V březnu bylo v Česku vyhlášeno 62 bankrotů obchodních společností, což bylo o deset více než v únoru. Počet byl nejvyšší od listopadu 2019. Rovněž bylo vyhlášeno 655 bankrotů podnikatelů, o sto méně než v předchozím měsíc a zároveň nejméně od června 2019, tedy od začátku účinnosti novely insolvenčního zákona. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.
Počet návrhů na bankrot obchodních společností se zvýšil o šest na 90 a dosáhl tak nejvyššího počtu od října 2019. Počet návrhů na bankrot se meziměsíčně snížil o 12 na 817.
"V březnu jsme zatím nezaznamenali výraznější změny v počtu vyhlášených bankrotů a v počtu podaných návrhů na ně. To je způsobené především tím, že mimořádná opatření související s šířením koronaviru byla přijata v polovině měsíce a v jeho druhé polovině soudy pracují ve velmi omezeném režimu. Soudní jednání se většinou odročují a výsledky lze očekávat po obnovení volného pohybu osob. Plný dopad ekonomických omezení se projeví až později," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.
Kombinace uzavření některých prodejen, karanténa zaměstnanců, péče rodičů o děti ve školním a předškolním věku, zpomalení přeshraniční přepravy zboží a pracovníků povede podle ní k růstu počtu bankrotů. Tento růst mohou opatření vlády na zmírnění důsledku pandemie podle analytičky jen zmírnit. Pokud jde o odvětví, lze očekávat, že závažnější důsledky pocítí služby než výroba zboží. Zboží lze do určité míry vyrábět na sklad, což u služeb samozřejmě nejde, dodala.
Nejvíce bankrotů obchodních společností bylo v březnu vyhlášeno v Praze (24), následně v Moravskoslezském kraji (osm bankrotů) a v Královéhradeckém kraji (sedm). Žádný bankrot nebyl vyhlášen v Olomouckém kraji, v Plzeňském kraji a na Vysočině. Co se týče odvětví, bylo nejvíce bankrotů vyhlášeno ve zpracovatelském průmyslu (13), v obchodu a ve stavebnictví (shodně 11).
Nejvíce bankrotů podnikatelů bylo vyhlášeno v Ústeckém kraji, a to 96. Následoval Moravskoslezský kraj s 80 bankroty a Praha s 56 bankroty. Podnikatelé, u kterých byl v březnu vyhlášen bankrot, nejčastěji působili v obchodu (149), ve stavebnictví (138) a v sektoru ubytování, stravování a pohostinství (81).
Související
Nový systém podpory pro české firmy. Havlíček spustil CzechBusiness
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
firmy , bankrot , Ekonomika , podnikatelé
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Babiš obešel Motoristy. Sucho začal řešit se svým bývalým ministrem
před 1 hodinou
Počasí beze srážek má důsledky. Nebezpečí požárů už se týká celého Česka
před 1 hodinou
Ruská armáda našla nový zdroj rekrutů. Studenti ze škol
před 2 hodinami
Rusko už nemůže válku ignorovat. Propad popularity Putina už reflektují i prokremelské průzkumy
před 3 hodinami
Počasí v Asii je tak extrémní, že se brambory doslova vaří v zemi
před 4 hodinami
Dejte nám 10 procent svých raket do Patriotů a zničíme všechny ruské balistické střely, vzkázal Zelenskyj USA
před 4 hodinami
Trump nebyl sám. Z Turecka s ním potají odletěl jediný ministr
před 6 hodinami
Víkendové počasí přinese změnu. Teploty opět poletí nahoru
včera
Páral nebude mít veřejný pohřeb. Rodina se chce rozloučit jinak
včera
Situace se stabilizuje, hlásí ministerstvo. Jde o důležitý lék na rakovinu
včera
Bývalý šéf České pošty Knap podlehl vážné nemoci
včera
Policie vyšetřuje pondělní tragickou zkoušku potrubí v Praze
včera
Houbaři už pamatují lepší časy. Zelená místa na mapě vesměs chybějí
včera
Padlo obvinění kvůli útoku v Tanvaldu. Útočníka poslal soud do vazby
včera
Podporovat Trumpa už se v Evropě nenosí. Pro politiky se stal přítěží
včera
Britové po 10 letech brexitu litují. Přijala by je EU zpátky?
včera
Trump označuje globální oteplování za podvod. Američané mu to ale vůbec nevěří
včera
36 hodin po ničivém zemětřesení v Kolumbii záchranáři stále nachází živé
včera
Vance potají jednal se Zelenským. Požaduje, aby se Ukrajina vyhnula útokům na klíčovou trasu pro vývoz ropy
včera
MAPA: Kde pozorovat zatmění Slunce? Najděte si místo přímo ve vašem okolí
Dnešní podvečerní úplné zatmění Slunce představuje výjimečnou událost, na kterou Evropa čekala dlouhých 27 let. Měsíc se postaví přímo mezi Zemi a Slunce a úzký pás územi od Islandu přes severní Španělsko až po Baleárské ostrovy zahalí do temnoty. Jedná se o první úplné zatmění pozorovatelné z evropské pevniny od roku 1999. Celou událost navíc doprovází velmi neobvyklá astronomická geometrie, která z tohoto úkazu dělá jeden z nejvíce očekávaných zážitků celé generace.
Zdroj: Libor Novák