New York/Dublin - Největší evropské nízkonákladové aerolinky Ryanair se dohodly na nákupu 100 letadel Boeing 737 MAX, která jsou vybavena větším počtem sedadel. Firma tak potvrdila spekulace, které se v minulých dnech objevily v médiích. Celková hodnota zakázky může činit až 22 miliard dolarů (téměř 470 miliard Kč).
Šéf Ryanairu Michael O'Leary chce, aby aerolinky do deseti let zvýšily počet cestujících na 150 milionů ročně, tedy skoro dvojnásobek oproti loňským 82 milionům cestujících. Letadla Boeing 737 MAX, která jsou určena pro středně dlouhé lety, mohou pojmout o osm pasažérů víc než modely Boeing 737-800, které má nyní Ryanair ve flotile.Aerolinky předpokládají, že díky nižší spotřebě paliv u nových letadel a dodatečným sedadlům budou provozní náklady nižší o zhruba pětinu. Nižší náklady by jim umožnily zvýšit tržní podíl na úkor klasických leteckých společností jako je Lufthansa, SAS, British Airways nebo Alitalia."Znamená to, že v Evropě budeme expandovat a velmi výrazně růst," sdělil podle agentury Reuters šéf aerolinek Michael O'Leary. "Doufám, že to v příštích deseti letech přivodí novou cenovou válku v Evropě, kterou Ryanair stejně jako všechny staré cenové války vyhraje," prohlásil také.Pevně dohodnutý nákup 100 letadel má hodnotu 10,4 miliardy dolarů (222 miliard Kč). Hodnota zakázky je uvedena v katalogových cenách - při větší objednávce výrobci letadel zpravidla poskytují výrazné slevy.Aerolinky si kromě toho zajistily opci ještě na dalších 100 letadel, nazývaných také 737 MAX 200, protože jsou v nich místa až pro 200 pasažérů. O'Leary uvedl, že společnost má v úmyslu uplatnit celou opci, protože 200 nových strojů má zásadní význam pro to, aby se firmě podařilo dosáhnout plánovaného růstu.Ryanair loni umístil zakázku na 175 letadel Boeing 737-800. O'Leary v červenci uvedl, že prostudoval přepravní kapacity modelu MAX a že objednávka na boeingy 737-800 zůstává v platnosti. Hodnota této zakázky činí v katalogových cenách 15,6 miliardy dolarů.První nová letadla Max 200 by měl Ryanair dostat v roce 2019, poslední o čtyři roky později. Flotilu Ryanair v současnosti tvoří asi 300 letadel, a to jen stroje Boeing 737.
24. října 2025 17:24
Jak si vede Evropa? Dolů ji táhne jediný stát, překvapivě jeden z těch největších
Související
Ryanair oznámil zásadní změnu: Od 12. listopadu nebude akceptovat papírové letenky
Panika v letadle na Mallorce. Cestující skákali z křídla, šest lidí skončilo v nemocnici
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Chameneí mohl být při útoku na Írán zabit, tvrdí Izrael. Teherán to popírá
před 1 hodinou
Na dívčí školu v Íránu měly dopadnout tři rakety. Mrtvých je přes 50, tvrdí Teherán
před 2 hodinami
Blízký východ je útoky „zděšen“. Není to naše válka, vzkazuje
před 4 hodinami
Cílem útoků USA a Izraele se stala Chameneího kancelář i prezidentský palác
před 4 hodinami
První reakce na útoky v Íránu: Blízký východ se ocitá na pokraji katastrofy, varuje svět
před 5 hodinami
Blízký východ v plamenech. Íránské rakety dopadají na Katar, Kuvajt, SAE i Bahrajn, Izrael zahájil nové nálety
před 5 hodinami
Pákistán vyhlásil Afghánistánu válku. Spustil rozsáhlou operaci Spravedlivý hněv
před 6 hodinami
Armáda se připravuje na rozsáhlou operaci v Íránu. Teherán odmítli šance na ukončení jaderných ambicí, prohlásil Trump
před 8 hodinami
Izrael a Spojené státy zaútočily na Írán
před 9 hodinami
Počasí bude o víkendu kopírovat trend z posledních dní
včera
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
včera
Je nemocný a má nízké IQ. Trump se velmi ostře pustil do De Nira
včera
V kauze RP Invest utopili peníze i známí lidé. K poškozeným patří i Klempíř
včera
Okamura do Otázek Václava Moravce přijde, potvrdila mluvčí SPD
včera
Platili mu, co neměli. Úředník popsal náklady bývalého prince Andrewa
včera
Předčasné jaro. V Česku letos poprvé naměřili 20 stupňů
včera
Ministerstvo varovalo Čechy v Izraeli. Bezpečnostní situace se může zhoršit
včera
Záhadné úmrtí dvou lidí v Písku. Těla se našla v lodním kontejneru
včera
Fico se pře s Ukrajinci ohledně ropovodu Družba. Navrhuje inspekční cestu
včera
Zelenskyj vidí okno příležitosti pro dosažení míru. Čas je do voleb v USA
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si myslí, že do voleb v USA je šance dosáhnout míru na Ukrajině. Řekl to v rozhovoru pro britskou televizní stanici Sky News. Washington vyzval ke zvýšení tlaku na Moskvu. Jménem Kyjeva naopak vyloučil, že by se ukrajinská armáda vzdávala území bez boje.
Zdroj: Lucie Podzimková