Celníci a veterináři zabavili a nechali v Českém Krumlově znehodnotit 33 kilogramů hovězího masa, které bylo určené pro jednu krumlovskou restauraci. Řidič vezl maso v osobním autě, neměl ho ani v chladicím boxu. Při následné kontrole veterináři v restauraci našli dalších 120 kilogramů masa bez prokázaného původu. Všechno maso šlo na likvidaci. Uvedli to dnes mluvčí jihočeských celníků Emanuel Breicha a ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba. Odkud maso pocházelo, nevědí.
"Nebyly k tomu žádné doklady a to, co řidič prohlašoval, pro nás není závazné. S Polskem to asi nemá vůbec přímou souvislost," řekl Breicha. V ČR platí od 21. února mimořádná veterinární opatření pro dovoz polského hovězího masa. Do ČR se dostalo 700 kilogramů hovězího masa z Polska, kde byla zjištěna přítomnost salmonel. Veškeré maso se již dohledalo. Snědlo se ho kolem 110 kilogramů. Po tepelné úpravě by nemělo maso poškodit lidské zdraví.
Osobní auto Mercedes-Benz zastavili celníci v Krumlově 12. února. Při kontrole zavazadlového prostoru zjistili, že v něm řidič, cizinec, uložil několik desítek kilogramů syrového hovězího masa. Neměl k němu doklady. Maso navíc vezl v podmínkách, kdy nebylo možné vyloučit, že je kontaminované.
"Bylo v přepravkách, měl to v osobním autě, v kufru, nebylo to přikryté, což neodpovídá veterinárním podmínkám pro přepravu těchto mas a dalších živočišných produktů. Musí to být speciálně konstruované vozy, dobře čistitelné, musí splňovat požadavky na přepravu potravin, musí to účinně chránit před kontaminací," řekl Breicha.
Naše #maso #Gurmet jako příklad jednoduchého dohledání původu: https://t.co/vUCp2F6YYt#maloobchod #gastronomie #bidfood #bidfoodcz pic.twitter.com/9kEuG4yXNy
— Bidfood Czechia (@BidfoodCZ) 18. února 2019
Veterináři zjistili, že jde o neregistrovanou přepravu masa neznámého původu, navíc v nevyhovujících podmínkách. Náklad na místě znehodnotili obarvením a rozhodli, že se musí bezpečně zničit v asanačním zařízení.
"Všechno šlo k likvidaci, protože to bylo zboží neznámého původu, nebyly k tomu žádné doklady, nebyla tam identifikace a mohlo by dojít k ohrožení zdraví lidí. Všechno se to zkonfiskovalo, muselo se to dát do asanačního podniku. Ten, kdo to maso měl v držení, je povinen zajistit (asanaci) a dodat nám doklad, že ho neškodně odstranil," řekl Kouba.
Veterináři zahájili s řidičem, který maso převážel, správní řízení.
Související
V kuřecích stehnech byly nebezpečné bakterie. Celá šarže mizí z prodeje
Data ČSÚ: Zemědělci dramaticky zlevňují, potravináři také, v obchodech ale ceny potravin stále rostou
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Jak Zelenskyj šikovně ukázal Západu, jakým problémem je konání voleb ve válce
před 1 hodinou
Skvělá zpráva od policistů. Pohřešovaný dvanáctiletý chlapec se konečně našel
před 1 hodinou
Akt antisemitismu otřásl Austrálií. Pro násilí u nás není místo, řekl Albanese
před 2 hodinami
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
před 3 hodinami
Babiš i Fiala odsoudili teroristický útok v australském Sydney
Aktualizováno před 4 hodinami
Útok na populární pláži v Sydney: Dva útočníci zastřelili několik lidí
před 4 hodinami
Babiš pod palbou. Rakušan ho přirovnal k Orbánovi, kritizoval i Hřib
před 6 hodinami
Trump slibuje odvetu po útoku v Sýrii. Zemřeli tři Američané
před 7 hodinami
Volby na Ukrajině by byly výzvou. Experti upozorňují na několik problémů
před 8 hodinami
Za tři dny se nenašel. Policie nasadila do pátrání po Markovi maximální síly
před 9 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Trend má pokračovat
včera
Plzeň prodloužila neporazitelnost. Sparta si zajistila pohár i na jaře, Olomouc vybouchla
Aktualizováno včera
Mnozí Ukrajinci jsou po dalším ruském útoku bez vody a elektřiny
včera
V neděli startuje nový jízdní řád. České dráhy nabídnou ještě více komfortních vlaků
včera
Kupka tepe Babiše, který nechce dát Ukrajincům už ani korunu
včera
Kmoníček má nahradit Pojara. Babiš oslovil i dalšího člověka
včera
Slavia hrála v Londýně sympaticky, kvalita soupeře ale byla jinde. Tottenham vyhrál 3:0
včera
Přes deset událostí. Na západě Čech se zase otřásá země
včera
Turek je stále kandidátem na ministra, tvrdí Motoristé
včera
Česko za Babiše nehodlá financovat Ukrajinu. Nebudeme tam dávat peníze, řekl
Česko podle nově jmenovaného premiéra Andreje Babiše (ANO) potřebuje peníze pro vlastní občany. Evropskou unii proto vyzývá k tomu, aby našla jiné způsoby financování Ukrajiny, která přes tři roky čelí ruské agresi. Nebudeme tam dávat peníze, prohlásil Babiš doslova.
Zdroj: Jan Hrabě