Praha - Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy vzrostly v lednu reálně meziměsíčně o 0,8 %. Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy zvýšily o 8,2 %, stejně jako bez očištění. Uvedl to dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel po očištění o sezónní vlivy zvýšily v lednu reálně o 0,8 %, přičemž za potraviny vzrostly o 2,3 %, za nepotravinářské zboží o 1,5 % a za pohonné hmoty o 0,4 %.
Meziročně se maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy (při stejném počtu pracovních dní v lednu 2018 i 2017) zvýšily o 8,2 %, v tom za nepotravinářské zboží vzrostly o 12,0 %, za pohonné hmoty o 7,8 % a za potraviny o 3,5 %1). Bez očištění se maloobchodní tržby meziročně zvýšily o 8,2 %, přičemž za nepotravinářské zboží vzrostly o 12,0 %, za pohonné hmoty o 7,8 % a za potraviny o 3,7 %1).
Největší vliv na meziroční růst neočištěných maloobchodních tržeb měl prodej zboží přes internet nebo zásilkovou službu (růst o 23,8 %). Nejvyšší růst tržeb vykázaly specializované prodejny s počítačovým a komunikačním zařízením (o 30,6 %), dále prodejny s výrobky pro domácnost (o 18,3 %), s oděvy a obuví (o 8,5 %) a s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím (o 4,0 %). Ve specializovaných prodejnách potravin se prodej zvýšil o 4,1 % a v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin o 3,7 %. Naopak pokles prodeje zaznamenaly specializované prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 3,1 %), informuje czso.cz.
"Tržby v maloobchodě letos v lednu povzbuzoval dozvuk prodejně veleúspěšných vánočních svátků a povánočních výprodejů, které se protáhly právě až do ledna. Spotřeba domácností tak zůstává pilířem českého ekonomického růstu i v roce 2018. Za celý letošní rok by tak růst maloobchodních tržeb měl atakovat úroveň sedmi procent," uvedl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.
Hlavní ekonom Deloitte David Marek upozornil, že za růstem poptávky domácností stojí tři hlavní faktory. Jde o stále klesající nezaměstnanost, zrychlení růstu mezd a více optimismu. "Zkrátka růst ekonomiky se projevuje zvyšováním životní úrovně, tedy alespoň v materiální rovině. Již čtvrtým rokem spotřeba domácností stoupá a prozatím to nevypadá, že by se v nejbližších měsících měla situace změnit," uvedl.
"Pro letošní rok předpokládáme průměrný růst tržeb kolem sedmi procent. Spotřeba domácností bude nadále hlavním motorem růstu české ekonomiky," uvedl i analytik Raiffeisenbank Jakub Červenka. Silný růst maloobchodních tržeb bude pokračovat podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka i v dalších měsících letošního roku, což se podle něj promítne i v silném příspěvku spotřeby domácností do růstu HDP.
Související
Maloobchodní tržby se meziročně propadly o více než dva a půl procenta
V Česku kvůli dopravě klesly tržby, dařilo se cestovnímu ruchu
tržby , Obchody , čsú , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
před 1 hodinou
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
před 1 hodinou
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
před 2 hodinami
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
před 3 hodinami
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
před 4 hodinami
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
před 5 hodinami
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
před 6 hodinami
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
před 6 hodinami
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
před 6 hodinami
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
před 7 hodinami
Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska
před 8 hodinami
Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod
před 9 hodinami
Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku
před 10 hodinami
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
před 11 hodinami
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
včera
Zájem Čechů o předčasné důchody se vrací k normálu, naznačují data
včera
Podvodníci lákají na 240 tisíc korun. Vydávají se za nás, upozornila ČSSZ
včera
Evropané promluvili. Nechtějí se spoléhat na USA, pochybují ale, že se bez nich EU ubrání
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž přežil pod troskami 8 dní, počet obětí zemětřesení dál roste
včera
Desítky mrtvých a zraněných. Na dosud nejsilnější útok na Kyjev odpovíme, vzkázal Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během návštěvy obytného domu, který byl částečně zničen při ranním ruském úderu, prohlásil, že Kyjev na tento masivní útok rozhodně odpoví. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval prohlášením, že Rusko bude i nadále zvyšovat tlak na kyjevský režim, aby dosáhlo svých stanovených cílů.
Zdroj: Libor Novák