Praha - Lidé, kteří loni ztratili práci ve výrobě, mají teď větší šanci se do ní opět vrátit. Nemohou však počítat se stejnými podmínkami, na jaké byli zvyklí před krizí. Informace přineslo páteční vydání Mladé fronty Dnes.
Průmyslové firmy totiž na přelomu roku začaly hlásit více objednávek a některým kvůli loňskému tvrdému škrtání nezbývalo na jejich splnění dost pracovníků. Začaly proto opět nabírat, ale jsou opatrné a lidem nabízejí jen pracovní smlouvy na dobu určitou. To znamená, že po uplynutí například tříměsíční lhůty může zaměstnanec z firmy opět odejít bez nároku na odstupné. Pozitivní je, že společnosti sahají hlavně po bývalých zaměstnancích, které nemusí složitě zaučovat, a nevybírají si brigádníky přes agentury.
"Vzali jsem teď zpět osmdesát lidí, nestíhali jsme vyrábět. Mají ale smlouvy na dobu určitou," říká Miroslav Čižík, spolumajitel jihlavské firmy Motorpal, která dělá čerpadla do dieselových motorů. Zhruba deset bývalých pracovníků zaměstnal také například táborský Brisk, jenž vyrábí zapalovací svíčky. "Bereme je záměrně na dobu určitou, nevíme, jak dlouho objednávky vydrží," potvrzuje majitel firmy Mojmír Čapka.
Společnosti se tak chrání před možným opětovným propouštěním, které provázejí velké náklady na odstupné. Průmyslníci jsou totiž na vážkách, zda oživení objednávek z přelomu roku vydrží a ekonomika skutečně začne růst, nebo jejich odběratelé jen doplňovali vyprázdněné sklady.
Související
Ekonomika překvapila značným meziročním růstem. Zvýšila se i nezaměstnanost
Jurečka chce v posledním roce vlády realizovat velké změny na trhu práce
nezaměstnanost / nezaměstnaní , krize , firmy
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Chmurný návrat fotbalistů do Prahy. Krejčí přednesl svůj pohled na český fotbal
před 1 hodinou
ANO by vyhrálo, ale přišlo by o Motoristy, ukázal květnový průzkum
před 2 hodinami
Extrémně silné bouřky na východě Česka. Nebezpečně tam stoupají i hladiny řek
před 2 hodinami
Trenér Miroslav Koubek nakonec skončil u české fotbalové reprezentace
před 3 hodinami
Červencové počasí může být teplejší, než je obvyklé, tvrdí meteorologové
před 4 hodinami
Politico: EU se potýká s hlubokou průmyslovou krizí. Neví, jak ji řešit
před 5 hodinami
Záhada v Číně: Čtyři dny po nárazu letadla do nejvyšší budovy v Pekingu mlčí média i úřady
před 5 hodinami
Poslanecká sněmovna schválila omezení pravomocí prezidenta u stálých misí
před 6 hodinami
Vláda dál háže Pavlovi klacky pod nohy. Nedala mu mandát a sama rozhodla, kdo s ním poletí do Ankary
před 7 hodinami
V Praze roste počet lidí nakažených svrabem. Problémem není MHD
před 8 hodinami
Teherán chystá rozsáhlé obřady za Chameneího, konat se budou i mimo Írán. Proč až po čtvrt roce, ptají se kritici
před 8 hodinami
Středeční počasí: Českem otřesou další bouřky, mohou být i velmi silné
před 8 hodinami
Venezuela má největší zásoby ropy, lidé ale vyhrabávají oběti zemětřesení ručně. Chybí benzín do rypadel
před 9 hodinami
Putin nařídil armádě vypracovat plány na obsazení Kyjeva
před 10 hodinami
Babiš dostal od Agrofertu více než 4 miliardy
před 10 hodinami
Na extrémy počasí v Česku začíná upozorňovat nový výstražný systém
před 11 hodinami
Pražské metro ovlivní velká prázdninová výluka. Sedm dní budou jezdit autobusy
před 13 hodinami
Počasí: Silné bouřky budou pokračovat, na Moravě hrozí vznik supercel
včera
Extrémní počasí dál svírá Evropu. Nový absolutní rekord hlásí i Slovensko
včera
Soud v USA zablokoval kontroverzní pokus Trumpa omezit udělování občanství dětem cizinců
Nejvyšší soud Spojených států zablokoval kontroverzní pokus prezidenta Donalda Trumpa omezit automatické udělování občanství dětem cizinců narozeným na americké půdě. Rozhodnutí přijaté poměrem hlasů 6 ku 3 představuje již třetí významnou porážku pro Trumpovu administrativu na půdě tohoto soudu v posledních měsících, a to po dřívějším zrušení jeho celních opatření a rozhodnutí bránícímu okamžitému propuštění Lisy Cookové z Federálního rezervního systému.
Zdroj: Libor Novák