Praha - Společnost Crystal Bohemia zaplatila za zkrachovalé Sklárny Bohemia v Poděbradech 61 milionů korun. Insolvenční správce, firma Auré, proto v pondělí požádala soudce městského soudu v Praze, aby povolil prodej mimo dražbu a uzavření smlouvy.
„Firma už kupní cenu zaplatila,“ uvedla insolvenční správkyně podniku Agáta Lejdarová ze společnosti Auré.
Rozhodnutí soudu bývá obvykle kladné, v tomto případě lze ale těžko předjímat výsledek.
Podle podmínek výběrového řízení, které Crystal Bohemia vyhrála, by k uzavření smlouvy mělo dojít do středy 8. dubna. Proti postupu věřitelského výboru je ale jeho předseda a zástupce banky Citibank Europe, jež je zajištěným věřitelem podniku. Při rozhodování o vítězi výběrové řízení tvrdil, že nemá mandát od Citibank Europe a požadoval, aby se rozhodnutí o prodeji odložilo až na duben. To zbývající zástupci věřitelského výboru odmítli a přehlasovali ho. Zástupce zajištěného věřitele proto odmítl souhlasit s prodejem podniku.
Podle obsáhlé zprávy insolvenční správkyně pro soud by to ale na prodej nemělo mít vliv. Ve své zprávě upozornila na skutečnost, že oba zajištění věřitelé s podmínkami prodeje souhlasili, včetně toho, že vítěze vybere věřitelský výbor.
Oddalování rozhodnutí o prodeji škodí i zajištěným věřitelům. I nyní, kdy podnik nevyrábí, stojí měsíční provoz 1,3 milionu korun. „Pokud nedojde k prodeji a předání podniku v co nejkratší době, bude se muset celý podnik zcela uzavřít a jeho hodnota by tím poklesla,“ upozornila správkyně.
Postup věřitelských bank se hrubě nelíbí odborářům, kteří uvažují o zorganizování protestních akcí před sídlem bank. "Zatím nic nechystáme, počkáme na rozhodnutí soudu," řekl v pondělí agentuře Mediafax republikový předseda sklářských odborů Vladimír Kubinec.
Do výběrového řízení se přihlásilo šest zájemců. Nabídka Crystal Europe byla nejvýhodnější. Loni v prosinci přitom chtěla skupina kolem podnikatele Pavla Loudy koupit podnik za 100 milionů korun. „Hodnota podniku od té doby poklesla,“ konstatoval Louda. Pokud se obchod skutečně uzavře, Louda počítá s tím, že první měsíc využije současných 50 zaměstnanců sklárny. Dalších 50 lidí by najal o měsíc později a výrobu se zhruba 320 zaměstnanci chce zahájit do tří až pěti měsíců.
Sklárny Bohemia z Poděbrad jsou v insolvenčním řízení od 22. září minulého roku, v konkurs je firma od 3. prosince. Podnik od konce září nevyrábí a z původních zhruba 530 zaměstnanců jich do práce chodí 19. Na mzdách dluží sklárny od září do prosince 32,6 milionu korun. Výroba skla existuje v Poděbradech od roku 1876. Sklárny Bohemia jsou největším průmyslovým podnikem ve městě.
Sklárny Bohemia jsou součástí holdingu Bohemia Crystalex Trading, jemuž věřitelské banky poskytly v roce 2001 na refinancování úvěrů 5,2 miliardy korun. Holding za to ručil majetkem všech svých výrobních podniků. Do vyhlášení insolvenčního řízení holding splatil 2,3 miliardy korun. Zbývající peníze chtějí banky získat z konkurzu a vzhledem k tomu, že se jedná o zajištěné věřitele, pohledávky ostatních, včetně zaměstnanců, budou uspokojené jen v minimální míře.
Související
Designér Velčovský k vyhnání Němců: Bez nich by nebylo české sklo
Skláři ze Sklo Bohemia mohu žádat o náhradu mzdy
Aktuálně se děje
před 28 minutami
EU se postavila proti zákazu potlačení identity LGBTQ+
před 1 hodinou
Otřes v Británii: Ministr zdravotnictví chystá rezignaci, chce vyměnit Starmera ve vedení strany
před 3 hodinami
Už to není politický nováček. Trump a Ťin-pching se setkávají za jiných okolností, na stole je řada citlivých témat
před 4 hodinami
Slovensko uzavřelo všechny hraniční přechody s Ukrajinou
před 5 hodinami
Trump přistál v Číně. Uvítali ho červeným kobercem, Zelenskyj mu poslal vzkaz
před 6 hodinami
Na další výletní lodi se šíří norovirus. V karanténě je 1700 pasažérů
před 7 hodinami
Trump se ostře pustil do Obamy. Sdílel lži, konspirační teorie a falešné citáty
před 8 hodinami
Česko kvůli hantaviru žádná speciální opatření nechystá
před 9 hodinami
Může vás postihnout kletba, vzkázal zlodějům lebky svaté Zdislavy pražský arcibiskup
před 10 hodinami
Polsko jako hlavní terč hybridní války. Počet cizích špionů v zemi raketově roste
před 10 hodinami
Trump odletěl na ostře sledovanou návštěvu Číny
před 11 hodinami
Pentagon zveřejnil, na kolik už USA vyšla válka v Íránu
před 12 hodinami
Trump prohlásil, že se blíží konec války na Ukrajině
před 12 hodinami
Muž v černém ukradl lebku svaté Zdislavy. Policie se obrátila na veřejnost
před 14 hodinami
Počasí do konce týdne: Celý víkend proprší
včera
Francie požaduje okamžitou celoevropskou reakci na šíření hantaviru
včera
Evropští ministři budou řešit, co s odmítnutými žadateli o azyl
včera
Sobotní exces v Edenu bude mít dohru. Šťastný chce zakázat zahalování obličeje na sportovních akcích
včera
Nové detaily o útoku Hamásu na Izrael: Ozbrojenci používali extrémní formu znásilňování a mučení
včera
Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?
Oficiální zprávy o nákaze hantavirem, která se rozšířila z výletní lodi MV Hondius, se v posledních dnech nesou v duchu uklidňování veřejnosti. Představitelé vlád i zdravotnických organizací opakovaně zdůrazňují, že situace je pod kontrolou a není důvod k panice. Někteří odborníci však podle CNN varují, že příliš sebevědomá rétorika, kterou označují za úmyslné šíření klidu, může mít opačný účinek a prohloubit úzkost ve společnosti, která má stále v živé paměti pandemii covidu-19.
Zdroj: Libor Novák