Washington - Čtyřicet amerických miliardářů věnuje alespoň polovinu svého majetku na charitu. Informuje o tom ve středu agentura Reuters.
Tito miliardáři reagovali na výzvu investora Warrena Buffetta a zakladatele Microsoftu Billa Gatese. Dva nejbohatší muži Ameriky zahájili kampaň "Giving Pledge", kterou chtějí miliardáře přimět, aby se zavázali, že během svého života nebo aspoň po smrti věnují podstatnou část svého majetku na filantropické účely.
Buffet i Gates to už v minulých letech udělali.
Podle letošního žebříčku nejbohatších lidí planety, který zveřejnil časopis Forbes, je Gates na druhém místě s majetkem 53 miliard dolarů (zhruba bilion korun) a Buffett třetí se 47 miliardami dolarů (přes 900 miliard korun). Vůbec nejbohatším mužem planety byl mexický telekomunikační magnát Carlos Helú
Kdyby výzvu Buffeta a Gatese vyslyšelo všech 400 amerických miliardářů, dali by dohromady pro charitu 600 miliard dolarů, upozornila televize CNN.
Mezi těmi, kteří na ni dosud reagovali kladně, jsou starosta New Yorku a mediální magnát Michael Bloomberg, spoluzakladatel společnosti Oracle Larry Ellison, energetický magnát Boone Pickens, majitel CNN Ted Turner a majitel finančního impéria David Rockefeller.
Seznam těch, kteří výzvu přijali, je na webové stránce givingpledge.org.
"Změnit životy lidí k lepšímu a přesvědčit se o tom na vlastní oči je věc, která vás uspokojí jako nic jiného," píše v dopise na stránce Bloomberg.
29. března 2026 21:22
Uvolnění obřích zásob ropy nepomohlo. Svět zažil měsíc, jaký moderní historie nepamatuje
Související
Křetínský předčil Kellnerovou a je nejbohatším Čechem. Babiš ztrácí pozice
V Pekingu žije nejvíce dolarových miliardářů na světě
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Noc, na kterou Maďarsko nezapomene. Lidé v ulicích Budapešti oslavují pád Orbána
před 44 minutami
Index: Voliči v Praze stáli hodinové fronty. Příznivci Orbána byli v menšině
před 1 hodinou
Z obdivovatele Orbána politickým dravcem. Kdo je pravděpodobný budoucí premiér Maďarska Péter Magyar?
Aktualizováno před 1 hodinou
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhraje volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
před 2 hodinami
Sečtena čtvrtina hlasů. Volby v Maďarsku vyhrává opozice
Aktualizováno před 2 hodinami
Volby v Maďarsku skončily. První průzkumy ukazují na drtivé vítězství strany Tisza
před 4 hodinami
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
před 5 hodinami
Volby v Maďarsku míří do finále. Účast zřejmě bude rekordní
před 7 hodinami
Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu
před 8 hodinami
Orbán je jako Havel, prohlásil Turek a pustil se do Pavla. Pak se přidal i úřad Macinky
před 9 hodinami
Maďarsko hlásí rekordně vysokou volební účast. Podle Trumpova experta nahrává Orbánovi
před 10 hodinami
Zastrašování, výhrůžky, hromadný svoz voličů. U voleb v Maďarsku dochází k řadě incidentů
před 11 hodinami
Žádné mobily ani papír s tužkou, policie do 15 minut. Volby v Maďarsku provází přísná pravidla
před 13 hodinami
Maďarsko hlásí rekordní volební účast. Odvoleno mají Orbán i Magyar
před 14 hodinami
Fidesz, nebo Tisza? Maďaři dnes rozhodnou o budoucnosti své země, pod Orbánem se láme větev
před 15 hodinami
Počasí: Příští týden se citelně oteplí
včera
Ceny Anděl 2025 předány. Uspěli Michal Prokop, James Cole i Gufrau a Victor Kal
včera
Bílý dům oficiálně odhalil plány Trumpova největšího oblouku na světě
včera
Trump plánuje udělit milost každému, kdo se přiblížil k Oválné pracovně na 200 stop
včera
CNN: Američané odcházejí z USA do zemí jako je Česko. Hledají bezpečí, nižší náklady a pomalejší tempo
Zatímco tradiční destinace jako Francie, Itálie nebo Španělsko stále lákají tisíce emigrantů, v posledních letech se objevuje nový trend: Američané stále častěji obracejí svou pozornost k zemím střední a východní Evropy. Podle aktuálních dat a průzkumů veřejného mínění webu CNN touží po odchodu z USA rekordní množství lidí, přičemž země jako Polsko, Rumunsko, Albánie nebo Česká republika nabízejí to, co ve své domovině postrádají – bezpečí, nižší náklady na život a výrazně pomalejší životní tempo.
Zdroj: Libor Novák