dopravní infrastruktury," dodává Kala.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už v polovině září při sněmovních interpelacích připustil, že letošní čerpání investic může být nižší než loni. Některé resorty podle něj nejsou schopné přidělené peníze účinně vyčerpat.
Související
Vedení NKÚ beze změn. Zeman opět jmenoval šéfem Kalu
Prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu bude dál Miloslav Kala
Miloslav Kala , nkú , Ministerstvo financí
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Kallasová: Dynamika války se obrací ve prospěch Ukrajiny, Rusko se ocitá v defenzivě
před 1 hodinou
Právník zabil miliardáře stojícího za slavným seriálem Netflixu. Byl popraven
před 1 hodinou
Zemřel Jan Hraběta, člen legendárních Cimrmanů
před 1 hodinou
Trump podal žalobu proti WSJ. Chce 10 miliard dolarů
před 2 hodinami
Turecko šikanuje Kypr. Organizátor COP31 zablokoval zemi šéfující Radě EU
před 3 hodinami
Na Ukrajině bylo zabito půl milionu ruských vojáků, tvrdí britská rozvědka
před 4 hodinami
Během nechvalně známé debaty v roce 2024 jsem měla strach, že má mrtvici, přiznala Bidenova manželka
před 5 hodinami
Dopadla jako Rakušan. Urbanovou zatím nezvolili do vedení Sněmovny
před 6 hodinami
Američané znovu útočili v Íránu. Možná to budeme muset dokončit, připustil Trump
před 7 hodinami
Počasí do konce týdne: Mohou se objevit i bouřky
včera
Zelenskyj poslal Trumpovi naléhavý dopis
včera
Rusko by mohlo na NATO zaútočit do roka, obává se EU
včera
Vyzbrojte zaměstnance, protivzdušnou obranu si zaplaťte. Rusko vyzvalo banky, aby se o bezpečnost staraly samy
včera
Extrémní počasí spaluje Evropu. Brutální připomínka klimatické krize, varuje OSN
včera
Trump se snaží zajistit, aby po konci v úřadu nemohl být vyšetřován
včera
Kongo devastují bomby i ebola. Situace je kritická, do země poletí ředitel WHO
včera
NASA zveřejnila podrobnosti o chystané základně na Měsíci
včera
Ministerstvo zdravotnictví posílilo pravomoci praktiků. V těchto případech nahradí specialisty
včera
Žádné dohody ohledně Hormuzského průlivu jsme nedosáhli, oznámil Írán
včera
EU stále neví, kdo by měl komunikovat s Ruskem. Neshodla se ani, jestli jednat chce
Evropská unie v současné době intenzivně zvažuje obnovení diplomatických kontaktů s Moskvou ohledně konfliktu na Ukrajině. Tento krok přichází ve chvíli, kdy americké vyjednávací úsilí zcela uvízlo na mrtvém bodě a Rusko zároveň stupňuje své ničivé letecké údery. Celá záležitost se stane hlavním tématem neformálního setkání evropských ministrů zahraničí na Kypru. Samotná Ukrajina na Evropskou unii naléhá, aby pomohla vyjednat ukončení války, přičemž ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha potvrdil, že Kyjev má velký zájem vnést do celého vyjednávacího procesu novou dynamiku.
Zdroj: Libor Novák