ČNB zhoršila odhad vývoje veřejných financí i zadlužení

Česká národní banka letos očekává pokles schodku veřejných financí na 5,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z loňských 5,9 procenta. Příští rok by měl schodek dále klesnout na 4,5 procenta. Proti předchozím odhadům banka odhad zhoršila, v únoru počítala letos se schodkem 4,1 procenta a v roce 2023 s 3,9 procenta. Vyplývá to z dnes zveřejněné tabulky klíčových makroekonomických indikátorů, které jsou součástí aktuální zprávy o měnové politice. Celou zprávu zveřejní ČNB v pátek 13. května.

Celkový vládní dluh by podle odhadů ČNB měl stoupnout z loňských 41,9 procenta HDP na 44,2 procenta letos a 46 procent příští rok. V únoru centrální banka počítala letos s 42,8 procenta HDP a příští rok s 44,6 procenta.

Zhoršení odhadu souvisí mimo jiné s výrazným snížením odhadu růstu ekonomiky v letošním roce. V prognóze, kterou ČNB představila ve čtvrtek, totiž očekává letos růst ekonomky jen o 0,8 procenta. V únoru odhady počítaly s tříprocentním růstem české ekonomky. Zároveň ČNB výrazně zhoršila odhad vývoje inflace, tu nově letos čeká na průměrných 13,1 procenta.

Ministerstvo financí ve své dubnové prognóze čeká letos pokles deficitu veřejných financí na 4,5 procenta HDP. Schodek by měl přitom klesat i v dalších letech. Zadlužení veřejných financí by pak mělo podle ministerstva financí (MF) stoupnout ke konci letošního roku na 42,7 procenta HDP. MF počítá letos s ekonomickým růstem o 1,2 procenta a inflací 12,3 procenta.

Pravidla EU za normálních okolností vyžadují deficit pod třemi procenty HDP a dluh pod 60 procenty HDP. Evropská komise ale předloni v březnu v zájmu podpory ekonomik zasažených protipandemickými opatřeními platnost pravidel pozastavila a jejich návrat loni ohlásila až na začátek roku 2023.

Saldo veřejných financí se počítá z rozdílu příjmů a výdajů ministerstev a dalších státních úřadů, měst a obcí, vybraných příspěvkových organizací, státních i jiných mimorozpočtových fondů a firem, veřejných vysokých škol, veřejných výzkumných ústavů, zdravotních pojišťoven, asociací a svazů zdravotních pojišťoven a Centra mezistátních úhrad.

ČNB také ve čtvrtek rozhodla o zvýšení úrokových sazeb na 5,75 %. Podle ekonomky Jany Mückové z investiční skupiny LOGeco se tak snaží zodpovědně bojovat s inflací.

"Sice to bude mít krátkodobě negativní vliv na vývoj HDP, ale dlouhodobě by to pro české hospodářství nemělo mít výrazně negativní účinek. Bojovat s inflací je teď pro všechny zodpovědné bankéře důležitější než dopovat hospodářský růst, což potvrdilo i zvýšení základní úrokové míry v USA," poznamenala.

Firmy z Plzeňského kraje se bojí, že vyšší úrokové sazby ČNB omezí prodeje

Řada oslovených firem z Plzeňského kraje se obává, že zvýšení úrokových sazeb může snížit jejich budoucí prodeje kvůli omezení investic odběratelů. Obávají se i zdražení subdodávek. Pro exportéry je nevýhodné posilování koruny plynoucí z vyšších sazeb, zjistila ČTK. Česká národní banka ve čtvrtek zvedla základní úrokovou sazbu na 5,75 procenta, která je tak nejvýš od roku 1999. Firmy z regionu teď dále ještě ohrožují vysoké ceny energií a zdražování vstupních materiálů.

Ředitel a majitel výrobce kompresorů Atmos Chrást Vít Linhart uvedený vývoj očekával, a tak před rokem zafixoval úrokové sazby na většinu úvěrů firmy, takže přímý dopad je omezený, ale nepřímý výrazný. "Zvýšení sazeb vede k posílení koruny, což je pro nás exportéry velmi nepříjemné. Investiční poptávka prudce klesá už od začátku roku a pohyb sazby negativní trend dál prohloubí. Nejvíc mne znepokojuje pokles konkurenceschopnosti evropského průmyslu jako celku, protože mimo Evropu takto dramatická inflace neprobíhá," uvedl.

Podle výrobce hliníkových nápojových plechovek, firmy Ball z Ejpovic a Plzně, bude mít zvyšování úroků dopad na všechny firmy i na domácnosti. V kombinaci se stále se zvyšující inflací a hlavně s růstem cen energií bude podle ředitele Radka Mádra nadcházející období složité pro všechny aktéry na trhu. "Naše společnost je ale stabilní. Ještě během pandemie jsme investovali téměř miliardu korun do provozu v Ejpovicích, v Plzni teď stavíme nový závod za 4,5 miliardy, což je jedna z největších investic v ČR vůbec," řekl. Věří, že velikost a stabilita pomůže i tyto ekonomické výkyvy přestát.

Cena peněz má vliv také na provoz léčebných lázní. "Další velkou zátěží je cena energie. Plán investic jsme už přehodnotili a investice zredukovali," uvedla ředitelka Léčebných lázní Konstantinovy Lázně Dana Jurásková.

Vodárna Plzeň nemusí omezovat investice, protože je financuje z vlastních zdrojů. "U úvěru, který čerpáme, máme fixní úrokovou sazbu a nový úvěr neplánujeme. Naopak je to pro nás přínos, protože máme volné prostředky na termínovaných vkladech, kde nám vydělávají," uvedla mluvčí Dana Veselá. Zvýšení úrokové sazby ale podle ní konkurenceschopnost českých firem snižuje.

"Jelikož naše společnost spadá pod evropskou skupinu Daikin, nevyužíváme úvěru českých bank. Proto na naše investiční záměry nemá vliv úroková sazba ČNB," řekl zástupce plzeňského výrobce klimatizací Daikin.

Podobně je na tom také největší český výrobce keramických obkladů, plzeňský Lasselsberger. Díky skupinovému řízení financí má dlouhodobé úvěry v eurech a žádné v korunách. Takže se nás zvýšení základní úrokové sazby zásadně nedotýká, řekl ekonomický ředitel Vladimír Buzický.

Také Plzeňský Prazdroj, největší pivovar v ČR, má zajištěno financovaní v rámci mateřské skupiny Asahi. "Nemáme tedy financovaní od třetích stran. Výši našich investic ani konkurenceschopnost vůči firmám ze zapadni Evropy kroky ČNB neovlivní," uvedl mluvčí Zdeněk Kovář.

Plzeňské městské dopravní podniky schválené investice omezovat nebudou. V tuto chvíli čerpáme cizí zdroje s fixní úrokovou sazbou na rekonstrukci vozovny Slovany, dodal mluvčí společnosti René Vávro.

Související

Česká národní banka (ČNB)

Ekonomika roste, hypotéky ale nezlevní, rozhodla ČNB. Nejistotou je válka na Ukrajině

Bankovní rada na svém dnešním zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb na stávající úrovni, přičemž dvoutýdenní repo sazba zůstává ve výši 3,5 %. Pro toto rozhodnutí hlasovalo všech sedm členů rady. Přestože se inflace od začátku loňského roku pohybuje v blízkosti 2% cíle, jádrová inflace zůstane v nadcházejících čtvrtletích zvýšená. Vzhledem k očekávanému vývoji je proto podle rady nezbytné udržovat měnovou politiku ve srovnání s minulostí relativně přísnou.

Více souvisejících

ČNB

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Tragédie u Buči: Ruský noční úder si vyžádal nejméně 37 mrtvých a stovky evakuovaných

Noční úder ruských bezpilotních prostředků na Kyjevskou oblast si vyžádal nejméně 37 lidských životů. Dalších 42 osob, včetně čtyř dětí, utrpělo zranění. Šéf tamní regionální vojenské správy Tymur Tkačenko potvrdil, že útok masivně zasáhl Bučanský okres, kde muselo být bezprostředně evakuováno přes 380 obyvatel. Záchranné složky a prohledávací týmy pokračují v odklízení sutin a kontrole poškozených objektů.

před 1 hodinou

Dmitrij Peskov

Jednání o míru se nekoná. Rozhovory jsou mrtvé, přiznává Moskva

Mluvčí Kanceláře prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov oznámil, že mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou se v současné době nacházejí ve fázi hluboké pauzy. Podle jeho vyjádření je důvodem pokračující ruská ofenzíva na východní frontě, přičemž ruské jednotky podle něj zaznamenávají postupy.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Kanada

Ruší Netflix, nekupují pivo. Kanaďané začali bojkotovat americké služby a zboží

Obchodní spor a uvalení vysokých amerických cel vyvolaly mezi kanadskými obyvateli rozsáhlý bojkot zboží a služeb pocházejících ze Spojených států. Reakce veřejnosti přišla poté, co americká administrativa zavedla padesátiprocentní cla na kanadské zboží v hodnotě dvaceti miliard dolarů a kanadský premiér Mark Carney přikročil k odpovídajícím protiopatřením. Napětí dál vyostřily politické výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho kroky v pohraničních otázkách.

před 5 hodinami

Bleskové povodně v Nepálu

Katastrofální povodně v Nepálu mají už přes 600 mrtvých. Pohřešují se 3000 lidí

Katastrofální bleskové povodně a sesuvy půdy v nepálsko-tibetském pohraničí si dosud vyžádaly nejméně 626 obětí v Nepálu a sedm potvrzených mrtvých na území čínského Tibetu. Čtyři dny od vypuknutí tragédie se pátrací a záchranné operace dostávají do kritické fáze. Úřady obou zemí navíc čelí obrovskému rozsahu pohřešovaných osob, jejichž počet v samotném Nepálu dosahuje téměř tří tisíc a na čínské straně hranice překročil pět set padesát, píše The Guardian.

před 6 hodinami

před 9 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Čína záběry katastrofy v Nepálu cenzuruje. Ven nepustí videa ani výpovědi svědků

Zatímco záběry dravého proudu vody strhávajícího budovy v pohraničním přechodu Gyirong na hranici mezi Nepálem a Tibetem obletěly celý svět, obyvatelé Číny viděli z této katastrofy jen velmi málo. Tamní státní televize odvysílala z dramatických okamžiků pouze jediný statický snímek a videa popisující rozsah neštěstí z čínského internetu podléhajícího přísné cenzuře rychle mizí. Informování o záplavách, které si vyžádaly stovky obětí a pohřešovaných, podléhá prísnému dohledu státních orgánů.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Bleskové povodně v Nepálu

Katastrofa v Nepálu už má přes 600 mrtvých. Tisíce lidí se dál pohřešují

Záchranné práce na hranicích mezi Nepálem a Tibetem vstoupily do čtvrtého dne po pustošivé bleskové povodni, která region zasáhla ve středu. Podle nejnovějších údajů nepálského Národního úřadu pro snižování rizika katastrof a jejich řízení si přírodní pohroma v Nepálu vyžádala již nejméně 626 lidských životů. Dalších více než 2 400 osob se nadále pohřešuje, přičemž bilance obětí i pohřešovaných v posledních hodinách výrazně vzrostla.

před 13 hodinami

včera

včera

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení

Ministerstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo podat trestní oznámení kvůli příspěvkům, v nichž se kritika systému sociálně-právní ochrany dětí mění v osobní útoky, veřejné dehonestování nebo výroky, které mohou u konkrétních pracovníků vyvolat obavy o jejich bezpečnost. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. 

včera

Alena Schillerová, Andrej Babiš

Lepší penzijko. Vláda schválila změny ve spoření na důchod

Vláda schválila novelu zákona o doplňkovém penzijním spoření. Oproti červnovému návrhu Ministerstva financí novela doznala pouze legislativně-technických úprav. Lepší penzijko řádně prošlo meziresortním připomínkovým řízením a posouzením Legislativní radou vlády. Po jednomyslném schválení jej nyní dostane k projednání Poslanecká sněmovna. Platnost změn je navrhována k 1. lednu 2027.

včera

včera

Himaláje

Jak se ledovec promění ve smrtící vlnu z bahna a vody? Odborník vysvětlil, co se stalo v Nepálu

Zřícení ledovce v Tibetu vyvolalo ničení v údolí v Nepálu, kde masa vody a suti připravila o život stovky lidí a další stovky se stále pohřešují. Odborník na aplikovanou geomorfologii Stuart Dunning pro The Conversation vysvětluje, že přesná posloupnost událostí je předmětem zkoumání. Mezi možné příčiny patří masivní sesuv horninového podloží, který strhl ledovec, nebo naopak prvotní selhání ledovce s následným sesuvem skály.

včera

včera

Bouřka, ilustrační foto

Počasí: Na Česko se ženou silné bouřky. V jednom kraji mohou být podle meteorologů extrémní

Do České republiky postupuje od západu zvlněná studená fronta, která s sebou přináší dešťové srážky, přeháňky a místy i silné až velmi silné bouřky. Nejpravděpodobnější výskyt intenzivních bouřkových jevů meteorologové očekávají v jižních a jihozápadních Čechách. Naopak nejnižší riziko bouřek i výraznějších srážek platí pro jihovýchodní polovinu Moravy a Slezska. 

včera

včera

Může Trump svévolně přejmenovat jezero? Pro své vlastní potřeby ano, jinde se nic nemění

Americký prezident Donald Trump podepsal výkonné nařízení, kterým nariazuje oficiálním úřadům Spojených států přejmenovat Ontarijské jezero na „Jezero Amerika“. Tento krok přichází v době vyostřené obchodní války s Kanadou, která vzplanula po zkrachovalých jednáních a zavedení padesátiprocentních cel na vybrané kanadské zboží.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy