Praha - Období opatrnosti bank v půjčování peněz střídá horečka ve shánění nových klientů. Řada bank vylepšila podmínky půjček a nastartovala nové kampaně na spotřebitelské úvěry, uvedl ve středu deník E15.
Rozpoutal se tak boj o tenčící se skupinu solventních zákazníků. A kampaně bank zabraly: zatímco přes léto půjčky stagnovaly, během září vzrostly o čtyři miliardy korun.
Dluhy na spotřebitelských úvěrech totiž prudce rostou: zatímco loni ke konci října činil podle údajů ČNB podíl ohrožených spotřebitelských úvěrů 9,9 procenta, letos ve stejném období to bylo 14,5 procenta. Z celkových 165 miliard korun spotřebitelských úvěrů, které banky rozpůjčovaly, je v ohrožení 24 miliard.
Banky proto mění strategii a snaží se získat kvalitní zákazníky. Zatímco například před krizí dávaly sankce za to, že dlužník předčasně splatí půjčku nebo její část, nyní od toho upouštějí a u většiny bank je nyní možné splatit předčasně úvěr zdarma. Také uzavření pojištění úvěru, které většina bank požaduje, je na rozdíl od dřívějška většinou zdarma.
Nejdále zatím zašla Raiffeisenbank, která odměňuje dlužníky, jež řádně splácí – takovým klientům ročně vrací čtvrtinu jedné měsíční splátky. UniCredit Bank nyní v rámci půjčky Presto nabízí poskytnutí peněz do jedné hodiny, zákazníci této banky nemusejí ani dokládat příjmy. Komerční banka nabízí zdarma pojištění úvěru a možnost bez sankce jej předčasně splatit, půjčuje až 2,5 milionu korun bez zajištění.
Do boje o zákazníky nastupují i splátkové firmy, z nichž řada nedávno odepisovala až třetinu nesplácených úvěrů.
Například Home Credit nabízí zákazníkům možnost za deset korun měsíčně změnit si v průběhu splácení výši půjčky, Cofidis láká na tuto službu dokonce bez poplatku.
Trh se spotřebitelskými úvěry byl krizí hodně zasažen. Nebankovní splátkové firmy za loňský rok reportovaly kolem třiceti procent nesplácených úvěrů. Celkově se letos podle ČFLA za tři čtvrtletí objem nově poskytnutých nebankovních půjček propadl o sedm procent na 28,5 miliardy korun.
Nesplácení spotřebitelských úvěrů zatěžuje i banky. Podle údajů ČNB bylo v Česku ke konci října ohrožených spotřebitelských půjček celkem 24 miliard korun. Pro srovnání, u úvěrů ze stavebního spoření je v ohrožení jen 3,3 miliardy korun. Objem ohrožených spotřebitelských úvěrů do října meziročně vzrostl o 54 procent.
Související
Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček
Důchody v ohrožení? Úřad prozradil, jak hodlá reagovat na dění na bankovním trhu
Aktuálně se děje
před 51 minutami
MAPA: Kde pozorovat zatmění Slunce? Najděte si místo přímo ve vašem okolí
před 1 hodinou
Zatmění Slunce nás v příštích letech čeká ještě několikrát. Z Česka jej opět uvidíme už za rok
před 2 hodinami
Zatmění Slunce vám může poškodit oči i zničit mobil. Jak jej sledovat a fotit bez speciálních brýlí?
před 3 hodinami
Počasí se zde zhoršuje dvakrát rychleji než kdekoliv jinde. Proč se Evropa otepluje nejrychleji na světě?
před 3 hodinami
Zákaz sociálních sítí nefunguje. Většina mladých jej už obešla
před 4 hodinami
Zelenskyj: Ukrajina předala USA konkrétní návrhy na ukončení války
před 5 hodinami
Trump potvrdil, že ze summitu NATO odjel v kontejneru na jídlo. Rubio a Bessent zůstali v ohroženém letadle
před 6 hodinami
Počasí dnes bude na pozorování zatmění Slunce a Perseid ideální
včera
Trump změnil názor. Licenci k výrobě raket systému Patriot Ukrajině neudělí
včera
Exšéf Mossadu: Izraelští špioni opakovaně pronikli do íránského jaderného zařízení ve Fordo
včera
Evropa se chystá na zatmění. Přímý pohled do Slunce vám zničí oči dřív, než to pocítíte, varují lékaři
včera
Trump se v Íránu spletl. Nové vedení jmenované Chámeneím prosazuje agresivní přístup
včera
Počet mrtvých v Kolumbii překročil 200. Pohřešují se tisíce lidí
včera
Libanon jako první arabský stát zrušil trest smrti. Zavádí těžké doživotní nucené práce
včera
Orbánova pravá ruka skončila. Novým maďarským prezidentem bude András Baka
včera
Trumpa kvůli hrozbě atentátu odvezli v kontejneru na jídlo
včera
Česká televize představila náhradu za Moravce. Zveřejnila podzimní program
včera
Zelenskyj: Rusko při nejnovější vlně nočních útoků použilo balistické rakety ze Severní Koreje
včera
Přes 130 mrtvých a 500 zraněných. Kolumbie svádí závod s časem, pod troskami zůstávají další lidé
včera
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
Evropští spojenci se intenzivně snaží sehnat další střely do protivzdušných systémů Patriot pro Ukrajinu, která se před nadcházející zimou obává masivních ruských raketových útoků. Kyjev naléhavě požaduje stovky těchto zachytávacích střel, avšak nová výroba trvá příliš dlouho a americké zásoby jsou navíc značně vyčerpány kvůli probíhajícímu konfliktu na Blízkém východě. Klíčoví evropští dárci přitom podle webu Politico upozorňují, že sami disponují jen minimálními rezervami, které by ještě mohli bezpečně postoupit.
Zdroj: Libor Novák