Praha - Snaha zamaskovat vážné ekonomické problémy Tatry Kopřivnice. To je podle obchodníka se zbraněmi Michala Smrže jeden z hlavních důvodů, který stojí v pozadí úplatkářské aféry kolem exministra obrany Martina Bartáka, informoval deník E15.
Z korupčních praktik Bartáka nařkl šéf dozorčí rady automobilky a bývalý velvyslanec USA v Praze William Cabaniss. Prezident Tatry Ronald Adams zároveň řekl, že ho Smrž před třemi roky požádal o pět milionů dolarů za urovnání sporů, které tehdy měla Tatra s firmou Praga. „Cabanisse a Adamse lze přirovnat k postřeleným zvířatům, kteří v agonii kopou kolem sebe,“ uvedl v rozhovoru pro deník E15 Smrž. Mluvčí Tatry Vladimír Bystrov popřel, že by Tatra měla hospodářské potíže. „Takové tvrzení odporuje logice. Automobilce se nyní daří lépe než kdykoliv v posledních dvou letech,“ řekl včera s odvoláním na Adamse Bystrov.
Podle červnové zprávy pro akcionáře se loni Tatra propadla do ztráty 712 milionů korun.
Továrně zůstalo 400 vozidel a musela je prodat se slevami. To ji připravilo na tržbách o 140 milionů korun. Firma snížila i počet zaměstnanců o 1400 na 2300. Na odstupném bylo vyplaceno sto milionů korun. Podle Adamse by se tyto finanční položky neměly letos opakovat. „Jestliže nám trh poskytuje zakázky na tisíc vozů, jako tomu bylo vloni, přežijeme a současně si udržíme potenciál vyrábět až tři tisíce aut ročně,“ uvedl v půlce roku šéf Tatry.
Smrž, který odmítl, že by měl s Bartákem nadstandardní vztahy, ale tvrdí, že továrna „potřebuje nějakou story pro banky“, u nichž je značně předlužená. „Nechápu, jak mohou Cabaniss s Adamsem ještě stále udržovat banky i spoluakcionáře Tatry Ravindera Kumara Rishiho v důvěře, že to otočí a zase budou v zisku,“ řekl Smrž.
Zároveň souhlasí se šéfem Pragy Petrem Ptáčkem, podle něhož má vedení továrny obavy z americké justice a chce svými výroky na adresu Bartáka odvést pozornost od podezřelé provize. Jde o smlouvu uzavřenou mezi Tatrou a bývalým vojákem Pavlem Stoškem, který měl za 27 milionů korun pomoci zprostředkovat miliardovou zakázku od české armády.
Související
Soud zamítl žalobu zbrojaře Smrže, domáhal se odškodnění 31 milionů
Exministr Barták u soudu obhajoval nákup letadel CASA
Aktuálně se děje
včera
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
včera
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
včera
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
včera
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
včera
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
včera
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
včera
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
včera
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
včera
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
včera
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
včera
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
včera
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
21. července 2026 22:02
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
21. července 2026 20:49
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
21. července 2026 19:37
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
21. července 2026 18:24
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
21. července 2026 17:01
Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy
21. července 2026 15:52
Na pražském magistrátu zasahuje policie, údajně měla několik osob zadržet
21. července 2026 14:40
Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování
21. července 2026 13:22
Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život
Na pláži v chorvatské Bašce na ostrově Krk došlo v ranních hodinách k vážnému zranění ženy, kterou během silné bouřky zasáhl blesk v momentě, kdy nesla slunečník.
Zdroj: Libor Novák