Praha - Budoucí šéf pražského dopravního podniku Jaroslav Ďuriš chce jednat s tamními odbory o zmrazení mezd zaměstnanců, velké propouštění nechystá. Podle člena dozorčí rady podniku Oldřicha Schneidera zvoleného za zaměstnance je vyjednávání možné, odboráři ale byli vstřícní už při domlouvání nyní platné kolektivní smlouvy.
Ďuriš se chce též podívat na současný systém slev na jízdném, který je podle něj neudržitelný. Souhlasí se záměrem zvýšit pokutu na jízdném z 1000 na 1500 korun. Ďuriš, dosud generální ředitel Dopravního podniku města České Budějovice, to dnes řekl v České televizi. Patří to podle něj ke krokům, které mohou vést ke stabilizaci organizace, jež zajišťuje v hlavním městě hromadnou dopravu.
Česká televize uvedla, že v pražském dopravním podniku pracuje 10.595 lidí a průměrná mzda činí 31.332 korun. "Současná kolektivní smlouva je stoprocentním vítězstvím odborové strany nad manažerskou," uvedl Ďuriš. "Budeme hledat konstruktivní řešení," dodal. "Vždy je možno zahájit jednání, zákon to umožňuje, otázka je, jestli to položí správnou formou," řekl dnes ČTK Schneider. Kolektivní smlouva platná do konce roku 2015 zajišťuje reálný růst mezd zhruba o inflaci.
Nový šéf dopravních podniků hodlá také dohlédnout na to, aby Středočeský kraj za poskytnuté služby platil domluvenou částku, jde podle něj o desítky milionů korun. Podívat se také chce na kontroverzní smlouvu na pořízení tramvají a dostavbu metra A.
Zdražování jízdného podle Ďuriše není správnou cestou, je však třeba zhodnotit systém slev; zdarma jezdí děti do 15 let a senioři. Zavedení turniketů pro snížení počtu černých pasažérů pro něj nebude nyní prioritou. Naopak se nový ředitel chce zaměřit na lepší vymáhání pohledávek.
Ďuriš nahradí Milana Křístka. Dozorčí rada pražského dopravního podniku přijala ve čtvrtek jeho rezignaci a odvolala ho z představenstva společnosti. Zároveň představenstvu doporučila Křístkovo odvolání z funkce ředitele. Ďuriš byl místo Křístka zvolen členem představenstva.
Dopravní podnik se dlouhodobě potýká s problémy s financováním. Tíží ho dluhy a závazky z údajně nevypověditelných smluv, třeba na nákup tramvají za 19,2 miliardy korun. Z pražského rozpočtu získává dopravní podnik na provoz přes deset miliard korun.
Související
Metro C ráno nejezdilo na části trasy. Důvodem byla technická závada
Další výluka na lince metra C. V úseku přes centrum Prahy se nejezdí
Aktuálně se děje
včera
Můžou zavolat. Trump zrušil další jednání v Pákistánu o ukončení války s Íránem
včera
Izraelská armáda příměří nerespektuje. Dál likviduje bojovníky Hizballáhu
včera
Orbán poslancem nebude. Vzdal se svého mandátu
včera
Macron s politikou nadobro končí. Oznámil definitivní odchod
včera
40 let od Černobylu: Sarkofág potřebuje kvůli Rusku opravu za půl miliardy eur. Jinak hrozí další katastrofa
včera
Trump musí válku v Íránu ukončit do května. Co bude pak nikdo neví
včera
V jednom z pražských domů našli hasiči rtuť, kyanid a radioaktivní thorium
včera
Turek se omluvil úředníkům za slova o parazitech a deratizaci. Podle politologů je hlupák a Motoristé školka
včera
Přibyl přijal funkci arcibiskupa. Mezi hosty nechyběl prezident a politici
včera
Trump poslal k Íránu třetí letadlovou loď
včera
Trump poslal Witkoffa a Kushnera do Pákistánu, aby se pokusili obnovit jednání s Íránem
včera
Snad král Karel III. dokáže dětinského Trumpa přesvědčit, doufá veterán falklandské války
včera
Počasí se nakonec ochladí jen nepatrně, potvrzuje předpověď
24. dubna 2026 22:01
Obchody se připravují na květnové svátky. Zákon je opět omezí
24. dubna 2026 21:08
Bořil zná trest za výstup vůči sudímu. Slavii po zbytek sezóny nepomůže
24. dubna 2026 20:10
Václav Moravec si bude sám šéfovat. Po konci v ČT si založil firmu
24. dubna 2026 19:24
Českem se šíří další vlna podvodných esemesek, upozornila policie
24. dubna 2026 18:36
Trump uzemnil prince Harryho, snažil se radit Američanům
24. dubna 2026 17:52
Velké pátrání na Zlínsku bylo úspěšné. Pohřešovaný mladík je v pořádku
24. dubna 2026 17:19
Wolverhampton má jistý sestup z Premier League. Zůstane Krejčí, nebo ho zlanaří PSG?
Zatímco na špici tabulky anglické Premier League zdaleka není šest kol před koncem sezóny nic jasného, ve spodku je už alespoň o jednom o sestupujícím rozhodlo. Je jím dlouhodobě skomírající Wolverhamtpon, o čemž rozhodla nejen jeho prohra 0:3 s Leedsem, ale i pondělní bezbranková remíza West Hamu s Crystal Palace. Zůstane tak beznadějně poslední a nic se na tom nezmění. Tuto zprávu dost možná nepřivítalo příliš mnoho českých fanoušků, jelikož právě za Wolverhampton nastupuje kapitán české fotbalové reprezentace Ladislav Krejčí.
Zdroj: David Holub