Mezinárodní cestovní ruch v letošním roce klesne minimálně o 10,5 procenta, což by znamenalo rekordní propad. Odhadla to dnes konzultační společnost Tourism Economics. Zdůvodňuje to rychlým šířením onemocnění, které způsobuje nový typ koronaviru. Současné potíže způsobují chaos v celém sektoru cestovního ruchu.
Nejnovější odhad je výrazně horší než před dvěma týdny. Tehdy firma vycházela ve své prognóze z vývoje onemocnění SARS v roce 2003 a na základě toho odhadla, že turistka klesne o 1,5 procenta, připomíná agentura Reuters.
Aktualizovaný odhad počítá s tím, že se podaří zabránit dalšímu šíření viru do konce první poloviny letošního roku a že turistika by se do července mohla začít zotavovat. Trh však nyní vstoupil do nezmapovaných vod a vlády po celém světě zavádějí drastická opatření, aby zastavily pandemii. To ale cestovní ruch dramaticky narušuje.
Pokud se dál zpřísní ochranná opatření, bude propad ještě výraznější. Při nejhorším scénáři by se cestovní ruch mohl propadnout až o 17,9 procenta, uvádí ve své zprávě firma, která je součástí organizace Oxford Economics.
Související
Český turismus se konečně zotavuje z pandemie. Nejvíce nových turistů je z Tchaj-wanu
V Česku kvůli dopravě klesly tržby, dařilo se cestovnímu ruchu
cestovní ruch , cestování , Ekonomika , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Írán ponížil Spojené státy, prohlásil Merz
před 44 minutami
Hormuzem proplula loď s vazbami na miliardáře z okolí Putina
před 1 hodinou
Muž zachytil vír na Kroměřížsku. Tornádo to nebylo, experti prozradili detaily
před 2 hodinami
Karel III. zahájil návštěvu USA. Vítal ho Trump, platí přísná bezpečnostní opatření
před 3 hodinami
Na obranu nedáváme dost. Nemocnice nikoho neodstraší, míní prezident Pavel
před 3 hodinami
Útok psa na dítě na Karlovarsku. Pro chlapce letěl vrtulník
před 4 hodinami
Atentátníka na prezidenta Trumpa obvinili. Hrozí mu doživotí
před 5 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Příští týden se ještě oteplí, tvrdí meteorologové
včera
Tragickou nehodu na Uherskohradišťsku nepřežila dívka. Pro řidičku letěl vrtulník
včera
Z Bulharska do vazby. Soud rozhodl o dalším obviněném v pardubickém případu
včera
Hokejová baráž opět terčem kritiky. Hadamczik apeluje na tlak na extraligové kluby
včera
Radioaktivita z Černobylu doputovala i do Česka, potvrzuje mapa od meteorologů
včera
Babišova vláda schválila rozpočtovou strategii na další roky
včera
Macinku navštívili policisté na ministerstvu. Kvůli esemeskám prezidentu Pavlovi
včera
První předpověď počasí na letní měsíce. Experti řekli, jaký bude trend
včera
Větší armáda ano, ale kvůli nám, ne Evropě. Macronovy ambice ve Francii tvrdě narážejí
včera
Teherán dostal od Trumpa košem, tak začal jednat s Putinem. Arakčí v Rusku svalil všechnu vinu na USA
včera
Nenávist mezi Zelenským a Putinem přijde Trumpovi k smíchu
včera
Ministerstvo zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot
včera
Vláda schválila prodloužení regulace marží u pohonných hmot. Ceny bude nově určovat jinak
Vláda jednomyslně schválila prodloužení regulace marží u pohonných hmot a ponechání spotřební daně z nafty na minimální úrovni i pro květen. Ministryně financí Alena Schillerová zdůvodnila toto rozhodnutí stále nestabilní situací na trhu, kterou vyvolává zablokovaný Hormuzský průliv. Podle ministryně jde o osvědčený postup, díky kterému mohou řidiči při tankování plné nádrže ušetřit až 400 korun.
Zdroj: Libor Novák