Praha - Na pražském Václavském náměstí byl ve čtvrtek slavnostně zahájen nový ročník podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku 2011 a Era Živnostník roku 2011 a ankety Absurdita roku. Titul Patron českého podnikání získal bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.
Cílem Absurdity roku 2011 je upozornit na nejnesmyslnější byrokratické povinnosti uložené podnikatelům. Na happeningu bylo letos poprvé předáno ocenění za přínos českému podnikání, jeho patronem se stal Říman.
Zkrácení vstupního formuláře do podnikání z 21 stran na dvě, vytvoření konkurence mezi jednotlivými živnostenskými odbory a zrušení jejich územní působnosti a zlevnění vstupu do podnikání. To jsou hlavní důvody, proč byl titul Patron českého podnikání udělen právě Římanovi.
"Udělení ceny je pro mě jistým zadostiučiněním. Alespoň někdo si všiml, že jsem se coby ministr průmyslu a obchodu ty dva a půl roku neválel, že jsem se vcelku poctivě a soustavně snažil bojovat s hydrou byrokracie. Ta je jako pohádková saň - jednu hlavu useknete, a místo ní narostou tři nové, ještě silnější," podotkl k tomu současný vedoucí poradců předsedy vlády Říman.
Titulem Patron českého podnikání od letošního roku veřejnost každoročně ocení jednotlivce, instituci či úřad, který nejvíce přispěje ke zlepšení českého podnikatelského prostředí.
Díky anketě Absurdita roku už bylo zrušeno několik nařízení, které podnikatelům zcela zbytečně komplikovaly život. "Právě v tom je velká užitečnost této ankety, která vlastně pomáhá snižovat administrativní zátěž a tím i přímo zkvalitňovat prostředí pro podnikatele. Cenné je také to, že na úřední absurdity upozorňují samy firmy," řekl prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Odstraňování "byrokratických nesmyslů" má jako svou prioritu i ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Při nástupu do funkce si dal za cíl ročně zrušit alespoň třicítku zbytečných nařízení.
"Ke konci letošního května máme dvacítku zbytečných administrativních požadavků, které už neplatí, nebo brzy platit přestanou, jakmile u nich doběhnou všechny lhůty a kolečka, které jsou potřeba k jejich zrušení. Cílem vlády stále zůstává omezit byrokracii o čtvrtinu oproti roku 2005," sdělil Kocourek. Své "kandidáty" na Absurditu roku může veřejnost nominovat na serveru firmaroku.cz. Tam se také podnikatelé mohou do letošního 30. června registrovat do podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku 2011 a Era Živnostník roku 2011. "Soutěž Vodafone Firma roku podporujeme již čtvrtým rokem, protože nás zajímají příběhy firem a jednotlivých podnikatelů, kteří mají odvahu být inovativní a nebojí se riskovat, aby si splnili svůj podnikatelský sen. Budeme proto již tradičně ve všech regionech ČR hledat a oceňovat zajímavé podnikatelské projekty, které na trhu uspěly a mohou být pro ostatní inspirací," upozornil viceprezident pro firemní zákazníky společnosti Vodafone Pavel Hlavinka. Do podnikatelských soutěží se může přihlásit živnostník nebo firma, jejichž obrat nepřesáhl 1,4 miliardy korun. Loni soutěžilo celkem 4123 podnikatelů, z toho 2681 firem a 1442 živnostníků. Titul Živnostník roku 2010 si odnesl pekař a cukrář Jiří Bláha z Liberce. Ocenění Firma roku 2010 putovalo do Zlína společnosti 5M, která vyrábí sendvičové a kompozitní materiály.
Související
Jurečka chce zvýšit důchodové pojištění pro podnikatele
Česká politika opakuje staré chyby. Škoda nejen pro důchodce, ale i ostatní
Aktuálně se děje
včera
StarDance hlásí návrat tanečnice, která doprovázela Zárubu
včera
Hokejová trenérka MacLeodová přerušila kariéru. Bude se věnovat léčbě rakoviny prsu
včera
Speed Marathon je tady. Policie odhalila, kde bude zítra měřit
Aktualizováno včera
Havlíček už nebude ministrem průmyslu. Chystá se zajímavá změna
včera
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
včera
Poplatky skončí, potvrdil Klempíř a představil plán. Opozice avizuje tvrdý boj
včera
Výhled počasí na měsíc. Nejtepleji má být kolem květnových svátků
včera
Magyar prozradil, zda chce mluvit s Putinem či Trumpem
včera
Statisícové škody, případů přibývá. Policie varovala před zločiny na internetu
včera
Ropa má znovu proudit Družbou od konce dubna, oznámil Zelenskyj
včera
Trumpova Amerika je větší hrozbou než Čína, domnívají se Evropané
včera
Nebezpečný precedent. OSN reaguje na americkou námořní blokádu
včera
Babiš usměrnil Turka. Motorista chtěl mluvit do účasti prezidenta na summitu NATO
včera
Neshody mezi Íránem a USA. Problém je v obohacování uranu
včera
Pokus o vraždu v plzeňské věznici. Případ řeší kriminálka
včera
Vance mluví o pokroku v jednáních s Íránem, obvinil ho ale z ekonomického terorismu
včera
Babiš nechápe, proč by prezident měl být členem delegace na summitu NATO
13. dubna 2026 22:03
Dva ze čtyř už někdy vyhráli. StarDance představuje tanečníky pro letošní řadu
13. dubna 2026 20:19
Počasí se má v týdnu ještě vylepšovat, slibuje aktuální předpověď
13. dubna 2026 19:34
Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech
Premiér Andrej Babiš (ANO) po zasedání vlády informoval o dalších krocích jeho kabinetu k zachování konkurenceschopnosti českého a evropského průmyslu. Babiš se rozhodl napsat dopis do Bruselu. Vláda zároveň schválila návrh novel zákonů o cestovních dokladech a o občanských průkazech nebo novelu nařízení vlády o stanovení částek životního minima a existenčního minima.
Zdroj: Jan Hrabě