Paříž - Francie musí řešit dopady nečekaně nízké inflace, bude proto i nadále snižovat veřejné výdaje. Paříž tvrdí, že ekonomika země letos i příštím roce poroste o 1,5 procenta. Analytici jsou skeptičtější.
Aby země splnila cíle pro snížení rozpočtového schodku, bude v tomto roce usilovat o dodatečné výdajové škrty ve výši 3,8 miliardy eur (108 miliard Kč). V příštím roce by Francie chtěla snížit výdaje o dalších pět miliard eur, než s čím počítá návrh rozpočtu na letošní rok.
Prostor ke snižování výdajů vidí socialistická vláda mimo jiné v rozpočtu systému sociálního zabezpečení. Dodatečné škrty by měly umožnit i nižší úrokové sazby.
Návrh rozpočtu, o kterém se hlasovalo v loňském roce, počítal na letošní rok s inflací 1,0 procenta. V rozpočtovém plánu, který země eurozóny předkládají Evropské komisi, však ministerstvo oznámilo snížení předpokládané míry inflace na tento rok na pouhých 0,1 procenta.
Pomalejší růst spotřebitelských cen snižuje příjmy vlády u daně z tržeb. Proto bude Francie muset přikročit k dalším škrtům ve výdajích, aby splnila cíle pro deficit veřejných financí. Ten by letos měl činit 3,3 procenta a v příštím roce 2,7 procenta výkonu ekonomiky.
Mezinárodní měnový fond (MMF) v úterý odhadl letošní růst Francie na 1,1 procenta a v příštím roce na 1,3 procenta.
Související
Zákaz sociálních sítí pro děti ve Francii neprošel. Nejvyšší soud zákon zrušil
Rozsáhlé razie ve Francii: Kvůli požárům byly zatčeny stovky lidí
Aktuálně se děje
včera
Kontroly kvůli kratomu a dalším látkám. Ve většině případů došlo k porušení zákona
včera
Princezně Dianě bude věnována nová kniha. Napsal ji její bratr
včera
Dalšího Oscara se pro Česko pokusí získat dokument, rozhodli akademici
včera
Havlová se bude podílet na pořádání Ceny Václava Havla za lidská práva
včera
Korunovační klenoty na Pražském hradě. Výstava doznala termínové změny
včera
Předčasné smrti Hayden Panettiere lituje i Kličko. S herečkou má dceru
včera
Trump se chce opět setkat se severokorejským diktátorem Kimem
včera
Na Přerovsku spadla větrná elektrárna. V Česku se to dosud nestalo
včera
Zeman prý koketuje s další prezidentskou kandidaturou
včera
Volby za války nejsou realistické, zní z okolí Zelenského
včera
Stát opět jedná se společností Sev.en, obce prý o peníze nepřijdou
včera
Počasí: Bouřky hrozí dnes i v pátek, může spadnout až 70 milimetrů srážek
včera
Schillerová neustoupí. EET prosadíme, vzkázala po hlasování v Senátu
včera
Trump vyhlásil Íránu ekonomickou válku historických rozměrů
včera
Češi mohou vybrat předmět, který astronaut Svoboda vezme do vesmíru
včera
Nečekaný vývoj v královské rodině. Harry a Meghan se vracejí do Británie
včera
V Kyjevě a okolí při ruském útoku umírali lidé. Do Rumunska pronikl dron
včera
Počasí ve čtvrtek nabídne další bouřky. Meteorologové očekávají silný vítr
19. srpna 2026 21:54
ZZ Top ztratili bubeníka. Zemřel Frank Beard, bylo mu 77 let
19. srpna 2026 20:45
Více lékařů a zdravotníků pro české zdravotnictví. Programy nesou první výsledky
Ministerstvo zdravotnictví společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Asociací děkanů lékařských fakult ČR vyhodnotilo výsledky dlouhodobých programů na podporu vzdělávání lékařů a nelékařských zdravotnických pracovníků. Oba programy podle hodnocení úspěšně plní svůj účel a zapojené školy naplňují stanovené závazky.
Zdroj: Jan Hrabě