Sankce proti Nord Stream 2? Návrh USA porušuje mezinárodní právo, tvrdí Německo

Návrh zákona předložený Senátu Spojených států na rozšíření amerických sankcí na účastníky německo-ruského projektu plynovodu Nord Stream 2 porušuje mezinárodní právo. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil německý ministr hospodářství Peter Altmaier.

Peter Altmaier
doporučujeme

Dokončovaný plynovod Nord Stream 2, který bude přivádět plyn z Ruska po dně Baltského moře do Německa, a obejde tak země střední a východní Evropy, považuje Washington za ohrožení energetické nezávislosti Evropy. Rusko to odmítá a tvrdí, že USA kritikou a sankcemi jen prosazují vlastní ekonomické zájmy.

"Vláda dlouhodobě zastává názor, že sankce s extrateritoriálním dosahem porušují mezinárodní právo a nepřispívají k mezinárodní spolupráci," řekl Altmaier.

Republikánský senátor Ted Cruz a jeho demokratická kolegyně Jeanne Shaheenová v Senátu USA předložili návrh na rozšíření sankcí včetně pokut pro účastníky a také pro partnery, kteří projektu poskytnou finanční záruky, pojištění a další formy finančního zajištění.

USA již dříve přijaly kvůli Nord Streamu 2 sankční zákon, který přinutil švýcarsko-nizozemskou společnost Allseas zastavit podmořské práce, což projekt plynovodu zpozdilo. K dokončení pokládky potrubí byly následně povolána dvě ruské plavidla.

Původně měl být plynovod hotov už na konci loňského roku. Ruský prezident Vladimir Putin předpokládá dokončení projektu na konci letošního roku, případně na počátku příštího.

Spojené státy dlouhodobě plynovod obcházející střední a východní Evropu dlouhodobě kritizují, což zdůvodňují obavou z přílišné závislosti Evropy na ruském plynu. Podle Moskvy jsou však Spojené státy motivovány vlastními ekonomickými zájmy a snaží se zajistit v Evropě odbyt dražšímu zkapalněnému zemnímu plynu (LNG) z USA. Česká republika bude k plynovodu Nord Stream 2 připojena plynovodem Eugal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekonomický problém jménem Itálie. Analytik popsal, čeho se bojí trhy

08.07.2020 00:01 NÁZOR - Evropští lídři se mají příští týden sejít v Bruselu, přičemž vkládají naději do záchranného…

Polské doly po přestávce vynucené koronavirem zase těží naplno

07.07.2020 13:31 Po třítýdenní přestávce vynucené koronavirem se uhelné doly polských státních společností PGG a JSW…

Prognóza Evropské komise: Ekonomika ČR se letos propadne o 7,8 procenta

07.07.2020 12:39 Aktualizováno České hospodářství čeká letos kvůli omezením spojeným s šířením koronaviru propad o 7,8 procenta,…

Německá ekonomika ožívá. Průmyslová výroba v květnu stoupla o 7,8 procenta

07.07.2020 12:16 Průmyslová výroba v Německu se v květnu podle sezonně upravených údajů zvýšila ve srovnání s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy