Senát bude nadále fungovat jako pojistka, říká po volbách ekonomka a ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. Podle hlavního ekonoma společnosti Czech Fund Lukáše Kovandy je výsledek jednoznačně pozitivní. Pravicová ODS bude moci v Senátu tlumit levicové kroky vládní koalice, uvedl ve vyjádření pro ČTK.
Podle Šichtařové nemůže horní parlamentní komora do ekonomiky státu příliš zasahovat. "Česká ekonomika hodně výrazně zpomaluje. Ať by udělal kdokoliv cokoliv - ať už se jedná o centrální banku nebo o vládu, natož o horní komoru parlamentu - tak není schopen teď do toho ekonomického vývoje zasáhnout. Ty volby nemůžou mít zásadní vliv na aktuální směřování české ekonomiky," řekla Šichtařová ČTK. Podle ní je však výsledek takový, že Senát nedovolí vládě měnit ústavní zákony, které by změnily směřování české ekonomiky. "Ať už se jedná o mezinárodní smlouvy a společenství, nebo o zásadní zásahy do lidsko-právní oblasti," dodala.
Podle ní i v dalších volbách bude platit to, že Poslaneckou sněmovnu bude ovládat levice a Senát pravice. "Přičemž hnutí ANO považuji za levici," dodala.
Kovanda si myslí, že voliči vyslali poměrně zřetelný signál, že si nepřejí prohlubování levicové politiky vládních stran a KSČM, která vznik vlády podpořila. "Tento signál vítá tuzemská firemní a podniková sféra, podnikatelé i živnostníci, ale také mezinárodní investoři. Ti všichni se v rostoucí míře neblaze potýkají s důsledky kroků současné vládní koalice," míní ekonom. České firmy jsou podle něj nejméně ziskové za posledních 20 let kvůli zvyšování mezd. "To je do určité míry objektivně nutné, ovšem vláda dále 'přikládá pod kotel' mzdového růstu. Například zvyšováním platů zaměstnanců veřejné sféry, které předčí mzdový nárůst sféry soukromé. Kromě toho se živě diskutuje o dalším citelném navyšování minimální mzdy," uvedl.
Vítězem letošních senátních voleb se stala ODS. Z jedenácti jejích finalistů bylo dnes zvoleno deset. Celkem tak budou mít občanští demokraté 16 senátorů, což je i předpokládaný počet členů klubu Starostové a nezávislí. Obě frakce usilují o to, aby jako početně nejsilnější klub mohly nominovat předsedu Senátu. Vládní ANO a ČSSD získaly jen po jednom senátorovi, ačkoli ve finále měly 15 adeptů. V horní komoře parlamentu dohromady obsadí 20 křesel z 81. Komunisté v Senátu poprvé za dobu jeho existence zastoupeni nebudou.
Související
Sečteno. Senátní volby 2024 znají výsledky, úspěch ANO je zřejmý
Pavel šel po návratu z USA volit senátora na Litoměřicku
Senátní volby , Senát ČR , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Trump se chystal na "nevyhnutelný" útok na Írán. Proč jej nakonec odvolal?
před 2 hodinami
Počasí do konce týdne. Meteorologové upozornili na tři jevy
Aktualizováno včera
Sněmovna potvrdila Babišově vládě mandát. Vyslovila jí důvěru
včera
Klempíř připustil zrušení koncesionářských poplatků. Vidí to na příští rok
včera
Jiří Ovčáček figuruje v plánech hnutí ANO. Poslanci ho navrhují do jedné z rad
včera
Wikipedie vznikla před 25 lety. Co o ní (ne)víte?
včera
Počasí v Česku změní ráz. Meteorologové prozradili podrobnosti
včera
Feri si má odsedět i zbytek trestu. V očích soudu se zatím nepolepšil
včera
V Íránu umírají občané Kanady i humanitární pracovníci. G7 hrozí sankcemi
včera
Trump se dnes v Bílém domě setká s Machadovou
včera
Vesmírný štít bez nutnosti anexe? Trump ke své „Zlaté kopuli“ Grónsko nepotřebuje
včera
Prezident Pavel potají dorazil na Ukrajinu
včera
Ukrajina přiznává krizi v armádě: 200 tisíc vojáků dezertovalo, další miliony se vyhýbají odvodu
včera
Evropa posílá vojáky do Grónska. Trumpovi ustoupit nehodlá
včera
Trump stáhl z pohotovosti strategické bombardéry. Zabíjení demonstrantů v Íránu podle něj skončilo
včera
Nevyzpytatelné počasí pokračuje. Meteorologové avizují víkendové varování
včera
Sněmovní maraton nebere konce. Babiš během interpelací ostře útočil na Piráty
včera
První zdravotní evakuace v historii. NASA stahuje astronauty z ISS domů
včera
Nová éra pro Gazu: Trumpův plán vstupuje do druhé fáze, začíná demilitarizace a obnova
včera
Trump hlásí ohromný pokrok ve Venezuele. Nechce ale prozradit jakékoliv detaily
Americký prezident Donald Trump sice nezachází do podrobností, ale říká, že ve Venezuele dochází po svržení jejího prezidenta Nicolase Madura k ohromnému pokroku. S nynějším vedením jihoamerického státu podle svých slov diskutoval o ropě či nerostných surovinách.
Zdroj: Lucie Podzimková