Praha - Ministerstvo průmyslu hledá cesty, jak znovu ovládnout jaderný výzkum, který vláda před sedmnácti lety rozprodala soukromým firmám. Píše ve středečním vydání deník E15.
Nejvíc ministerstvo průmyslu zajímá soukromý ústav v Řeži u Prahy. Podle informací deníku E15 se Česko chce aktivněji zapojit do nadějného projektu reaktoru čtvrté generace společněs australskými a indickými vědci. K tomu potřebuje některé americké technologie. Američané však nejnovější jaderné přístroje odmítají prodat soukromé firmě.
„Ideální by ale bylo koupit část ústavu v Řeži, který se zabývá výzkumem reaktoru, a vytvořit z něho státní výzkumný ústav,“ uvedl dobře informovaný zdroj, který si nepřál být jmenován.
„Stát dlouhodobě zvažuje, že změní systém fungování jaderného výzkumu tak, aby byl vytvořen státní výzkumný ústav či agentura. V tuto chvíli jsou práce na projektu ve stadiu příprav,“ řekl mluvčí ministerstva průmyslu Pavel Vlček.
S vedením výzkumného ústavu ale o plánu zatím nikdo nejednal. „Něco se ke mně doneslo, ale oficiálně se žádná jednání nekonala,“ uvedl šéf představenstva Ústavu jaderného výzkumu Řež Aleš John. Nic o něm neví ani majoritní vlastník, skupina ČEZ.
John také potvrdil, že zatím ztroskotala jednání ve Spojených státech o dodávkách materiálu, který je nezbytný pro pokračování experimentů ústavu. „Spojené státy podmiňují dodávky větší kontrolou ze strany státu,“ vysvětlil.
Související
Blíží se globální finanční panika? USA ztrácejí důvěryhodnost, Čína ani EU je ale nenahradí
Ekonom o Babišově vládě: Má nerozumný program. Ekonomika teď funguje poměrně dobře
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
před 56 minutami
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
před 1 hodinou
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
před 2 hodinami
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno před 3 hodinami
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
před 4 hodinami
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
před 5 hodinami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 6 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 6 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 7 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 7 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 8 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 8 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 9 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 10 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 10 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 11 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 12 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 12 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 13 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
Zdroj: Libor Novák