Praha – Den navíc daruje nový daňový řád. Posledním dnem podání daňového přiznání je 1.dubna. Podnikatelé a firmy se navíc můžou těšit na pár rezervních dnů. Informuje Petr Kučera z Aktuálně.cz.
Z 30. června na 1. července se posunuje termín pro ty, o jejichž daňové přiznání se stará daňový poradce nebo jejichž účetní závěrku prověřuje auditor. Další změnou je tříměsíční lhůta po uplynutí zdaňovacího období. Začíná totiž běžet až ode dne, kdy došlo ke skutečnosti určující počátek běhu lhůty.
Petr Toman ze společnosti KPMG Česká republika také dodává, že beze změny zůstávají lidé, přiznávající daně za jiná období než je standardní či kalendářský rok nebo zpracovávají přiznání i k jiným daním.
Jak jsou na tom opozdilci?
Na pomoc přichází prodlení na 5 pracovních dnů. Pokud však ani tehdy daňové přiznání nedorazí na místo určení, přichází sankce ve formě pokuty, kterou však na rozdíl od loňského roku, stanovuje zákon. Jedná se o 0,05 procenta z daňové povinnosti za každý den prodlení, minimálně 500 korun a maximálně 5% daňové povinnosti nebo 300 tisíc korun. Přiznání přitom stačí poslat poslední den lhůty.
Placení daní
Na výši úroku z prodlení se nic nemění a začíná se počítat až od 5. pracovního dne prodlení. Pořád platí zákon o platebním styku. Den připsání platby na účet finančního úřadu je rozhodující. Malá reforma daňového řadu přináší také příjemné změny. Již nemusíte platit daň při převodu z účtu o dva dny dříve, aby platba stihla dojít na účet úřadu.
Související
K paušální dani se dosud přihlásilo 37.493 živnostníků, termín končí dnes
USA vyšetřují plány Česka a dalších zemí na zavedení digitální daně
Aktuálně se děje
včera
Metro čeká výluka o prodlouženém víkendu. Nahradí ho autobusy i tramvaje
včera
Zlomový moment po vítězství nad nemocí. Princezna Kate se chystá do Itálie
včera
Čeští hokejisté přišli o trénink před Švédskými hokejovými hrami. Kvůli díře v ledu
včera
Obchody se musí řídit zákonem. V pátek do center a supermarketů nechoďte
včera
Trump lituje úmrtí zakladatele CNN Turnera. Byl to přítel, svěřil se prezident
včera
Rozloučení s hitmakerem Oskarem Petrem proběhne v úterý, oznámila rodina
včera
Hasiči předali požářiště v Českém Švýcarsku národnímu parku
včera
Meteorologové opět nevylučují výskyt bouřek. Tentokrát hrozí i na východě
včera
WHO pátrá po původu hantaviru. Objevila pacienta nula
včera
Hantavirem se zřejmě nakazila i letuška. Na palubě letadla bylo téměř 400 lidí
včera
NBC: Trump musel zastavit operaci Projekt Svoboda kvůli Saúdům. Zablokovali Američanům vzdušný prostor
včera
Po cestujících z MV Hondius pátrají úřady z celého světa. Kolik jich je přitom nikdo neví
včera
Případ lodi MV Hondius je pro vědce výjimečný. Jak se hantavirus šíří a hrozí další globální pandemie?
včera
Svět v pohotovosti. Loď MV Hondius opustilo 40 lidí, letadly odletěli domů
včera
Patří mezi nejsmrtelnější viry vůbec. Jak se hantavirus dokáže šířit mezi lidmi?
včera
Motoristé nás zklamali, přiznávají Češi. Do Sněmovny by je znovu neposlali, ukázal průzkum
včera
MV Hondius míří k Tenerife. Z lodi zmizelo 23 lidí, WHO po nich vyhlásila pátrání
včera
V Praze opět explodoval bankomat. Pachatele hledal i vrtulník
včera
Trump tvrdí, že válka s Íránem brzy skončí. Americký návrh má 14 bodů
včera
Dobré zprávy z Českého Švýcarska. Stupeň požárního poplachu se snížil
Další dobré zprávy přišly z Českého Švýcarska, kde hasiči od víkendu bojují s rozsáhlým lesním požárem. Podle nejnovějších informací se snížil stupeň požárního poplachu. Okolnostmi požáru se zabývá policie.
Zdroj: Jan Hrabě