Moskva - Třiašedesátiletý šéf francouzské ropné společnosti Total Christophe de Margerie zahynul v noci na dnešek na moskevském letišti Vnukovo v letounu, který při startu narazil na vzletové dráze do vozu na odklízení sněhu. Vyšetřovatelé za příčinu považují hrubou nedbalost letištních pracovníků. Při katastrofě spolu se svým jediným cestujícím zahynuli i oba piloti a stevardka, všichni francouzští občané.
"Je už jasné, že příčinou nebyla strašně tragická shoda náhod (...), ale zločinná shovívavost odpovědných pracovníků," prohlásil mluvčí vyšetřovatelů Vladimir Markin. "Je očividné, že za nedbalostí bezprostředních vykonavatelů pokynů stojí výše postavení vedoucí pracovníci, jejichž činnost a nečinnost bude ohodnocena podle práva," dodal.
Řidič sněžného pluhu, který byl podle vyšetřovatelů opilý, byl už zadržen na 48 hodin, než soud rozhodne o uvalení vazby. Podezření čelí i dispečeři z letištní věže. "Také budou prověřeni, zda neužívali alkohol a omamné látky," dodal mluvčí podle agentury TASS a nevyloučil další zatýkání.
Náměstek ministra dopravy, někdejší dlouholetý šéf společnosti Aeroflot Valerij Okulov označil poměry na Vnukovu, jednom ze tří moskevských letišť, za "šlendrián, pro který nemám slov".
Soukromý letoun Falcon 50 podle webu letiště startoval k letu do Paříže za viditelnosti asi 350 metrů, když v pondělí ve 23:57 moskevského času (21:57 SELČ) narazil do sněžného pluhu z letištní služby. Letoun podle agentury TASS úplně shořel a lidi na jeho palubě se nepodařilo zachránit, i když hasiči okamžitě začali stroj hasit.
O osudu řidiče se spekulovalo, než televize Rossija 24 ukázala obrázky postaršího muže, asi šedesátníka, který kráčel po vlastních nohou bez nějakých zjevných potíží. Jeho advokát tvrdí, že jeho klient Vladimir Martyněnkov opilý nebyl, naopak kvůli srdeční chorobě vůbec nepije.
Příčiny nehody má objasnit vyšetřovací komise, kterou vede šéf federální agentury pro leteckou dopravu (Rosaviacija) Alexandr Něradko. Na vyšetřování se mají podílet i francouzští experti. Specialisté mezitím začali analyzovat údaje ze záznamníku letových dispečerů, radiolokátorů a videozáznamy.
Podle televize LifeNews prý letoun narazil do sněžného pluhu levým křídlem. "Kdyby něco viděli, nesrazili by se," usoudil jeden z letištních dispečerů. Úlomky stroje jsou prý rozsety ve vzdálenosti až 200 metrů od místa srážky.
De Margerie se podle serveru newsru.com zasazoval za pokračování rusko-francouzské spolupráce při těžbě ropy i přes západní sankce a přimlouval se i za dodávku francouzských vojenských lodí třídy Mistral ruské flotile. V Moskvě se v pondělí setkal s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem a dalšími vládními představiteli.
Soustrast nad úmrtím šéfa jednoho z nejvýznamnějších ropných koncernů na světě vyjádřili i prezidenti obou zemí François Hollande a Vladimir Putin. "Ztratili jsme opravdového přítele naší země," zdůraznil Putin.
Naposledy ve Vnukovu, jednom ze tří moskevských letišť, v prosinci 2012 havaroval po přistání ruský letoun Tu-204, který přiletěl z Pardubic. Zahynulo pět z osmi členů posádky, pasažéři na palubě nebyli.
Související
V Rusku začal soud v kauze tragické smrti šéfa Totalu, pětici obviněných hrozí vězení
Rafinerie Totalu ochromily protesty, ve Francii dochází benzin
Total (ropná společnost) , Christophe De Margerie
Aktuálně se děje
včera
Do Varů dorazí dvě hollywoodské hvězdy. Oscarové nominace zatím neproměnily
včera
Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně
včera
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
včera
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
včera
Konec jedné kapitoly. Exprezidenta Čaputová oznámila rozchod
včera
Taxikář střílel v Poleradech. Pro raněného letěl vrtulník, případ řeší policie
včera
Medardovské počasí dorazí se zpožděním, potvrdili meteorologové
včera
Kuba je na suchu. Ropná blokáda USA nechala zemi v kritickém stavu
včera
Čína devastuje evropský chemický průmysl. Zasáhněte, než bude pozdě, žádají firmy EU
včera
Počet mrtvých po zemětřesení na Filipínách překročil tři desítky
včera
Trump vyzval Írán a Izrael k okamžitému zastavení palby. Ukončili jsme operaci, reagoval Teherán
včera
Obama byl zděšen, Washington měl Londýn za neschopný. Nová kniha odhaluje, jak USA reagovaly na brexit
včera
EU slaví, Rusko zuří. V Arménii zvítězila ve volbách vládnoucí proevropská strana
včera
Pavel z jednání vlády po pár minutách odešel. Povede delegaci na OSN
včera
Si Ťin-pching dorazil na návštěvu Severní Koreje. Experti vysvětlují, proč přiletěl za Kimem
včera
Zelenskyj se sešel s evropskými lídry. Definovali pět základních podmínek pro příměří
včera
Netanjahu Trumpa neposlechl. Izraelská armáda zahájila bombardování Íránu
včera
Filipíny zasáhlo silné zemětřesení. Počet mrtvých roste
včera
Počasí se příští víkend ochladí, mohou se objevit deště i bouřky
7. června 2026 21:44
Arménci dali Rusku košem. Ve volbách jasně vyhrává strana premiéra Pašinjana, ukazují odhady i první výsledky
V arménských parlamentních volbách přesvědčivě vede vládnoucí strana Občanská smlouva současného premiéra Nikola Pašinjana. Podle prvních odhadů výsledků zveřejněných bezprostředně po uzavření volebních místností získalo premiérovo uskupení 56,7 procenta hlasů. Hlavní opoziční blok Silné Arménie vedený rusko-arménským oligarchou Samvelem Karapetjanem výrazně zaostal, když podle těchto prognóz obdržel pouhých 17,5 procenta hlasů. Oficiální předběžné výsledky plánuje Ústřední volební komise zveřejnit v pondělí.
Zdroj: Libor Novák