Část české ekonomiky se v 1. čtvrtletí začala zotavovat, ukazuje analýza

V letošním prvním čtvrtletí se již část české ekonomiky, především průmysl a na něj navázaný zahraniční obchod, začala zotavovat po pandemii koronaviru. Důvodem bylo, že tyto oblasti fungovaly bez omezení, což umožnilo jejich postupný návrat k předkrizové úrovni. Naopak část obchodu a služeb byla stále zasažena vládními opatřeními.

Ekonomika

Celkově česká ekonomika mezičtvrtletně i meziročně v prvním čtvrtletí vykázala pokles, přičemž ve většině zemí EU HDP stále zaostával za úrovní loňského prvního čtvrtletí. Z okolních zemí ekonomika mezičtvrtletně klesla v Německu, Slovensku a Rakousku. Vyplývá to z analýzy české ekonomiky v prvním čtvrtletí, o které na dnešní on-line tiskové konferenci informoval předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí meziročně klesla o 2,1 procenta a ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,3 procenta. Hrubý domácí produkt v EU se v prvním čtvrtletí meziročně propadl o 1,2 procenta, mezičtvrtletně o 0,1 procenta. "Evropská ekonomika ale není příliš homogenní. Byly země, které výrazně rostly, některé okolní země měly podobně jako poklesy meziroční i mezičtvrtletní. Ty důvody jsou různé, hraje v tom roli struktura ekonomiky," uvedl Rojíček. Meziroční i mezičtvrtletní růst ekonomiky například zaznamenalo Irsko nebo Estonsko.

"K poklesu české ekonomiky stále přispíval výpadek spotřeby domácností, který souvisel s uzavřenými obchody a omezenými službami. V nejistém prostředí byly slabé také investice," uvedl Rojíček.

Obnovený růst v průmyslu podle něj z velké části podpořila exportně zaměřená odvětví, především výroba motorových vozidel. Ta přitom loni v březnu vykázala výrazné ztráty kvůli pozastavení výroby. Přebytek bilance zahraničního obchodu se zbožím v 1. čtvrtletí meziročně vzrostl o 26,5 miliardy korun a obchod s motorovými vozidly k tomu přispěl z více než poloviny, uvedli statistici.

Zaměstnanost byla v prvním čtvrtletí meziročně nižší o 1,6 procenta. Podle analýzy k tomu nejvíce tomu přispěly obory jako je obchod, doprava, ubytování a pohostinství. Obecná míra nezaměstnanosti pak letos v dubnu činila 3,4 procenta, což bylo podle ČSÚ nejvíce za poslední čtyři roky. "Nezaměstnanost žen vzrostla meziročně dvakrát více než u mužů. Větší ztráty pracovních míst v oblastech souvisejících s cestovním ruchem a volnočasovými aktivitami a snížení nabídky flexibilních pracovních úvazků také oslabily pozici mladých na pracovním trhu," uvedl Rojíček.

Správa dosud vyplatila u příspěvku podnikatelům zhruba 14,3 miliardy

02.08.2021 15:22 Finanční správa do dneška vyplatila u kompenzačního bonusu pro podnikatele, společníky malých firem…

Objem úvěrů na bydlení stoupl v červnu na rekordních 39,5 mld. Kč

02.08.2021 12:22 Aktualizováno Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v červnu 39,5…

Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů klesla o 0,34 bodu na 5,67 procenta

02.08.2021 10:18 Index spotřebitelských úvěrů, který každý měsíc ukazuje průměrnou úrokovou sazbu u spotřebitelských…

Podmínky v průmyslu se podle indexu dále zlepšovaly, index ale mírně klesl

02.08.2021 10:00 Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v červenci dále zlepšovaly, nicméně index PMI mírně…

První data o HDP jsou pro analytiky spíše zklamáním

30.07.2021 11:25 Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zahájila růstový trend, ale výsledky jsou spíše zklamáním.…

Česká ekonomika podle prvního odhadu ve 2. čtvrtletí meziročně stoupla

30.07.2021 09:35 Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 7,8 procenta a proti předchozímu čtvrtletí…

Změny podmínek při návratu z dovolených provoz firem neovlivňují

29.07.2021 18:13 Náhlé změny podmínek na takzvané cestovatelské mapě při návratu z dovolených provoz firem…

Češi hodnotí ekonomickou situaci své domácnosti nejlépe za 20 let

29.07.2021 15:40 Se svými příjmy snadno vychází 58 procent Čechů. Problémy naopak přiznává 40 procent lidí.…

Ekonomika ve druhém čtvrtletí podle odhadů stoupla o zhruba devět procent

28.07.2021 14:05 Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla podle odhadů analytiků oslovených dnes ČTK…

Vládní dluh Česka v 1. čtvrtletí rostl po Kypru nejrychleji ze zemí EU

28.07.2021 13:28 Aktualizováno Vládní dluh ČR v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) stoupl v prvním čtvrtletí o 6,3…

Související:

Právě se děje