Praha - Bankovní sektor v ČR je stabilní díky dobré kapitálové vybavenosti, ziskovosti a bilanční likviditě. Vyplývá to z aktuálních zátěžových testů České národní banky (ČNB), jejichž výsledky v úterý zveřejnila.
Bankovní sektor v České republice zůstává odolný vůči výraznému tuzemskému i evropskému ekonomickému propadu. Vyplynulo to z tříletého zátěžového testu uskutečněného na základě dat z konce roku 2011. Ten prokázal, že vybavenost bankovního sektoru setrvává nad osmi procentním minimem.
„Dalo se předpokládat, že český bankovní sektor je dostatečně kapitalizován a je připraven i na přísné testování,“ řekl agentuře Mediafax David Marek, hlavní ekonom společnosti Patria Finance. Jen v případě hluboké finanční krize v Evropě, která by položila mateřské finanční ústavy českých bank, by se podle něj některé banky v ČR mohly dostat do situace, kdy by musely doplnit kapitál, aby vyhověly regulatorním požadavkům.
„Základem stability a odolnosti českých bank je silná kapitálová vybavenost, ziskovost a bilanční likvidita,“ uvedl Pavel Řežábek, člen bankovní rady ČNB dohlížející na oblast finanční stability. Kvůli přesnějšímu zachycení účinků šoků ČNB původní dvouletý horizont testů o jeden rok prodloužila. Odolnost bank vůči nepříznivému vývoji je nyní testován pro období tří let. Podle údajů z konce minulého roku kapitálová přiměřenost bankovního sektoru v ČR činila 15,2 procenta.
Zátěžový scénář Dluhové krize počítá s vysokým propadem ekonomické atraktivity vyplývající ze značného prohloubení dluhové krize v eurozóně. To by se projevilo významným poklesem ekonomické aktivity hlavních obchodních partnerů ČR a dále i výrazným propadem české ekonomiky. Celková nejistota na finančních trzích by měla za následek ztrátu důvěry investorů, růst rizikové averze a pokles cen vládních dluhopisů ČR. Součástí zátěžových testů byla i simulace částečného znehodnocení expozic vůči všem vysoce zadluženým zemím EU.
„Vycházíme ze situace, kdy jsou české banky opravdu silně kapitalizované. Další důležitý faktor je vysoká ziskovost českých bank, která značně přesahuje průměrné hodnoty u bank ve světě. Český bankovní sektor není při svém financování tolik závislý na finančních trzích, jako banky západoevropské. Objem vkladů klientů stále přesahuje objem úvěrů, které banky přesahují,“ připomněl Marek s tím, že právě toto jsou tři základní stavební kameny stability českého bankovního sektoru, díky kterým se dají předpokládat dobré výsledky českých bank i v dalším testování.
Dodatečně bylo simulováno i znehodnocení třetiny všech expozic největších domácích bank vůči svým mateřským skupinám. To ČNB považuje za velmi nepravděpodobný scénář a jednalo se o test nad rámec původního scénáře Dluhová krize. V takovémto případě by kapitálová přiměřenost bankovního sektoru klesla k osmi procentní hranici.
Související
Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček
Důchody v ohrožení? Úřad prozradil, jak hodlá reagovat na dění na bankovním trhu
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry odcházel od soudu zklamaný. Novináři se neprovinili
včera
Druhý český BlackHawk vyrazil do boje s požáry ve Francii
včera
Hrad reagoval na Babišovo video. Pavel odhalil, o co mu jde
včera
Poradíme, kde se v Česku vykoupat. Kvalita vody se zhoršuje kvůli počasí
včera
Medvěd na Slovensku napadl muže přímo v obci. Místní dostali doporučení
včera
Trump tvrdí, že Hormuz je otevřený. Íránci jsou nemocní lidé, zopakoval
včera
Přišli jsme o odhodlaného lídra, komentoval Zelenskyj úmrtí Grahama
Aktualizováno včera
Předpovědi budou jiné, upozornil ČHMÚ. Změna vychází z připomínek občanů
včera
Ostuda. Babiš znovu zkritizoval Pavla kvůli summitu NATO
včera
Tragédie na závodech v Brně. Cizinci nepřežili nehodu, policisté zahájili šetření
včera
První reakce Donalda Trumpa. Zesnulého Grahama si vážil jako patriota
včera
Ve Zlíně už platí jen první stupeň požárního poplachu. Případ řeší policie
včera
Republikáni přišli o výraznou osobnost. Zemřel senátor Lindsey Graham
včera
Filmové Vary jsou u konce. Vyhrálo Padlé ovoce, cenu má i Vášáryová
včera
Írán opět uzavřel Hormuzský průliv. Američané opět útočili
včera
Výhled počasí na další víkend. Bude tropické, na závěr se změní
11. července 2026 21:56
V Česku se nastavují pravidla pro bezpečné využívání AI ve zdravotnictví
11. července 2026 21:01
Wimbledon ovládly Češky. Díky nekompromisnosti nakonec slaví Nosková
11. července 2026 19:58
Trump se dočkal další pocty. Na Floridě přejmenovali letiště
11. července 2026 19:04
Pavel by byl rád, kdyby se spor mezi ním a Babišem uklidnil
Prezident Petr Pavel se domnívá, že by se po summitu NATO mohla situace mezi ním a premiérem Andrejem Babišem (ANO) uklidnit. Podle Pavla je stále možné se na řadě věcí pragmaticky domluvit.
Zdroj: Jan Hrabě