Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) může podle svého šéfa Karla Havlíčka (za ANO) začít vyplácet dotace z programu COVID Nepokryté náklady, který získal notifikaci Evropské komise. Havlíček to dnes uvedl na twitteru. Podnikatelé u programu k pondělku podali 386 žádostí za 669 milionů korun. Žádat o podporu mohou do 19. července, na pomoc je připraveno šest miliard korun.
Příjem žádostí do COVID Nepokryté náklady MPO spustilo 19. dubna. Ve svém on-line informačním systému po týdnu, tedy k 26. dubnu, evidovalo 1810 žádostí za zhruba 1,8 miliardy korun, většina žádostí byla rozpracovaná. O dotace se mohou ucházet jen podnikatelé, kteří za leden až březen zaznamenali propad tržeb alespoň o 50 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského, nebo předloňského roku.
Stát prostřednictvím COVID Nepokryté náklady poskytuje dotaci 60 procent nákladů, podniky s majetkovou účastí státu nebo územního samosprávného celku mají nárok na 40 procent. Maximální výše podpory je 40 milionů korun. Jeden žadatel může čerpat pomoc až do deseti milionů eur (asi 260 mil. Kč) z veřejné podpory. Pomoc se týká období od 1. ledna do 31. března.
Příspěvek z COVID Nepokryté náklady nelze kombinovat s programem na podporu zaměstnanosti Antivirus, kompenzačním bonusem ani dotačním titulem COVID 2021, u kterého MPO spustilo příjem žádostí 12. dubna. Nutné je prokázat ztrátu sníženou o dotace z dalších "covidových" programů.
Programy COVID Nepokryté náklady a COVID 2021 nahrazují dosavadní specifické dotační tituly jako COVID nájemné, COVID gastro uzavřené provozovny nebo COVID ubytování. Prostřednictvím COVID 2021 stát přispívá 500 korun na zaměstnance za den omezení, minimální příspěvek přitom činí 1500 korun. Podmínkou vstupu do programu je také propad tržeb minimálně o 50 procent.
Profesní organizace nové programy pomoci kritizují. Mnohé firmy na podporu podle nich nedosáhnou. Znevýhodňuje podnikatele, kteří se snažili činnost zachránit, vybudovali e-shop nebo prodávají přes výdejní okna. Snížili tak propad a podmínku vstupu do programu nesplní, uvedly dříve.
Související
ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země
Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová
před 1 hodinou
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
před 2 hodinami
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
před 3 hodinami
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
před 5 hodinami
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
před 6 hodinami
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
před 7 hodinami
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
před 8 hodinami
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
před 10 hodinami
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
včera
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
včera
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
včera
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
včera
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
Zima sice začíná úřadovat, ale na brusle by lidé měli chodit především na hokejové stadiony. Nikoliv na přehradu, jak to udělala žena, která ve Špindlerově Mlýně vyrazila na zamrzlou vodní plochu dokonce s kočárkem.
Zdroj: Jan Hrabě