Růst spotřebitelských cen v Česku letos zpomalil. Inflace je na 16,7 procentech

 Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku letos v únoru zpomalil z lednových 17,5 procenta na 16,7 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

Ke zpomalení inflace přispělo podle statistiků hlavně zmírnění růstu cen týkajících se bydlení. Zpomalil například růst cen elektřiny a plynu. Meziměsíční inflace poklesla ještě výrazněji než meziroční. Zatímco v lednu rostly ceny meziměsíčně o šest procent, v únoru už jen o 0,6 procenta.

Zpomalení meziroční inflace oproti lednu o 0,8 procentního bodu odpovídá předpokladům analytiků, kteří očekávali zmírnění o půl až jeden procentní bod. "Zpomalení bylo zaznamenáno v polovině oddílů spotřebního koše. Například ale ceny pohonných hmot snižují svůj vliv na meziroční index již od loňského července," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Největší vliv na vývoj cenové hladiny měly podle statistiků v únoru nadále ceny týkající se bydlení. Celkově v únoru meziroční růst cen bydlení, vody, energie a paliv zpomalil z lednových 24,3 procenta na 22,2 procenta. Třeba ceny elektřiny zmírnily růst z 36,4 na 32 procent a ceny zemního plynu z 87 na 74,3 procenta. Pokles meziroční inflace u energií byl ale podle ČSÚ částečně ovlivněn i meziměsíčním zdražením energií v únoru 2022.

V únoru stouply meziročně v oblasti bydlení ceny nájemného z bytu o 6,5 procenta, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 18,4 procenta, vodného o 16,3 procenta, stočného o 30,3 procenta, tuhých paliv o 55,6 procenta a tepla a teplé vody o 45,6 procenta.

Vliv na celkovou inflaci měly také ceny potravin a nealkoholických nápojů, jejichž meziroční růst se v únoru zmírnil z lednových 24,8 procenta na 23,9 procenta. V únoru vzrostly ceny rýže o 31,9 procenta, mouky o 36,1 procenta, vepřového masa o 31,1 procenta, polotučného trvanlivého mléka o 39,5 procenta, vajec o 95,2 procenta, margarínu a ostatních rostlinných tuků o 39,8 procenta a cukru o 75,1 procenta.

Ceny zboží celkově v únoru vzrostly o 19,7 procenta a ceny služeb o 11,9 procenta. Například ve stravování a ubytování byly vyšší ceny stravovacích služeb o 23 procent a ceny ubytovacích služeb o 20,1 procenta. Ceny dovolených s komplexními službami se zvedly o 20,9 procenta.

V meziměsíčním srovnání se ceny zboží zvýšily o 0,5 procenta a ceny služeb o 0,6 procenta. Z potravin a nápojů zdražila oproti lednu zejména zelenina o 12,7 procenta. Klesly ale ceny vepřového masa o 6,1 procenta a másla o 12,3 procenta. V oblasti bydlení zlevnil zemní plyn o 1,6 procenta.

Související

Ilustrační foto

Hrozí světu stejná ekonomická krize, jako v roce 2008?

Současné problémy některých bank představují první krizi bankovního sektoru v éře twitteru, jsou ale jiné, než byly za globální finanční krize v roce 2008. V době, kdy sociální sítě umožňují bleskově šířit informace včetně spekulací a polopravd, je pro banky o to důležitější dbát na svou pověst a budovat si u klientů důvěru. Vyplývá to z názorů analytiků na serveru finanční televize CNBC.
Česká národní banka

Analytici: ČNB na středečním jednání úrokové sazby nezmění

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ponechá i na středečním zasedání základní úrokovou sazbu na sedmi procentech, kde je od loňského června. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK, podle nichž ani únorová obměna dvou členů rady nebude znamenat změnu v jejím postoji. Očekávají, že jediným hlasem volajícím po růstu sazeb zůstane člen rady Tomáš Holub. Možné snížení sazeb členové rady v nedávných rozhovorech v médiích vyloučili.

Více souvisejících

Ekonomika

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Vojenská policie

Žalobce zastavil trestní stíhání, kvůli němuž skončil šéf Vojenské policie

Státní zástupce zrušil trestní stíhání bývalého šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila z nelegálního nákupu přístroje proti odposlechům. Uvedla to dnes Česká televize. Kvůli případu skončil ve funkci Voráčův tehdejší nadřízený, náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn.

Aktualizováno před 4 minutami

Jicchak Herzog

Herzog se snaží uklidnit situaci v Izraeli, mluvil s Netanjahuem i opozicí

Izraelský prezident Jicchak Herzog telefonicky hovořil s premiérem Benjaminem Netanjahuem a lídry opozice Bennym Gancem a Jairem Lapidem o dalším postupu v hledání kompromisu ohledně nyní odložené justiční reformy. Obě strany prezident vyzval, aby proces vyjednávání zahájily co nejdříve, informuje zpravodajský web The Times of Israel (TOI).

před 32 minutami

Lidé volí v prezidentských volbách.

Pavel by byl pro snížení věkové hranice u prvovoličů na 16 let

Prezident Petr Pavel by pravděpodobně byl pro snížení věkové hranice u prvovoličů ze současných 18 na 16 let. Mladí lidé podle jeho zkušeností mají dostatečný přehled o situaci v zemi a rozhodně by neznamenali u volebních uren bezpečnostní riziko. Prezident to dnes řekl během besedy v Gymnáziu Petra Bezruče ve Frýdku-Místku, které navštívil během svého dvoudenního pobytu v Moravskoslezském kraji. Dotaz týkající se možnosti volit od 16 let mu položil jeden ze studentů.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

New York

Jen pětina Američanů věří, že jejich děti se budou mít lépe

Američané se za posledních 25 let výrazně odklonili od hodnot, jako jsou vlastenectví, víra, založení rodiny nebo tolerance k druhým, a jen pětina z nich je přesvědčená, že generaci jejich dětí se bude žít lépe. Vyplývá to z nového průzkumu sociologického centra NORC vypracovaného pro list The Wall Street Journal (WSJ). Ten poznamenal, že jedinou zkoumanou prioritou, která se za poslední čtvrtstoletí stala pro americkou veřejnost důležitější, jsou peníze.

před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační fotografie

Dvě ženy čelí obžalobě z vraždy muže v Praze. Tvrdí, že si přál smrt

Státní zástupkyně obžalovala dvě ženy z vraždy padesátiletého muže v Praze. Obhajoba tvrdí, že si přál být usmrcen. Ženy i nadále zůstávají ve vazbě. Na dotaz ČTK to dnes sdělil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Podle dřívějších informací médií je jednou z obviněných žen středočeská zubařka, některá média v souvislosti s činem spekulovala o sektě a exorcismu.

Aktualizováno před 1 hodinou

Donald Trump

Většina Američanů považuje vyšetřování Trumpa za oprávněné, ukázal průzkum

Kolem 41 procent Američanů považuje několikerá vyšetřování bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa za "hon na čarodějnice", 56 procent si myslí, že vyšetřování je oprávněné, vyplývá z průzkumu stanic NPR a PBS a agentury Marist. Že Trump udělal něco nelegálního, si myslí 46 procent dotázaných, 29 procent pak odpovědělo, že Trumpovo jednání bylo neetické, ale v mezích zákona. Že Trump neudělal nic špatného, si myslí 23 procent Američanů.

před 2 hodinami

Praha

Vedení Prahy chce jednat se státem o budoucnosti Kongresového centra

Vedení Prahy chce jednat se státem o budoucnosti Kongresového centra Praha (KCP) v pražských Nuslích. Diskutovat by se mělo zejména o rozšíření centra a případné změně vlastnické struktury. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09). Magistrát chce podle něj zároveň po vedení KCP analýzu dopadů rozšíření budovy. Většinovým vlastníkem KCP je od roku 2014 stát prostřednictvím ministerstva financí. Hlavní město, které centrum původně vlastnilo celé, drží 45,65 procenta akcií. Akciová společnost KCP vznikla 1. července 1995.

Aktualizováno před 2 hodinami

Na D1 došlo k hromadným nehodám. (28.3.2023)

Dálnice D1 byla na Vysočině několik hodin neprůjezdná

Na dálnici D1 na Vysočině ve směru na Prahu se dnes staly dvě hromadné nehody. Na 143. kilometru havarovalo 20 aut, z toho pět kamionů. Dva lidé jsou lehce zranění. Další dva lidé se zranili při nehodě osmi kamionů a tří dodávek na 136. kilometru. Provoz na Prahu byl asi čtyři hodiny zastaven, jedním pruhem mohla začít auta projíždět před 13:00, sdělila mluvčí policie Jana Kroutilová. Několikrát byl dopoledne krátce zastaven i směr na Brno.

před 2 hodinami

Mateusz Morawiecki

Ruské plány rozmístit v Bělorusku jaderné zbraně budou mít za následek tvrdší sankce řekl Morawiecki

Ruské plány rozmístit v Bělorusku taktické jaderné zbraně budou mít za následek, že v dalším balíku unijních sankcí budou tvrdší opatření proti režimu v Minsku. Dnes to podle agentury PAP během návštěvy v Bukurešti řekl polský premiér Mateusz Morawiecki. Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu oznámil, že Rusko na základě dohody s Minskem do 1. července rozmístí v sousední zemi taktické jaderné zbraně.

Aktualizováno před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

V EU se našla podpora pro dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024

Země Evropské unie o rok prodlouží dobrovolné patnáctiprocentní omezení spotřeby plynu, aby si zajistily jeho dostatečné zásoby na příští topnou sezonu. Shodli se na tom dnes ministři energetiky členských států, kteří podpořili návrh Evropské komise (EK) na prodloužení loni zavedených úspor do března příštího roku. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Oleksij Reznikov (vpravo)

Reznikov poděkoval Britům za tanky, na Ukrajinu dorazily další z Portugalska

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov z britského tanku Challenger poděkoval Británii za dodávky těchto bojových vozidel. Na twitteru zveřejnil video, na kterém sedí v jednom z tanků seřazených na poli a se zdviženým palcem děkuje v angličtině Londýnu. Tři tanky Leopard dnes podle portugalského ministerstva obrany dorazily na Ukrajinu i z Lisabonu.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Rusko tvrdí, že poprvé sestřelilo Ukrajinci vypálenou řízenou střelu GLSDB

Ruská protivzdušná obrana poprvé zachytila řízenou střelu GLSDB (Ground Launched Small Diameter Bomb), kterou vypálila ukrajinská armáda. Podle agentury TASS to dnes oznámilo ministerstvo obrany v Moskvě. Dodávky raket tohoto typu, které mají díky doletu až 150 kilometrů schopnost zasahovat cíle hluboko v týlu nepřítele, přislíbily Ukrajině v únoru Spojené státy.

Aktualizováno před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel je na návštěvě Moravskoslezského kraje, za problém považuje odliv lidí

Jedním z hlavních problémů Moravskoslezského kraje je podle prezidenta Petra Pavla odliv mladých lidí. Nekoresponduje přitom se zlepšováním kvality života v kraji, řekl dnes po jednání s hejtmanem kraje Ivem Vondrákem (dříve ANO). Důvodem podle něj může být setrvačnost myšlení, že "jinde je to lepší". Setkáním s Vondrákem prezident zahájil dvoudenní návštěvu severní Moravy a Slezska. 

Aktualizováno před 3 hodinami

Vlaky

České dráhy i železniční dopravci si stěžují na špatný stav slovenských kolejí

České dráhy (ČD) a Asociace železničních dopravců Slovenska (AROS) upozornily správce slovenských kolejí ŽSR na špatný stav železniční infrastruktury v zemi, vybídly proto k nápravě, informoval dnes v tiskové zprávě AROS. Firma ŽSR v reakci na dopis Českých drah ČTK napsala, že si je vědoma stávajícího stavu infrastruktury a že podnik je ze strany státu podfinancován. Slovenské ministerstvo dopravy výhrady ke stavu tratí uznalo.

Aktualizováno před 3 hodinami

Sídlo Evropského parlamentu

Státy EU schválily ukončení prodeje aut na benzín a naftu v roce 2035

Veškeré emise CO2 ze spalovacích motorů u nových vozidel budou od roku 2035 v Evropské unii zpoplatněny. Členské země EU dnes definitivně schválily normu, která od zmíněného data prakticky znemožňuje prodej nových benzínových a naftových aut. Souhlasu unijních ministrů s dlouho diskutovanými pravidly předcházela dohoda Německa s Evropskou komisí, která zajišťuje možnost dále využívat spalovací motory poháněné výhradně syntetickými palivy.

před 3 hodinami

Energetika, ilustrační fotografie.

Slovensko i v roce 2024 počítá s dodávkami levného proudu pro rodiny

Slovenská vláda počítá i v příštím roce s dodávkami levné elektrické energie pro domácnosti od výrobce elektřiny Slovenské elektrárne (SE), a to na základě loňského memoranda, které stát podepsal se soukromými akcionáři SE. Kabinet premiéra Eduarda Hegera dnes schválil opatření, jehož cílem je podle ministerstva hospodářství ujistit energetické firmy, že podmínky dodávek elektřiny se oproti letošnímu roku nezmění. 

před 3 hodinami

Poškozený Sojuz se bez posádky vrátil z ISS na Zemi

Poškozená ruská kosmická loď Sojuz M-22 přistála na Zemi jen necelé dvě hodiny poté, co se odpojila od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Informovala o tom agentura TASS. Plavidlo loni poničil mikrometeorit, který způsobil únik chladicí kapaliny, a vracelo se tak bez posádky.

Zdroj: ČTK

Další zprávy