Míra inflace v Británii v květnu vystoupila na další maximum za 40 let. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen zrychlilo na 9,1 procenta z devíti procent v dubnu. To je nejvyšší hodnota od března 1982. K růstu nejvíce přispívají ceny benzinu, energií a potravin, uvedl dnes britský statistický úřad.
Květnová inflace je v souladu s očekáváním analytiků podle ankety agentury Reuters. Ve srovnání s předchozím měsícem se ceny zvýšily o 0,7 procenta. Ceny potravin a nealkoholických nápojů v květnu stouply v meziročním srovnání o 8,7 procenta, nejvíce od března 2009.
Statistici zveřejnili také zprávu o vývoji cen výrobců. Hlavní ekonom statistického úřadu Grant Fitzner uvedl, že ceny zboží opouštějícího továrny rostly nejrychleji za 45 let, hlavně kvůli výraznému růstu cen potravin. Uvedl ale také, že ceny oděvů rostly pomaleji než loni touto dobou a že ceny počítačových her klesly.
Inflace v Británii je nejvyšší ze skupiny sedmi vyspělých ekonomik G7 a pravděpodobně bude ještě vyšší. Britská centrální banka minulý týden varovala, že inflace se v nadcházejících měsících pravděpodobně udrží nad devíti procenty a v říjnu, kdy se mají zvýšit regulované účty domácností za energie, vystoupí až na 11 procent.
Ministr financí Rishi Sunak v reakci na nejnovější data uvedl, že britská vláda v boji proti prudkému růstu cen dělá vše, co je v jejích silách.
Květnová inflace v Británii je vyšší než v USA, Francii, Německu i v Itálii. Japonsko a Kanada, tedy zbylí dva členové G7, ještě údaje o květnové inflaci nezveřejnily. Ani jedna z těchto zemí by se ale k tak vysoké hodnotě jako v Británii neměla přiblížit, odhadují analytici.
24. října 2025 17:24
Jak si vede Evropa? Dolů ji táhne jediný stát, překvapivě jeden z těch největších
Související
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
Bývalý princ Andrew je bez dvou dalších poct. Ztrácí status rytíře
Aktuálně se děje
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
včera
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
Zdroj: Libor Novák